Եվրոպայի խորհրդի 2025 թվականի բանտարկյալների թվի վերաբերյալ տարեկան քրեական վիճակագրությունը՝ SPACE I տարեկան զեկույցը փաստել է, որ Հայաստանի բանտային համակարգում արձանագրվել է բանտարկությունների աճ։
Զեկույցի համաձայն՝ 2024 թվականի հունվարից մինչև 2025 թվականի հունվարը բանտարկության մակարդակի զգալի աճ է արձանագրվել 13 բանտային համակարգերում, այդ թվում՝ Հայաստանում, որտեղ աճը կազմել է 5․8 տոկոս։ Ամենաբարձր աճը գրանցվել է Թուրքիայում (+29%), Չեռնոգորիայում (+22%) և Լյուքսեմբուրգում (+20%), հայտնում է Factor.am-ը:
Զեկույցում նշվել է նաև, որ Եվրոպայում յուրաքանչյուր չորս բանտարկյալից մեկը գտնվել է նախնական կալանքի տակ։ Նման կալանավորների ամենաբարձր համամասնությունը գրանցվել է Ալբանիայում, Չեռնոգորիայում, Հայաստանում, Շվեյցարիայում և Նիդերլանդներում։ Հայաստանում նախնական կալանքի տակ գտնվողների մասնաբաժինը կազմել է 52 տոկոս։
Եվրոպական բազմաթիվ երկրներ շարունակում են բախվել բանտերի գերբնակեցման խնդրին։ Եվրոպայում կալանավորների թիվը 100 հասանելի տեղի հաշվով 2024 թվականի հունվարի 31-ից մինչև 2025 թվականի հունվարի 31-ը աճել է՝ 94.7-ից հասնելով 95.2-ի։
Խիստ գերբնակեցման մասին հայտնել են մի շարք երկրներ, մասնավորապես՝ Թուրքիան և Ֆրանսիան, որտեղ արձանագրվել է 131 կալանավոր՝ յուրաքանչյուր 100 տեղի հաշվով։ Բարձր ցուցանիշներ են արձանագրվել նաև Խորվաթիայում, Իտալիայում, Մալթայում, Կիպրոսում, Հունգարիայում, Բելգիայում և Իռլանդիայում։
2025 թվականի հունվարի 31-ի դրությամբ Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների 51 բանտային համակարգերում կալանավորված է եղել 1,107,921 անձ, ինչը կազմել է յուրաքանչյուր 100,000 բնակչի հաշվով միջինում 110 կալանավոր։
Բանտարկության մակարդակի նվազում արձանագրվել է միայն հինգ երկրներում՝ Ուկրաինայում, Սլովակիայում, Վրաստանում, Էստոնիայում և Լեհաստանում։
Ամենաբարձր բանտարկության մակարդակ ունեցող երկրների շարքում նշվել են Թուրքիան, Ադրբեջանը, Մոլդովան, Վրաստանը, Հունգարիան և Չեռնոգորիան։
Կանանց մասնաբաժինը բանտարկյալների շրջանում Եվրոպայում աճել է 4․8 տոկոսից մինչև 5․2 տոկոս։ Կանանց ամենացածր համամասնություններից մեկը գրանցվել է Հայաստանում՝ 2․6 տոկոս։

20 Май 2026 - 13:58 AMT
Ежегодный статистический отчет SPACE I Совет Европы за 2025 год по численности заключенных зафиксировал рост уровня лишения свободы в пенитенциарной системе Армении.
Согласно докладу, с января 2024 года по январь 2025 года значительный рост числа заключенных был зарегистрирован в 13 пенитенциарных системах, включая Армению, где показатель увеличился на 5,8%. Наибольший рост зафиксирован в Турция (+29%), Черногория (+22%) и Люксембург (+20%), сообщает «Factor.am ».
В докладе также отмечается, что каждый четвертый заключенный в Европе находился под предварительным арестом. Наибольшая доля таких заключенных зарегистрирована в Албания, Черногории, Армения, Швейцария и Нидерланды. В Армении доля лиц, находящихся под предварительным арестом, составила 52%.
Многие европейские страны продолжают сталкиваться с проблемой переполненности тюрем. В Европе число заключенных на 100 доступных мест увеличилось с 94,7 по состоянию на 31 января 2024 года до 95,2 на 31 января 2025 года.
О серьезной переполненности сообщили ряд стран, в частности Турция и Франция, где было зарегистрировано по 131 заключенному на каждые 100 мест. Высокие показатели также отмечены в Хорватия, Италия, Мальта, Кипр, Венгрия, Бельгия и Ирландия.
По состоянию на 31 января 2025 года в 51 пенитенциарной системе государств-членов Совета Европы содержались под стражей 1 107 921 человек, что в среднем составило 110 заключенных на 100 тысяч населения.
Снижение уровня лишения свободы было зафиксировано лишь в пяти странах — Украина, Словакия, Грузия, Эстония и Польша.
Среди стран с самым высоким уровнем заключенных названы Турция, Азербайджан, Молдова, Грузия, Венгрия и Черногория.
Доля женщин среди заключенных в Европе выросла с 4,8% до 5,2%. В Армении был зафиксирован один из самых низких показателей — 2,6% женщин среди заключенных.