21 Մայիս 2026 - 14:37 AMT
Ազգային ժողով է ուղարկվել Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծ, որով ներդրվելու է «ծնողական ժամի» ինստիտուտը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան եթերում է հայտնել աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ նշելով, որ որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում:
Մինչև 12 տարեկան մեկ կամ երկու երեխա ունեցողը կկարողանա աշխատաժամանակը կրճատել 30 րոպեով:
«Դա այն քաղաքացիների համար է, որոնք ունեն մինչև 12 տարեկան երեխաներ։ Եթե ունեք մինչև 12 տարեկան մեկ կամ երկու երեխա, ապա կկարողանաք ձեր աշխատաժամանակը կրճատել 30 րոպեով, իսկ 3 և ավելի երեխաների դեպքում՝ մինչև 1 ժամով՝ գործատուի հետ գրավոր համաձայնությամբ»,- ասել է նախարարը:

В Национальное собрание Армении направлен законопроект о внесении изменений в Трудовой кодекс, предусматривающий введение института «родительского часа». Об этом во время прямого эфира в Facebook сообщил министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, отметив, что решение было принято на заседании правительства.
Родители одного или двух детей младше 12 лет смогут сократить свое рабочее время на 30 минут.
«Это касается граждан, у которых есть дети младше 12 лет. Если у вас один или два ребенка до 12 лет, вы сможете сократить рабочее время на 30 минут, а в случае трех и более детей — до одного часа при письменном согласовании с работодателем», — заявил министр.
Он также отметил, что данное регулирование будет распространяться и на родителей детей с инвалидностью.