22 Մայիս 2026 - 13:30 AMT
Հայաստանի 31 բուհի 119 մասնագիտության համար այս փուլում որևէ դիմորդ չի գրանցվել, հայտնել է Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Կարո Նասիբյանը։ Նա ներկայացրել է բուհերի ընդունելության երկրորդ փուլի հայտագրման արդյունքները։
«Կառավարության կողմից այս տարվա համար հաստատվել է 2133 անվճար և 10,587 վճարովի տեղ։ Նախորդ տարի եղել է 2142 անվճար և 9998 վճարովի տեղ։ ԳԹԿ–ում հայտագրվել է 16,482 դիմորդ, որոնց քննությունները կազմակերպվելու են 49 միասնական քննական կենտրոնում»,– ասել է Նասիբյանը, գրում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ ամենաշատ դիմորդներ ունի Երևանի պետական համալսարանը, երկրորդ տեղում է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը, իսկ երրորդ հորիզոնականը կիսում են Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանն ու Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը։
Ըստ պահանջարկի՝ հաջորդում են Երևանի պետական բժշկական համալսարանը, Բրյուսովի անվան պետական համալսարանը, Մանկավարժական համալսարանը և այլ բուհեր։
Նասիբյանը նշել է նաև, որ ամենապահանջված մասնագիտությունների տասնյակը նախորդ տարվա համեմատ փոփոխության չի ենթարկվել։
Մեկ տեղի հաշվարկով ամենաշատ դիմորդներն ունի Երևանի պետական բժշկական համալսարանի «Ստոմատոլոգիա» մասնագիտությունը՝ 2.9 դիմորդ։ Երկրորդ տեղում նույն բուհի «Բուժական գործ» մասնագիտությունն է՝ 2.3 դիմորդ, երրորդում Երևանի պետական համալսարանի «Իրավագիտություն» մասնագիտությունն է՝ 2.1 դիմորդ, իսկ չորրորդում Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Տնտեսագիտություն» մասնագիտությունը՝ 2 դիմորդ։ Միաժամանակ ամենապահանջված 10 մասնագիտություններից 5-ը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանինն են։
ԳԹԿ փոխտնօրենը տեղեկացրել է նաև, որ 22 բուհի 53 մասնագիտություն ունի ընդամենը մեկական դիմորդ, իսկ 31 բուհի 119 մասնագիտության համար այս փուլում դիմորդ չի եղել։ Նա չի հստակեցրել բուհերի անունները՝ նշելով, որ հնարավոր է ընդունելության երրորդ փուլում այդ մասնագիտությունների նկատմամբ հետաքրքրություն ձևավորվի։

На 119 специальностей в 31 вузе Армении на данном этапе не зарегистрировался ни один абитуриент, сообщил заместитель директора Центра оценки и тестирования Карен Насибян. Он представил результаты второго этапа регистрации для поступления в вузы.
«Правительством на этот год утверждены 2133 бесплатных и 10 587 платных мест. В прошлом году было 2142 бесплатных и 9998 платных мест. В Центре оценки и тестирования зарегистрировались 16 482 абитуриента, экзамены для которых будут организованы в 49 единых экзаменационных центрах», — сказал Насибян, пишет «Sputnik Армения».
По его словам, наибольшее число абитуриентов имеет Ереванский государственный университет, на втором месте находится Армянский государственный экономический университет, а третью позицию делят Национальный университет архитектуры и строительства Армении и Национальный политехнический университет Армении.
Далее по востребованности следуют Ереванский государственный медицинский университет, Государственный университет имени Брюсова, Педагогический университет и другие вузы.
Насибян также отметил, что десятка самых востребованных специальностей по сравнению с прошлым годом не изменилась.
По количеству абитуриентов на одно место самой востребованной является специальность «Стоматология» Ереванского государственного медицинского университета — 2,9 абитуриента на место. На втором месте находится специальность «Лечебное дело» того же вуза — 2,3 абитуриента на место, на третьем — «Юриспруденция» Ереванского государственного университета — 2,1 абитуриента на место, а на четвертом — «Экономика» Армянского государственного экономического университета — 2 абитуриента на место. При этом пять из десяти самых востребованных специальностей принадлежат Армянскому государственному экономическому университету.
Замдиректора Центра также сообщил, что на 53 специальности в 22 вузах подано лишь по одной заявке, а на 119 специальностей в 31 вузе на данном этапе не было ни одного абитуриента. Названия вузов он не уточнил, отметив, что интерес к этим специальностям может появиться на третьем этапе поступления.