29-ամյա հղի կնոջ՝ Սոնա Մնացականյանի մահվան գործով առաջին ատյանի դատարանի վճիռը մնացել է ուժի մեջ. Վերաքննիչը որոշել է անփոփոխ թողնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյան վարորդ Արամ Նավասարդյանին 1․5 տարվա ազատազրկման դատապարտելու վճիռը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Վճռաբեկ դատարան ենք դիմելու»,- որոշման հրապարակումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Րաֆֆի Ասլանյանը։
Պաշտպանական կողմը վերաքննիչ բողոքով պահանջել էր արդարացում, իսկ տուժող կողմը՝ ավելի խիստ պատիժ։
Ողբերգական դեպքից 4 տարի անց որևէ մեկն այդպես էլ չի պատժվել, վտանգ կա, որ վաղեմության ժամկետը կանցնի. քրեական վարույթը նախաձեռնվել է նախկին Քրեական օրենսգրքով, ինչը ենթադրում է, որ գործով վաղեմության ժամկետը 5 տարի է. 2027 թվականի ապրիլի 26-ին կլրանա գործով 5 տարին, ինչը կենթադրի քրեական հետապնդման դադարեցում, քրեական պատասխանատվությունից ազատում և գործի կարճում։
2022 թվականի ապրիլի 26-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյանի անցնելու համար հերթական անգամ փակվել էր Պարոնյան-Լեո փողոցների խաչմերուկը։ 31 շաբաթական հղի Սոնա Մնացականյանը հետիոտնային անցումը փորձել էր հատել հենց այն պահին, երբ արագությունը գերազանցելով՝ սլանում էր Փաշինյանին ուղեկցող շարասյանի մեքենաներից մեկը։ Ոստիկանության մայոր Արամ Նավասարդյանի վարած մեքենան մահացու վրաերթի էր ենթարկել Մնացականյանին։ Պատահարից հետո ո՛չ նա, ո՛չ ուղեկցող մյուս մեքենաների, ո՛չ էլ Փաշինյանի մեքենայի վարորդը չէին դադարեցրել ընթացքը։ Նավասարդյանը ավելի ուշ վերադարձել ու մասնակցել էր քննչական գործողություններին։ Գործով միակ մեղադրյալը նա է, սկզբում ձերբակալվել էր, հետո նրա նկատմամբ ընտրվել էր ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը։
Մոտ 3 տարի տևած դատաքննությունից հետո անցած տարվա օգոստոսին դատարանը՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, վճռել էր Արամ Նավասարդյանին 1․5 տարվա ազատազրկման դատապարտել և նույնչափ էլ մեքենա վարելու իրավունքից զրկել։ Դատավարական երկու կողմն էլ դատավճիռը բողոքարկել էր Վերաքննիչ դատարան։

19 Май 2026 - 10:20 AMT
Приговор суда первой инстанции по делу о гибели 29-летней беременной женщины Соны Мнацаканян оставлен в силе. Апелляционный уголовный суд Армении принял решение не изменять приговор водителю кортежа премьер-министра Никола Пашиняна, майору полиции Араму Навасардяну, осужденному на 1,5 года лишения свободы, сообщает «Factor.am ».
«Мы обратимся в Кассационный суд», — заявил журналистам после оглашения решения представитель правопреемника потерпевшей Раффи Асланян.
Сторона защиты в своей апелляционной жалобе требовала оправдания, а потерпевшая сторона — более строгого наказания.
Спустя четыре года после трагедии никто так и не понес окончательного наказания. Более того, существует риск истечения срока давности. Уголовное производство было возбуждено по прежнему Уголовному кодексу Армении, который предусматривает пятилетний срок давности по данному делу. 26 апреля 2027 года исполнится пять лет с момента происшествия, что будет означать прекращение уголовного преследования, освобождение от уголовной ответственности и закрытие дела.
26 апреля 2022 года перекресток улиц Пароняна и Лео вновь был перекрыт для проезда кортежа премьер-министра Никола Пашиняна. Находившаяся на 31-й неделе беременности Сона Мнацаканян попыталась перейти пешеходный переход в тот момент, когда по дороге на превышенной скорости двигался один из автомобилей сопровождения. Машина под управлением майора полиции Арама Навасардяна совершила смертельный наезд на Мнацаканян. После происшествия ни он, ни водители других сопровождавших автомобилей, ни водитель машины Пашиняна не остановились. Позднее Навасардян вернулся и принял участие в следственных действиях. Он остается единственным обвиняемым по делу. Сначала его задержали, затем в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде.
После почти трехлетнего судебного разбирательства в августе прошлого года суд под председательством судьи Карена Фархояна приговорил Арама Навасардяна к 1,5 года лишения свободы, а также лишил его права управления автомобилем на тот же срок. Обе стороны процесса обжаловали приговор в Апелляционном суде.