ՄԻՊ ներկայացուցիչներն այցելել են ՀՀ ՆԳՆ ձերբակալվածներին պահելու վայր՝ Արցախի հեղափոխական կուսակցության նախագահ Արթուր Օսիպյանին տեսակցելու և նրա իրավունքների ապահովման վիճակին տեղում ծանոթանալու նպատակով: Օսիպյանը հրաժարվել է առանձնազրույցից, հայտնում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը։
Օսիպյանը մայիսի 18-ին ձերբակալվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճաբանությունից հետո։
ՄԻՊ ներկայացուցիչներն ուսումնասիրել են հարցին առնչվող հրապարակային տեղեկությունները, Օսիպյանի վերաբերյալ կազմված փաստաթղթերը և ազատությունից զրկման վայրում նրա իրավունքների ապահովման վիճակը։ Քրեական վարույթ նախաձեռնելու և վերջինիս ազատությունից զրկելու հիմքերի վերաբերյալ անհրաժեշտ պարզաբանումներ կպահանջվեն նաև իրավասու պետական մարմիններից:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ընդգծել է, որ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում իրավապահ մարմիններն իրենց գործունեությունն ու հանրային հաղորդակցությունը պետք է իրականացնեն առավել զգայուն եղանակով` նպատակ ունենալով բացառել որևէ հանրային ընկալում, որ իրավական գործիքները կարող են կիրառվել այս կամ այն քաղաքական ուժի կամ դերակատարի դեմ/օգտին կամ որ այդ գործիքները նախընտրական գործընթացներում կարող են կիրառվել որպես տարբեր դերակատարների ճնշման միջոց։
«Նկատի ունենալով այն, որ խոսքը անձին ազատությունից զրկելու և քրեական պատասխանատվության գործիքների կիրառման մասին է նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում ՄԻՊ–ը իրավապահ մարմիններից պահանջում է անձին ազատությունից զրկելու իրավական և փաստական հիմքերի առկայության առնչությամբ պատշաճ հանրային հաղորդակցություն վերը նշված չափանիշների պահպանմամբ: Ավելին` ցանկացած պարագայում, երբ այդ հիմքերն առկա չեն կամ վերացել են, անձը պետք է անհապաղ ազատ արձակվի»,– նշել է պաշտպանը։
Ըստ ՆԳՆ-ի, Արթուր Օսիպյանը ձերբակալվել է խուլիգանության կասկածանքով։ «Անկախ դիտորդ – Independent Observer» դաշինքը հայտարարություն է տարածել՝ պնդելով, որ արցախցի ակտիվիստ Արթուր Օսիպյանի գործողություններում խուլիգանության կամ այլ հանցակազմ չկա, իսկ նրա նկատմամբ կիրառված ազատությունից զրկման միջոցը կարող է պայմանավորված լինել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված քաղաքական քննադատությամբ։
Դաշինքը պահանջել է անհապաղ վերացնել Օսիպյանի ազատության սահմանափակումը և հրապարակային պարզաբանում ներկայացնել իրավապահների գործողությունների վերաբերյալ։

Представители Защитника прав человека Армении посетили место содержания задержанных МВД Армении, чтобы встретиться с председателем Революционной партии Арцаха Артуром Осипяном и ознакомиться на месте с обеспечением его прав. Осипян отказался от отдельной беседы, сообщила омбудсмен Армении Анаит Манасян.
Осипян был задержан 18 мая после спора с премьер-министром Николом Пашиняном во время предвыборной кампании партии «Гражданский договор».
Представители офиса омбудсмена изучили публичную информацию по делу, документы, составленные в отношении Осипяна, а также условия обеспечения его прав в месте лишения свободы. Дополнительные разъяснения относительно оснований возбуждения уголовного производства и лишения его свободы будут запрошены у компетентных государственных органов.
Защитник прав человека Армении подчеркнула, что в период предвыборной кампании правоохранительные органы должны осуществлять свою деятельность и публичную коммуникацию с особой чувствительностью, чтобы исключить любое общественное восприятие того, что правовые инструменты могут применяться против или в пользу той или иной политической силы либо использоваться как средство давления в ходе избирательного процесса.
«Учитывая, что речь идет о лишении человека свободы и применении инструментов уголовной ответственности в период предвыборной кампании, Защитник прав человека требует от правоохранительных органов надлежащей публичной коммуникации относительно правовых и фактических оснований лишения человека свободы с соблюдением вышеуказанных стандартов. Более того, в любом случае, если такие основания отсутствуют или отпали, человек должен быть немедленно освобожден», — отметила омбудсмен.
По данным МВД, Артур Осипян был задержан по подозрению в хулиганстве. Альянс «Независимый наблюдатель» распространил заявление, утверждая, что в действиях арцахского активиста Артура Осипяна отсутствуют признаки хулиганства или иного преступления, а примененная к нему мера лишения свободы может быть связана с политической критикой в адрес премьер-министра Никола Пашиняна.
Альянс потребовал немедленно снять ограничения свободы Осипяна и предоставить публичные разъяснения относительно действий правоохранительных органов.