Ոստիկանությունն ուժեղացված ծառայություն կիրականացնի «Վերջին զանգի» օրերին, կկիրառի հավելյալ անվտանգային մեխանիզմներ։
ՆԳՆ Ոստիկանության պետ-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը մայիսի 20-ին անցկացրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ «Վերջին զանգի» միջոցառումների ընթացքում հասարակական կարգի պահպանման և անվտանգության ապահովման պատշաճ կազմակերպման նպատակով։
«Հանրապետության 1051 դպրոցներում, ինչպես նաև ժամանցի վայրերում անցկացվող միջոցառումների ժամանակ պատշաճ ծառայություն իրականացնելու նպատակով նախատեսվել է կիրառել հավելյալ անվտանգային մեխանիզմներ»,-ասվում է ոստիկանության հաղորդագրության մեջ:
Մասնավորապես, կայուն պահակակետերի և շրջիկ ծառայությունների ներգրավմամբ դպրոցներում և հարակից տարածքներում իրականացվելու է ուժեղացված ծառայություն․ ներգրավված են լինելու Ոստիկանության հենասյունային բոլոր ուղղությունները։
Պարեկային ծառայությունը վերահսկողություն կիրականացնի բանուկ խաչմերուկներում, հանդիսությունների սրահների հարակից տարածքներում։
Գվարդիայի ծառայողները կապահովեն հասարակական կարգի պահպանումը, իսկ համայնքային ոստիկանները ծառայություն կիրականացնեն առանձնացված տարածքներում և ռիսկային գոտիներում։
Անչափահասների մասնակցությամբ հնարավոր միջադեպերն կանխելու նպատակով ժամանցի վայրերում ծառայություն կիրականացնեն նաև քրեական ոստիկանները։
Կամո Ցուցուլյանը ստորաբաժանումների ղեկավարներին տվել է կոնկրետ հանձնարարականներ՝ ցուցաբերել զգոնություն և առաջնահերթ ապահովել անչափահասների անվտանգությունը։
Նա հատուկ հրահանգել է անզիջում մոտեցում ցուցաբերել ոչ սթափ վիճակում մեքենա վարելու և տրանսպորտային միջոցը անչափահասի վստահելու դեպքերին։
Ցուցուլյանը նաև կարևորել է շրջիկ և կայուն պահակակետերի աշխատանքների համաժամանակեցումը, լրացուցիչ ուժերի արդյունավետ ներգրավումը և ստորաբաժանումների գործառույթների հստակ բաշխումը։

21 Май 2026 - 08:12 AMT
Полиция будет нести усиленную службу в дни мероприятий «Последнего звонка» и применит дополнительные механизмы безопасности.
20 мая заместитель министра внутренних дел — начальник полиции Камо Цуцулян провел рабочее совещание с целью надлежащей организации охраны общественного порядка и обеспечения безопасности во время мероприятий.
«Для обеспечения надлежащей службы во время мероприятий, проводимых в 1051 школе республики, а также в местах отдыха и развлечений, предусмотрено применение дополнительных механизмов безопасности», — говорится в сообщении полиции.
В частности, в школах и на прилегающих территориях будет организована усиленная служба с привлечением стационарных постов охраны и мобильных нарядов. В работе будут задействованы все основные подразделения полиции.
Патрульная служба будет осуществлять контроль на оживленных перекрестках и вблизи банкетных залов.
Сотрудники гвардии обеспечат поддержание общественного порядка, а участковые полицейские будут нести службу в выделенных зонах и районах риска.
Для предотвращения возможных инцидентов с участием несовершеннолетних в развлекательных заведениях также будут работать сотрудники уголовной полиции.
Камо Цуцулян дал руководителям подразделений конкретные поручения проявлять бдительность и в приоритетном порядке обеспечивать безопасность несовершеннолетних.
Он отдельно распорядился применять жесткий подход к случаям управления автомобилем в нетрезвом состоянии и передачи транспортных средств несовершеннолетним.
Цуцулян также подчеркнул важность координации работы мобильных и стационарных постов, эффективного привлечения дополнительных сил и четкого распределения функций между подразделениями.