20 Մայիս 2026 - 13:30 AMT
Հայաստանը 2027 թվականին կդառնա Կաննի 80-րդ կինոփառատոնի շրջանակում իրականացվող «Քննադատների շաբաթ» (La Semaine de la Critique) ծրագրի «Հաջորդ քայլը» (Next Step Studio) նախաձեռնության պատվո երկիր՝ ստեղծելով կարևոր հնարավորություն հայկական կինոյի միջազգային ներկայացման և երիտասարդ կինոգործիչների առաջխաղացման համար։
Ծրագրի շրջանակում 4 հայ և 4 արտասահմանցի ռեժիսորներ Հայաստանում կհամագործակցեն՝ ստեղծելով 4 կարճամետրաժ ֆիլմ, որոնք կներկայացվեն Կաննում։ Հայ մասնակիցները հնարավորություն կունենան ներկայացնելու նաև իրենց ապագա լիամետրաժ նախագծերը միջազգային կինոարդյունաբերության ներկայացուցիչներին, hայտնում է Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը:
Հայտարարությունը հնչել է Կաննի կինոփառատոնում, որտեղ ներկա է եղել նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը։ Իր ելույթում նա ընդգծել է «Քննադատների շաբաթվա» բացառիկ նշանակությունը համաշխարհային կինոյում և նոր ստեղծագործողների բացահայտման գործում։
«Հայաստանը Կաննում ներկայացված է արժանապատվորեն․ հայ կինոյի մեծ վարպետ Արտավազդ Փելեշյանի հինգ ֆիլմերի ընդգրկումից հետո Cannes Classics ծրագրում այս նոր հայտարարությունը մեզ համար ունի խորապես խորհրդանշական, նույնիսկ պատմական նշանակություն»,- նշել է Դանիելյանը։
Նրա խոսքով՝ «Քննադատների շաբաթը» վաղուց դարձել է կինոյի տեսլականի միջազգային լաբորատորիա, իսկ Հայաստանի համար այդ նախաձեռնության մաս կազմելը մեծ պատիվ է։ Դանիելյանը նաև նշել է, որ Հայաստանը ցանկանում է աշխարհին պատմել տոկունության, հիշողության, խաղաղության, ազատության և մարդկային ինքնության մասին պատմություններ՝ ժամանակակից կինոյի լեզվով։
«Հաջորդ քայլը» (Next Step Studio) Կաննի կինոփառատոնի «Քննադատների շաբաթվա» շարունակական միջազգային նախաձեռնություններից է, որն աջակցում է նոր սերնդի կինոգործիչներին՝ ստեղծագործական զարգացման, միջազգային մենթորության և կինոարդյունաբերության հետ կապերի ձևավորման գործում։
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է ընտրել 8 ռեժիսորների՝ 4-ը Հայաստանից և 4-ը տարբեր երկրներից։ Նրանք զույգերով Հայաստանում կստեղծեն 4 կարճամետրաժ ֆիլմ՝ ներշնչված հայկական մշակույթից, իրականությունից և մարդկային պատմություններից։
Նախագիծը նախատեսվում է իրականացնել ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ՝ «Հայաստանի կինոռեժիսորների և պրոդյուսերների գիլդիայի» և Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի համագործակցությամբ։

20 May 2026 - 13:59 AMT
Armenia will become the honorary country of the “Next Step Studio” initiative within the Cannes Film Festival’s “La Semaine de la Critique” (“Critics’ Week”) program in 2027, creating a major opportunity for the international promotion of Armenian cinema and emerging filmmakers.
Under the initiative, four Armenian and four foreign directors will collaborate in Armenia to create four short films that will later be presented in Cannes. Armenian participants will also have the opportunity to present their future feature film projects to representatives of the international film industry, Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sport said.
The announcement was made during the Cannes Film Festival, attended by Armenian Deputy Education, Science, Culture and Sport Minister Daniel Danielyan. In his speech, he highlighted the exceptional significance of Critics’ Week in global cinema and in discovering new creative talent.
“Armenia is represented in Cannes with dignity. Following the inclusion of five films by the great Armenian cinema master Artavazd Peleshyan in the Cannes Classics program, this new announcement carries deeply symbolic and even historic significance for us,” Danielyan said.
According to him, Critics’ Week has long become an international laboratory of cinematic vision, and for Armenia, becoming part of the initiative is a great honor. Danielyan also said Armenia seeks to tell stories of resilience, memory, peace, freedom and human identity through the language of contemporary cinema.
“Next Step Studio” is one of the continuing international initiatives of Cannes Critics’ Week, supporting a new generation of filmmakers through creative development, international mentorship and connections with the film industry.
The program plans to select eight directors — four from Armenia and four from different countries. Working in pairs in Armenia, they will produce four short films inspired by Armenian culture, contemporary realities and human stories.
The project is expected to be implemented with the support of Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports in cooperation with the Guild of Armenian Film Directors and Producers and the Armenian Film Foundation.