21 Մայիս 2026 - 09:52 AMT
Էբոլա վիրուսային վարակի ներկայիս բռնկման պատճառով միջազգային նշանակության հանրային առողջապահական արտակարգ իրավիճակ (PHEIC) պաշտոնապես հայտարարվել է 2026 թվականի մայիսի 17-ին։ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) տնօրենը այս որոշումն ընդունել է Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում (ԿԴՀ) և Ուգանդայում վիրուսի նոր «Բունդիբուգյո» շտամի արագ տարածման և սահմաններն անցնելու պատճառով։
Էբոլա վիրուսի նախկինում առավել տարածված շտամների (հատկապես Զաիր և Սուդան) և ներկայիս բռնկումն առաջացրած Բունդիբուգիո շտամի միջև առկա են զգալի գենետիկական, կլինիկական և բժշկական տարբերություններ։ Շտամների միջև գենետիկական տարբերությունների պատճառով սովորական ՊՇՌ (PCR) թեստերը, որոնք մշակվել են Զաիր շտամի համար, կարող են արդյունավետ չլինել Բունդիբուգիոյի հայտնաբերման հարցում։ Սա բարդացրել է վարակի վաղ փուլի ախտորոշումը։
Չնայած այս տարբերություններին, վարակման ուղիները` կենսահեղուկների հետ ուղղակի շփման միջոցով և հիվանդության գաղտնի շրջանը (միջինում 8-10 օր) երկու շտամների դեպքում էլ գրեթե նույնն են, հայտնում է «Հերացի» կենտրոնը:
ԱՀԿ-ն իր պատմության ընթացքում ընդամենը երեք անգամ է Էբոլա վիրուսի պատճառով հայտարարել գլոբալ արտակարգ իրավիճակ․
1. 2014 թվականի օգոստոսի 8` Արևմտյան Աֆրիկայում (Գվինեա, Լիբերիա, Սիերա Լեոնե) բռնկված պատմության ամենամեծ համաճարակի ժամանակ։
2. 2019 թվականի հուլիսի 17` Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության Կիվու նահանգում բռնկված երկրորդ խոշոր համաճարակի ժամանակ։
3. 2026 թվականի մայիսի 17 (Ներկայիս)` ԿԴՀ-ի Իտուրի նահանգում և Ուգանդայում հազվադեպ հանդիպող շտամի տարածման պատճառով, որի դեմ դեռևս չկա հաստատված պատվաստանյութ։
Էբոլա վիրուսը առաջին անգամ հայտնաբերվել է 1976 թվականին, երբ Աֆրիկայում միաժամանակ արձանագրվել են երկու խոշոր բռնկումներ։ Վիրուսն իր անվանումը ստացել է Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության (այն ժամանակ՝ Զաիր) Էբոլա գետից, որի հարևանությամբ գտնվող գյուղում գրանցվել է բռնկման էպիկենտրոնը։
Առաջին բռնկումը տեղի է ունեցել Զաիրի Յամբուկու գյուղում (Զաիր շտամ, 88% մահացություն), իսկ երկրորդը՝ Սուդանի Նզարա քաղաքում (Սուդան շտամ, 53% մահացություն)։ 1990-ական թվականներին գիտնականները հայտնաբերել են վիրուսի նոր տեսակներ, այդ թվում՝ Կոտ դ'Իվուարում (1994թ.) և ԱՄՆ-ի Ռեստոն քաղաքի լաբորատոր կապիկների մոտ (Ռեստոն շտամ, որը մարդու համար մահացու չէ)։ 2007 թվականին Ուգանդայի Բունդիբուգիո շրջանում առաջին անգամ նկարագրվել է վիրուսի հինգերորդ շտամը, որն այսօր կրկին արտակարգ իրավիճակի պատճառ է դարձել։
Տասնամյակների հետազոտություններից հետո պարզվել է, որ վիրուսի բնական շտեմարանը չղջիկներն են, որոնցից վիրուսը փոխանցվում է կապիկներին, անտառային այծերին, ապա՝ մարդուն։
1976 թվականից սկսած տասնյակ տարիներ Էբոլան համարվել է գրեթե 100% անբուժելի հիվանդություն։ Միայն 2020-ականների սկզբին հաստատվել են առաջին արդյունավետ հակամարմիններով դեղամիջոցները Զաիր շտամի համար։
Եթե նախկինում Էբոլան համարվում էր միայն աֆրիկյան հեռավոր գյուղերի խնդիր, ապա 2014 թվականի գլոբալացումը ցույց է տվել, որ այն ավիացիայի միջոցով կարող է արագ հասնել Եվրոպա և ԱՄՆ՝ վերածվելով համաշխարհային սպառնալիքի։
Այսօր համաճարակը ակտիվորեն տարածվում է Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության արևելյան Իտուրի նահանգում և արդեն մուտք է գործել հարևան Ուգանդա (դեպքեր են գրանցվել մայրաքաղաք Կամպալայում)։ Բռնկումն առաջացել է Էբոլայի հազվադեպ հանդիպող Բունդիբուգիո շտամից։ Ի տարբերություն առավել տարածված Զաիր շտամի, Բունդիբուգիո տեսակի դեմ ներկայումս չկա որևէ հաստատված պատվաստանյութ կամ հատուկ դեղամիջոց։ Բուժումն իրականացվում է միայն ախտանշանային թերապիայի միջոցով։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) և տեղական գերատեսչությունների վերջին տվյալներով՝ Էբոլա վիրուսի ընթացիկ բռնկման ընթացքում արձանագրվել է ավելի քան 390 կասկածելի և հաստատված դեպք, որոնցից առնվազն 119-ը ավարտվել է մահվան ելքով։ Իրավիճակը շարունակում է արագ զարգանալ։
Իտուրի նահանգում առկա հումանիտար ճգնաժամը, զինված բախումները և բնակչության մեծ տեղաշարժը դժվարացրել են համաճարակի վերահսկումն ու նպաստել վիրուսի ակտիվ տարածմանը։ Մահացածների թվում կան բուժաշխատողներ, ինչը վկայում է հիվանդանոցներում վարակի հսկողության թույլ մեխանիզմների մասին։
Վարակվածների հայտնվելը խոշոր քաղաքներում մեծացրել է միջազգային տարածման վտանգը, ինչի պատճառով ԱՄՆ-ն ու այլ երկրներ արդեն ուժեղացրել են օդանավակայանների սանիտարական հսկողությունը։

21 Май 2026 - 10:39 AMT
17 мая 2026 года из-за текущей вспышки вируса Эбола официально была объявлена чрезвычайная ситуация в области общественного здравоохранения международного значения (PHEIC). Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) принял это решение в связи с быстрым распространением нового штамма «Бундибугио» в Демократической Республике Конго (ДРК) и Уганде, а также его выходом за пределы границ.
Между ранее наиболее распространенными штаммами вируса Эбола — прежде всего заирским и суданским — и штаммом Бундибугио, вызвавшим нынешнюю вспышку, существуют значительные генетические, клинические и медицинские различия. Из-за генетических отличий стандартные ПЦР-тесты, разработанные для заирского штамма, могут быть малоэффективны для выявления Бундибугио. Это осложнило диагностику инфекции на ранней стадии.
Несмотря на эти различия, пути передачи инфекции — через прямой контакт с биологическими жидкостями — и инкубационный период заболевания, в среднем составляющий 8–10 дней, для обоих штаммов практически одинаковы, сообщает центр «Гераци».
За всю историю ВОЗ глобальная чрезвычайная ситуация из-за вируса Эбола объявлялась только трижды:
• 8 августа 2014 года — во время крупнейшей в истории эпидемии в Западной Африке (Гвинея, Либерия, Сьерра-Леоне).
• 17 июля 2019 года — во время второй крупной вспышки в провинции Киву Демократической Республики Конго.
• 17 мая 2026 года (текущая вспышка) — из-за распространения редкого штамма в провинции Итури в ДРК и Уганде, против которого пока не существует утвержденной вакцины.
Вирус Эбола был впервые обнаружен в 1976 году, когда в Африке одновременно были зарегистрированы две крупные вспышки заболевания. Свое название вирус получил по реке Эбола в Демократической Республике Конго, которая тогда называлась Заиром, рядом с деревней, где находился эпицентр вспышки.
Первая вспышка произошла в деревне Ямбуку в Заире (заирский штамм, смертность 88%), вторая — в городе Нзара в Судане (суданский штамм, смертность 53%). В 1990-х годах ученые обнаружили новые разновидности вируса, в том числе в Кот-д’Ивуаре в 1994 году и у лабораторных обезьян в американском Рестоне — штамм Рестон, который не является смертельным для человека. В 2007 году в районе Бундибугио в Уганде впервые был описан пятый штамм вируса, который сегодня вновь стал причиной чрезвычайной ситуации.
После десятилетий исследований было установлено, что естественным резервуаром вируса являются летучие мыши. От них вирус передается обезьянам, лесным антилопам, а затем человеку.
С 1976 года на протяжении десятилетий Эбола считалась практически на 100% неизлечимым заболеванием. Только в начале 2020-х годов были одобрены первые эффективные препараты на основе антител против заирского штамма.
Если раньше Эболу считали проблемой исключительно отдаленных африканских деревень, то эпидемия 2014 года показала, что с помощью авиации вирус способен быстро достичь Европы и США, превратившись в глобальную угрозу.
Сегодня эпидемия активно распространяется в восточной провинции Итури Демократической Республики Конго и уже проникла в соседнюю Уганду, где случаи зарегистрированы в столице Кампале. Вспышка вызвана редким штаммом Бундибугио. В отличие от более распространенного заирского штамма, против Бундибугио в настоящее время не существует ни утвержденной вакцины, ни специфического препарата. Лечение проводится исключительно симптоматической терапией.
По последним данным ВОЗ и местных ведомств, в ходе текущей вспышки Эболы зарегистрировано более 390 подозрительных и подтвержденных случаев заболевания, как минимум 119 из которых завершились летальным исходом. Ситуация продолжает стремительно развиваться.
Гуманитарный кризис в провинции Итури, вооруженные столкновения и массовое перемещение населения затруднили контроль над эпидемией и способствовали активному распространению вируса. Среди погибших есть медицинские работники, что свидетельствует о слабых механизмах инфекционного контроля в больницах.
Появление зараженных в крупных городах увеличило риск международного распространения, из-за чего США и другие страны уже усилили санитарный контроль в аэропортах.