21 Մայիս 2026 - 12:29 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը վարորդական իրավունքից զրկված քաղաքացիների վկայականները վերականգնելու վերաբերյալ արդեն դրվել է հանրային քննարկման: Օրենքի նախագիծը շրջանառության մեջ է դրել ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Մայիսի 16-ին Փաշինյանը Կենտրոն վարչական շրջանում քարոզարշավի ընթացքում առաջարկ էր արել իրեն մոտեցած վարորդներին, որոնք խմածության հետևանքով զրկվել են վարելու իրավունքից` քննություն չհանձնել այդ իրավունքը վերականգնելու համար, սակայն ունենալ ավելի քիչ բալեր։
Գործող օրենքի համաձայն` վարելու իրավունքից զրկման ժամկետի ավարտից հետո վարելու իրավունքի վերականգնումը իրականացվում է քննությունների հիման վրա՝ անկախ նրանից, թե զրկումը առաջին անգամ է կիրառվել, թե ոչ։
«Առաջարկվում է փոխել վարելու իրավունքի վերականգնման ներկա մոդելը։ Արդյունքում զրկման ժամկետի ավարտից հետո վարորդներին 13-ի փոխարեն 6 տուգանային միավոր կտրամադրվի, ինչպես նաև 1 տարի ժամկետով փորձաշրջանի ընթացակարգ։ Վարորդները պետք է այդ ժամանակ նաև սահմանված պետական տուրք վճարեն` 50 000 դրամ։ Երկրորդ կամ հաջորդ անգամ վարելու իրավունքից զրկվելու դեպքում վարելու իրավունքը հնարավոր կլինի վերականգնել որակավորման քննություններ հանձնելուց հետո»,– ասված է նախագծում։
6 տուգանային միավորը փորձաշրջանի ընթացքում սպառելու դեպքում վարորդը 1 տարով կզրկվի տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից։
Միաժամանակ առաջարկվել է սահմանել անցումային դրույթ, որով 2020 թվականի հունվարի 1-ից հետո վարելու իրավունքից զրկված անձինք ևս միայն մեկ անգամ կկարողանան վերականգնել իրենց վարելու իրավունքը՝ համապատասխան պետական տուրքի վճարմամբ և 13 միավորի փոխարեն 6 տուգանային միավորի հատկացմամբ՝ կրկին 1 տարվա փորձաշրջանով։
ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը ապրիլի 16-ին ԱԺ-ում հայտնել էր, որ տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքից նախորդ տարի զրկվել է 5435 անձ, որից 90.1 տոկոսը եղել է ոչ սթափ վիճակում։

21 Май 2026 - 14:40 AMT
Предложение премьер-министра Никола Пашиняна о восстановлении водительских удостоверений для граждан, лишенных права управления транспортом, вынесено на общественное обсуждение. Законопроект в обращение запустило Министерство внутренних дел Армении, сообщает «Sputnik Армения».
16 мая во время предвыборной кампании в административном районе Кентрон Пашинян предложил водителям, лишенным прав за вождение в нетрезвом состоянии, восстанавливать право управления без сдачи экзамена, но с меньшим количеством штрафных баллов.
Согласно действующему законодательству, после окончания срока лишения водительских прав их восстановление осуществляется только на основании сдачи квалификационных экзаменов — независимо от того, применяется ли лишение впервые или повторно.
«Предлагается изменить действующую модель восстановления водительских прав. После окончания срока лишения водитель получит не 13, а 6 штрафных баллов, а также будет установлен годичный испытательный срок. Кроме того, водитель должен будет уплатить государственную пошлину в размере 50 000 драмов. В случае второго и последующих лишений восстановить право управления можно будет только после сдачи квалификационных экзаменов», — говорится в проекте.
Если в течение испытательного срока водитель исчерпает все 6 штрафных баллов, он будет лишен права управления транспортными средствами сроком на один год.
Одновременно предлагается установить переходное положение, согласно которому лица, лишенные водительских прав после 1 января 2020 года, также смогут только один раз восстановить свои права, уплатив соответствующую госпошлину и получив 6 вместо 13 штрафных баллов с повторным назначением годичного испытательного срока.
16 апреля министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян сообщила в парламенте, что в прошлом году водительских прав были лишены 5435 человек, из которых 90,1 процента — за управление автомобилем в нетрезвом состоянии.