Մայիսի 19-ին ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանի գլխավորությամբ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ քննարկվել են սահմանային անցակետերում e-gate համակարգի ներդրման հնարավորություններին, տեխնիկական լուծումներին և գործառնական բաղադրիչներին վերաբերող հարցեր։
Քննարկմանը մասնակցել են Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը, Տեղեկատվական համակարգերի կարգավորման հանձնաժողովի նախագահ Ներսես Երիցյանը, ինչպես նաև գործընկեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
Ընդգծվել է, որ e-gate համակարգի կիրառումը հնարավորություն կտա ավտոմատացնել սահմանային վերահսկողության գործընթացը, նվազեցնել քաղաքացիների սպասարկման ժամանակը և կատարելագործել նույնականացման մեխանիզմները։
Նշվել է նաև, որ համակարգի միջոցով հնարավոր կլինի կենսաչափական նույնականացումն իրականացնել ավտոմատ եղանակով։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև համակարգի տեխնիկական սպասարկման և ծրագրային ապահովման հարցերին։ Ընդգծվել է, որ համակարգի արդյունավետ աշխատանքի համար կարևոր նշանակություն ունեն տվյալների մշակման, ռիսկերի գնահատման և կառավարման մեխանիզմների ներդրումը, ինչը հնարավորություն կտա արագացնել սահմանային հսկողության ընթացակարգերը։
Կարևորվել է միջգերատեսչական համագործակցության խորացումն ու սահմանային կառավարման ոլորտում միջազգային փորձի կիրառումը։
Քննարկման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել e-gate համակարգի ներդրման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։

20 Май 2026 - 08:37 AMT
19 мая в ходе рабочего совещания под руководством заместителя министра внутренних дел Армен Казарян были обсуждены вопросы, касающиеся возможного внедрения системы e-gate на пограничных пунктах пропуска, а также технические решения и функциональные компоненты проекта.
Во встрече приняли участие руководитель Службы миграции и гражданства Нелли Давтян, председатель Комиссии по регулированию информационных систем Нерсес Ерицян и представители партнерских ведомств.
Было подчеркнуто, что применение системы e-gate позволит автоматизировать процесс пограничного контроля, сократить время обслуживания граждан и усовершенствовать механизмы идентификации.
Также отмечалось, что система даст возможность осуществлять биометрическую идентификацию в автоматическом режиме.
В ходе обсуждения были затронуты вопросы технического обслуживания и программного обеспечения системы. Подчеркивалось, что для эффективной работы системы важное значение имеют внедрение механизмов обработки данных, оценки рисков и управления ими, что позволит ускорить процедуры пограничного контроля.
Особое внимание было уделено углублению межведомственного сотрудничества и применению международного опыта в сфере управления границами.
По итогам обсуждения была достигнута договоренность продолжить работу по внедрению системы e-gate.
С осени 2026 года в Армении будут внедрены новые биометрические паспорта красного цвета. Они будут соответствовать высоким международным стандартам и одновременно отражать армянскую идентичность. В их оформлении использованы контурная карта Армении, созданный Месропом Маштоцем алфавит и первая армянская фраза: «Познать мудрость и наставление, уразуметь изречения разума». Синие паспорта останутся действительными до окончания срока их действия.