19 Մայիս 2026 - 10:42 AMT
Մարուքյան. Ակադեմքաղաքի ծարգիրը պետք է չեղարկվի՝ 3 տարում ինչ ունենք՝ գարշահոտություն, փոշի, կողքերը հանքեր են
Ակադեմիական քաղաքի ծրագիրը բացարձակապես անմիտ է, պետք է չեղարկվի, հայտարարել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Էդմոն Մարուքյանը «Ակադեմիական քաղաքի» տարածք այցի ժամանակ:
«3 տարի է այս թեմայի վրա PR է արվում. 3 տարվա մեջ ինչ ունենք՝ գարշահոտություն, փոշի, կողքերը հանքեր են և «ակադեմիական քաղաք»։ Չեղած բան է»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ այս ծրագիրը պետք է չեղարկվի, իսկ ծրագրի պատասխանատուները պետք է վճարեն մինչ օրս ծախսված գումարները:
«Պետք է արվի հետևյալը. եթե որևէ բան պետք է այստեղ կառուցվի, ուրեմն լավ տարբերակ կարող է լինել պետական բոլոր հիմնարկները, կառավարական տները տեղափոխել այս տարածք։ Քաղաքը կբեռնաթափվի, կենտրոնը կլինի երիտասարդական»,-ասել է Մարուքյանը:
Նա հավելել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հիմա էլ ասում է, կառավարությունը ռազմավարական որոշում է ընդունել, պետք է լինի մոդուլային ատոմակայան։
«Ինչքան սա ակադեմիական քաղաք է, այնքան էլ այն կլինի մոդուլային ատոմակայան։ Սուտ թեզ է առաջ քաշվում, սուտ թեզի հիման վրա իրականը ոչնչացվում է, իրական համալսարանները փակվում են, ոչնչացվում են»,- ասել է նա։
Ակադեմիական քաղաքի գլխավոր հատակագիծը նախագծում է գերմանական «Ջիէմփի ինթերնեյշնլ ՋիէմբիԷյջ արքիթեքթս ընդ էնջինիերս» (gmp International GmbH Architects and Engineers) ընկերության նախագծային խումբը՝ փոխտնօրեն Թոբիաս Քեյլի գլխավորությամբ:
Ակադեմիական քաղաքը նախատեսվում է կառուցել մինչև 2030 թվականը։ Ծրագիրը հաստատվել է կառավարության կողմից։ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ կրթական զարգացման ծրագրի իրականացման արդյունքում ՀՀ 4 բուհ կներառվի միջազգային վարկանիշավորման համակարգերի 500–յակում։

Проект Академического города является абсолютно бессмысленным и должен быть отменен. Об этом заявил кандидат в премьер-министры от партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян во время визита на территорию будущего Академического города.
«Три года на этой теме делают PR. Что мы имеем за три года? Неприятный запах, пыль, вокруг рудники и “академический город”. Ничего этого нет», — сказал он, сообщает «Panorama.am ».
Марукян подчеркнул, что проект необходимо отменить, а ответственные за него должны вернуть все средства, потраченные к настоящему моменту.
«Нужно сделать следующее: если здесь что-то и строить, то хорошим вариантом может быть перенос сюда всех государственных учреждений и правительственных зданий. Город разгрузится, а центр станет молодежным», — отметил он.
Он добавил, что премьер-министр Никол Пашинян теперь также говорит о стратегическом решении правительства построить модульную атомную электростанцию.
«Настолько же это Академический город, насколько там будет модульная АЭС. Продвигается ложный тезис, а на его основе уничтожается реальность — закрываются и уничтожаются настоящие университеты», — заявил Марукян.
Генеральный план Академического города разрабатывает проектная группа немецкой компании gmp International GmbH Architects and Engineers под руководством заместителя директора Тобиаса Кайля.
Строительство Академического города планируется завершить к 2030 году. Проект утвержден правительством. Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян заявляла, что в результате реализации программы развития образования четыре армянских вуза войдут в топ-500 международных рейтингов.