29-ամյա հղի կնոջ՝ Սոնա Մնացականյանի մահվան գործով առաջին ատյանի դատարանի վճիռը մնացել է ուժի մեջ. Վերաքննիչը որոշել է անփոփոխ թողնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյան վարորդ Արամ Նավասարդյանին 1․5 տարվա ազատազրկման դատապարտելու վճիռը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Վճռաբեկ դատարան ենք դիմելու»,- որոշման հրապարակումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Րաֆֆի Ասլանյանը։
Պաշտպանական կողմը վերաքննիչ բողոքով պահանջել էր արդարացում, իսկ տուժող կողմը՝ ավելի խիստ պատիժ։
Ողբերգական դեպքից 4 տարի անց որևէ մեկն այդպես էլ չի պատժվել, վտանգ կա, որ վաղեմության ժամկետը կանցնի. քրեական վարույթը նախաձեռնվել է նախկին Քրեական օրենսգրքով, ինչը ենթադրում է, որ գործով վաղեմության ժամկետը 5 տարի է. 2027 թվականի ապրիլի 26-ին կլրանա գործով 5 տարին, ինչը կենթադրի քրեական հետապնդման դադարեցում, քրեական պատասխանատվությունից ազատում և գործի կարճում։
2022 թվականի ապրիլի 26-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյանի անցնելու համար հերթական անգամ փակվել էր Պարոնյան-Լեո փողոցների խաչմերուկը։ 31 շաբաթական հղի Սոնա Մնացականյանը հետիոտնային անցումը փորձել էր հատել հենց այն պահին, երբ արագությունը գերազանցելով՝ սլանում էր Փաշինյանին ուղեկցող շարասյանի մեքենաներից մեկը։ Ոստիկանության մայոր Արամ Նավասարդյանի վարած մեքենան մահացու վրաերթի էր ենթարկել Մնացականյանին։ Պատահարից հետո ո՛չ նա, ո՛չ ուղեկցող մյուս մեքենաների, ո՛չ էլ Փաշինյանի մեքենայի վարորդը չէին դադարեցրել ընթացքը։ Նավասարդյանը ավելի ուշ վերադարձել ու մասնակցել էր քննչական գործողություններին։ Գործով միակ մեղադրյալը նա է, սկզբում ձերբակալվել էր, հետո նրա նկատմամբ ընտրվել էր ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը։
Մոտ 3 տարի տևած դատաքննությունից հետո անցած տարվա օգոստոսին դատարանը՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, վճռել էր Արամ Նավասարդյանին 1․5 տարվա ազատազրկման դատապարտել և նույնչափ էլ մեքենա վարելու իրավունքից զրկել։ Դատավարական երկու կողմն էլ դատավճիռը բողոքարկել էր Վերաքննիչ դատարան։

The verdict issued by the court of first instance in the case concerning the death of 29-year-old pregnant woman Sona Mnatsakanyan has remained in force. Armenia’s Criminal Court of Appeals decided to uphold the sentence against police Major Aram Navasardyan, the driver in Prime Minister Nikol Pashinyan’s motorcade, who was sentenced to 1.5 years in prison, Factor.am reported.
“We will appeal to the Court of Cassation,” Raffi Aslanyan, representative of the victim’s legal successor, told reporters after the ruling was announced.
The defense had sought acquittal through its appeal, while the victim’s side demanded a harsher sentence.
Four years after the tragedy, no one has ultimately been punished. Moreover, there is a risk that the statute of limitations may expire. Criminal proceedings were initiated under Armenia’s former Criminal Code, which sets a five-year statute of limitations for the case. On April 26, 2027, the five-year period will expire, which would imply the termination of criminal prosecution, exemption from criminal liability and closure of the case.
On April 26, 2022, the Paronyan-Leo intersection was once again closed to allow Prime Minister Nikol Pashinyan’s motorcade to pass. Sona Mnatsakanyan, who was 31 weeks pregnant, attempted to cross the pedestrian crossing at the moment one of the escort vehicles speeding through the area approached. The vehicle, driven by police Major Aram Navasardyan, fatally struck Mnatsakanyan. After the collision, neither he nor the drivers of the accompanying vehicles or Pashinyan’s car stopped. Navasardyan later returned and participated in investigative actions. He remains the only defendant in the case. He was initially detained, after which a travel restriction was imposed as a preventive measure.
Following nearly three years of court proceedings, the court chaired by Judge Karen Farkhoyan ruled in August last year to sentence Aram Navasardyan to 1.5 years in prison and revoke his driving license for the same period. Both sides in the trial appealed the verdict to the Court of Appeals.