22 Մայիս 2026 - 13:30 AMT
Հայաստանի 31 բուհի 119 մասնագիտության համար այս փուլում որևէ դիմորդ չի գրանցվել, հայտնել է Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Կարո Նասիբյանը։ Նա ներկայացրել է բուհերի ընդունելության երկրորդ փուլի հայտագրման արդյունքները։
«Կառավարության կողմից այս տարվա համար հաստատվել է 2133 անվճար և 10,587 վճարովի տեղ։ Նախորդ տարի եղել է 2142 անվճար և 9998 վճարովի տեղ։ ԳԹԿ–ում հայտագրվել է 16,482 դիմորդ, որոնց քննությունները կազմակերպվելու են 49 միասնական քննական կենտրոնում»,– ասել է Նասիբյանը, գրում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ ամենաշատ դիմորդներ ունի Երևանի պետական համալսարանը, երկրորդ տեղում է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը, իսկ երրորդ հորիզոնականը կիսում են Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանն ու Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը։
Ըստ պահանջարկի՝ հաջորդում են Երևանի պետական բժշկական համալսարանը, Բրյուսովի անվան պետական համալսարանը, Մանկավարժական համալսարանը և այլ բուհեր։
Նասիբյանը նշել է նաև, որ ամենապահանջված մասնագիտությունների տասնյակը նախորդ տարվա համեմատ փոփոխության չի ենթարկվել։
Մեկ տեղի հաշվարկով ամենաշատ դիմորդներն ունի Երևանի պետական բժշկական համալսարանի «Ստոմատոլոգիա» մասնագիտությունը՝ 2.9 դիմորդ։ Երկրորդ տեղում նույն բուհի «Բուժական գործ» մասնագիտությունն է՝ 2.3 դիմորդ, երրորդում Երևանի պետական համալսարանի «Իրավագիտություն» մասնագիտությունն է՝ 2.1 դիմորդ, իսկ չորրորդում Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Տնտեսագիտություն» մասնագիտությունը՝ 2 դիմորդ։ Միաժամանակ ամենապահանջված 10 մասնագիտություններից 5-ը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանինն են։
ԳԹԿ փոխտնօրենը տեղեկացրել է նաև, որ 22 բուհի 53 մասնագիտություն ունի ընդամենը մեկական դիմորդ, իսկ 31 բուհի 119 մասնագիտության համար այս փուլում դիմորդ չի եղել։ Նա չի հստակեցրել բուհերի անունները՝ նշելով, որ հնարավոր է ընդունելության երրորդ փուլում այդ մասնագիտությունների նկատմամբ հետաքրքրություն ձևավորվի։

For 119 programs at 31 universities in Armenia, no applicants registered during this phase, said Karo Nasibyan, deputy director of the Assessment and Testing Center. He presented the results of the second phase of university admissions registration.
“The government approved 2,133 state-funded and 10,587 paid places for this year. Last year, there were 2,142 tuition-free and 9,998 paid places. A total of 16,482 applicants registered with the Assessment and Testing Center, and their exams will be organized at 49 unified examination centers,” Nasibyan said, according to Sputnik Armenia.
According to him, Yerevan State University has the highest number of applicants, followed by Armenian State University of Economics, while National University of Architecture and Construction of Armenia and National Polytechnic University of Armenia share third place.
They are followed in demand by Yerevan State Medical University, Brusov State University, the Pedagogical University, and other higher education institutions.
Nasibyan also noted that the top ten most in-demand fields of study have not changed compared to last year.
Measured by applicants per available place, the most competitive program is “Dentistry” at Yerevan State Medical University with 2.9 applicants per place. It is followed by “General Medicine” at the same university with 2.3 applicants per place, “Law” at Yerevan State University with 2.1 applicants per place, and “Economics” at Armenian State University of Economics with 2 applicants per place. At the same time, five of the ten most in-demand fields of study belong to the Armenian State University of Economics.
The deputy director also reported that 53 programs at 22 universities have only one applicant each, while 119 programs at 31 universities had no applicants at all during this phase. He did not specify the universities involved, noting that interest in those programs could emerge during the third admission phase.