ՄԻՊ ներկայացուցիչներն այցելել են ՀՀ ՆԳՆ ձերբակալվածներին պահելու վայր՝ Արցախի հեղափոխական կուսակցության նախագահ Արթուր Օսիպյանին տեսակցելու և նրա իրավունքների ապահովման վիճակին տեղում ծանոթանալու նպատակով: Օսիպյանը հրաժարվել է առանձնազրույցից, հայտնում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը։
Օսիպյանը մայիսի 18-ին ձերբակալվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճաբանությունից հետո։
ՄԻՊ ներկայացուցիչներն ուսումնասիրել են հարցին առնչվող հրապարակային տեղեկությունները, Օսիպյանի վերաբերյալ կազմված փաստաթղթերը և ազատությունից զրկման վայրում նրա իրավունքների ապահովման վիճակը։ Քրեական վարույթ նախաձեռնելու և վերջինիս ազատությունից զրկելու հիմքերի վերաբերյալ անհրաժեշտ պարզաբանումներ կպահանջվեն նաև իրավասու պետական մարմիններից:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ընդգծել է, որ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում իրավապահ մարմիններն իրենց գործունեությունն ու հանրային հաղորդակցությունը պետք է իրականացնեն առավել զգայուն եղանակով` նպատակ ունենալով բացառել որևէ հանրային ընկալում, որ իրավական գործիքները կարող են կիրառվել այս կամ այն քաղաքական ուժի կամ դերակատարի դեմ/օգտին կամ որ այդ գործիքները նախընտրական գործընթացներում կարող են կիրառվել որպես տարբեր դերակատարների ճնշման միջոց։
«Նկատի ունենալով այն, որ խոսքը անձին ազատությունից զրկելու և քրեական պատասխանատվության գործիքների կիրառման մասին է նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում ՄԻՊ–ը իրավապահ մարմիններից պահանջում է անձին ազատությունից զրկելու իրավական և փաստական հիմքերի առկայության առնչությամբ պատշաճ հանրային հաղորդակցություն վերը նշված չափանիշների պահպանմամբ: Ավելին` ցանկացած պարագայում, երբ այդ հիմքերն առկա չեն կամ վերացել են, անձը պետք է անհապաղ ազատ արձակվի»,– նշել է պաշտպանը։
Ըստ ՆԳՆ-ի, Արթուր Օսիպյանը ձերբակալվել է խուլիգանության կասկածանքով։ «Անկախ դիտորդ – Independent Observer» դաշինքը հայտարարություն է տարածել՝ պնդելով, որ արցախցի ակտիվիստ Արթուր Օսիպյանի գործողություններում խուլիգանության կամ այլ հանցակազմ չկա, իսկ նրա նկատմամբ կիրառված ազատությունից զրկման միջոցը կարող է պայմանավորված լինել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված քաղաքական քննադատությամբ։
Դաշինքը պահանջել է անհապաղ վերացնել Օսիպյանի ազատության սահմանափակումը և հրապարակային պարզաբանում ներկայացնել իրավապահների գործողությունների վերաբերյալ։

Representatives of Armenia’s Human Rights Defender visited the Interior Ministry detention facility to meet Artsakh Revolutionary Party chairman Arthur Osipyan and assess the protection of his rights on site. Osipyan declined a private meeting, Armenia’s Human Rights Defender Anahit Manasyan said.
Osipyan was detained on May 18 following an argument with Prime Minister Nikol Pashinyan during a Civil Contract party campaign event.
Representatives of the ombudsman’s office reviewed publicly available information related to the case, documents prepared regarding Osipyan, and the conditions of his rights protection at the detention facility. Additional clarifications regarding the grounds for initiating criminal proceedings and depriving him of liberty will also be requested from the competent state authorities.
Armenia’s Human Rights Defender stressed that during the election campaign, law enforcement agencies should conduct their activities and public communication with heightened sensitivity in order to avoid any public perception that legal instruments may be used against or in favor of any political force or actor, or that such tools could serve as means of pressure during the election process.
“Considering that the issue concerns deprivation of liberty and the use of criminal liability instruments during the election campaign, the Human Rights Defender demands proper public communication from law enforcement bodies regarding the legal and factual grounds for depriving a person of liberty, while observing the above-mentioned standards. Moreover, in any case where such grounds are absent or no longer exist, the person must be released immediately,” the ombudsman stated.
According to the Interior Ministry, Arthur Osipyan was detained on suspicion of hooliganism. The Independent Observer alliance has issued a statement claiming that there are no elements of hooliganism or any other crime in Osipyan’s actions, and that the deprivation of his liberty may be linked to political criticism directed at Prime Minister Nikol Pashinyan.
The alliance demanded the immediate lifting of restrictions on Osipyan’s freedom and a public explanation regarding the actions of law enforcement authorities.