Փրկարար ծառայության տնօրեն Արամ Ղազարյանը և ֆրանսիական «ԱՍՊԵԲԵ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Բեռնար Ժաննեն արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման, դրանց հետևանքների վերացման և աղետների ռիսկի կառավարման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ կնքել են փոխըմբռնման հուշագիր։
Արամ Ղազարյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև արտակարգ իրավիճակների արձագանքման և աղետների ռիսկի կառավարման ոլորտներում ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը։
Անդրադառնալով ոլորտային բարեփոխումներին՝ նա համոզմունք է հայտնել, որ Ֆրանսիայի քաղաքացիական պաշտպանության փորձը կարող է մեծապես նպաստել Փրկարար ծառայության կարողությունների զարգացմանը։
Խոսելով համատեղ իրականացված ծրագրերի մասին՝ Փրկարար ծառայության տնօրենը մատնանշել է «Աղետների կառավարում» դասընթացը, «HOPE-2023» դաշտային վարժանքը, ինչպես նաև 2024 թվականի հեղեղումներից հետո կազմակերպված ճգնաժամային կառավարման և արձագանքման հիմնախնդիրների վերաբերյալ վերապատրաստումները։
Կարևորվել են նաև «VOLFIRE» ծրագրի շրջանակում ֆրանսիացի հրահանգիչների մասնակցությամբ 79 կամավոր հրշեջ-փրկարարների վերապատրաստումները։
Անդրադառնալով հայ-ֆրանսիական համագործակցության պատմությանը՝ դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին նշել է, որ երկու երկրների միջև արտակարգ իրավիճակների ոլորտում համագործակցության հիմքերը դրվել են դեռևս 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի օրերին, երբ մոտ 500 ֆրանսիացի փրկարարներ ժամանել էին Հայաստան՝ որոնողափրկարարական աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով։ Նրա խոսքով՝ այդ փոխգործակցությունը վերածվել է կայուն և արդյունավետ գործընկերության։

Директор Спасательной службы Армении Арам Казарян и президент французской общественной организации «ASPEB» Бернар Жанн подписали меморандум о взаимопонимании в сфере сотрудничества по предотвращению чрезвычайных ситуаций, ликвидации их последствий и управлению рисками бедствий.
Арам Казарян высоко оценил эффективное сотрудничество, сформировавшееся между Арменией и Францией в областях реагирования на чрезвычайные ситуации и управления рисками бедствий.
Говоря об отраслевых реформах, он выразил уверенность, что опыт французской системы гражданской защиты может существенно способствовать развитию возможностей армянской Спасательной службы.
Рассказывая о совместно реализованных программах, директор Спасательной службы отметил курс «Управление бедствиями», полевые учения «HOPE-2023», а также тренинги по вопросам кризисного управления и реагирования, организованные после наводнений 2024 года.
Отдельно была подчеркнута подготовка 79 добровольных пожарных-спасателей с участием французских инструкторов в рамках программы «VOLFIRE».
Посол Франции Оливье Декотиньи, говоря об истории армяно-французского сотрудничества, отметил, что основы взаимодействия двух стран в сфере чрезвычайных ситуаций были заложены еще в дни Спитакского землетрясения 1988 года, когда около 500 французских спасателей прибыли в Армению для участия в поисково-спасательных работах. По его словам, это сотрудничество впоследствии превратилось в устойчивое и эффективное партнерство.