ՀՀ արդարադատության նախարարության Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը կոչ է արել պետական մարմիններին, կրթական հաստատություններին, լրատվամիջոցներին և հանրության բոլոր ներկայացուցիչներին՝ երեխաների վերաբերյալ ցանկացած տեղեկություն հրապարակելիս և տարածելիս առաջնորդվել առավելագույն զգուշությամբ։
«Վերջին շրջանում անչափահասների մասնակցությամբ հանրային հնչեղություն ստացած դեպքերի վերաբերյալ տարածվող տեղեկությունները և դրանց շուրջ ձևավորված հանրային արձագանքը վերահաստատում են երեխաներին վերաբերող տեղեկությունների հրապարակման հարցում առավել բարձր զգուշավորության և պատասխանատու մոտեցման անհրաժեշտությունը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ երեխաների մասին տվյալների մշակումը պահանջում է հատուկ պատասխանատվություն:
Պետք է բացառել այնպիսի տեղեկությունների հրապարակումը, փոխանցումը կամ վերարտադրումը, որոնք չեն բխում հստակ նպատակից և երեխայի լավագույն շահից, կամ կարող են հանգեցնել երեխայի ուղղակի կամ անուղղակի նույնականացման, անձնական կյանքի խախտման և այլ բացասական հետևանքների։
Նախարարությունից հիշեցրել են, որ նույնիսկ առանձին վերցված չեզոք թվացող տեղեկությունների համադրության արդյունքում կարող է բացահայտվել երեխայի ինքնությունը։ Այդ պատճառով հատկապես կարևոր է խուսափել այնպիսի տվյալների հրապարակումից, որոնք կարող են նույնականացնել երեխային կամ բացահայտել նրա անձնական կյանքի մանրամասները։
Գործակալության կողմից նախկինում մշակվել են երեխաների վերաբերյալ անձնական տվյալների մշակման թեմայով ուղեցույցներ, որոնք նախատեսված են աջակցելու պետական մարմիններին, կրթական հաստատություններին, մասնագետներին, լրատվամիջոցներին և այլ դերակատարներին՝ այս հարցերում առավել զգույշ և իրավաչափ գործելու համար։
«ՀՀ արդարադատության նախարարությունն` ի դեմս Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության, պատրաստակամ է համագործակցել գործընկեր կառույցների հետ, կազմակերպել իրազեկման աշխատանքներ և անհրաժեշտության դեպքում տրամադրել մասնագիտական խորհրդատվություն։ Երեխայի լավագույն շահը պետք է լինի առաջնահերթ բոլորի համար»,– ասվում է հաղորդագրության մեջ։

21 Май 2026 - 11:54 AMT
Агентство по защите персональных данных Министерства юстиции Армении призвало государственные органы, образовательные учреждения, средства массовой информации и всех представителей общественности проявлять максимальную осторожность при публикации и распространении любой информации, касающейся детей.
«В последнее время распространяемые сведения о случаях с участием несовершеннолетних, получивших широкий общественный резонанс, а также реакция общества вновь подтверждают необходимость повышенной осторожности и ответственного подхода при публикации информации о детях», — говорится в сообщении.
В агентстве подчеркнули, что обработка данных о детях требует особой ответственности.
Следует исключить публикацию, передачу или воспроизведение информации, которая не обусловлена четкой целью и наилучшими интересами ребенка либо может привести к прямой или косвенной идентификации ребенка, нарушению его частной жизни и другим негативным последствиям.
В министерстве напомнили, что даже сочетание отдельных на первый взгляд нейтральных сведений может раскрыть личность ребенка. Поэтому особенно важно избегать публикации данных, которые могут идентифицировать несовершеннолетнего или раскрывать детали его личной жизни.
Ранее агентством были разработаны рекомендации по обработке персональных данных детей, предназначенные для оказания поддержки государственным органам, образовательным учреждениям, специалистам, СМИ и другим участникам процесса в более осторожном и правомерном подходе к этим вопросам.
«Министерство юстиции Армении в лице Агентства по защите персональных данных готово сотрудничать с партнерскими структурами, проводить информационно-разъяснительную работу и при необходимости предоставлять профессиональные консультации. Наилучшие интересы ребенка должны быть приоритетом для всех», — говорится в сообщении.