Գուրգեն Մարգարյանի անվան ավագ դպրոցը չի փակվելու և շարունակելու է գործել, հայտարարել է Արտամետի վարչական ղեկավար Գոռ Ղազարյանը:
Նրա խոսքով՝ համայնքում ծանոթացել են ԿԳՄՍ նախարարության կողմից միավորման ենթակա դպրոցների հրապարակված ցանկին, որտեղ ընդգրկված է եղել նաև Արտամետի ավագ դպրոցը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Դա տեսնելուց հետո դիմել ենք տարբեր կառույցների, այդ թվում՝ վարչապետի աշխատակազմ։ Գրությունն Արմավիրի մարզպետարան է հասցեագրվել, մոտ մեկ ամիս առաջ հստակ պատասխան ենք ստացել, որ գյուղի դպրոցը չի փակվելու։ Գյուղը փոքր է, 35 աշակերտ ունի, որից 2-ը նախակրթարան են հաճախում։ Այն ուզում էին Վանանդ գյուղի դպրոցի հետ միավորել, այնտեղ նոր դպրոց է կառուցվում, արտամետցի երեխաները պետք է այնտեղ գնային։ Բնակիչների կողմից ուղարկված նամակին ի պատասխան մեզ մոտ մեկ ամիս առաջ վստահեցրել են, որ միավորում տեղի չի ունենալու»,-նշել է Ղազարյանը։
Արտամետի վարչական ղեկավարի խոսքով՝ դպրոցի անվանափոխության հարցը նույնիսկ քննարկման փուլ չի մտել։
Ավելի վաղ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակը գլխավորող Նարեկ Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր․ «ՔՊ-ն փակում է Գուրգեն Մարգարյանի անվան դպրոցը»։
2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարեց Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Երկու սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերեն լեզվի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակներում: Հունգարիայի դատարանը դատապարտեց Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ բանտարկության առանց ներման իրավունքի առաջին 30 տարիներին, սակայն 2012թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիան Ադրբեջանին արտահանձնեց նրան: Բաքվում անմիջապես ներում շնորհեցին նրան և հերոսացրին: Ի պատասխան՝ Հայաստանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ, որոնք վերականգնվեցին միայն 10 տարի անց:

Старшая школа имени Гургенa Маргарянa в селе Артамет не будет закрыта и продолжит функционировать, заявил административный руководитель села Гор Казарян.
По его словам, жители ознакомились с опубликованным Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении списком школ, подлежащих объединению, в который была включена и школа Артамета, сообщает «Factor.am ».
«После этого мы обратились в различные структуры, в том числе в аппарат премьер-министра. Письмо было направлено в администрацию Армавирской области, и около месяца назад мы получили четкий ответ, что сельскую школу закрывать не будут. Село маленькое, в школе учатся 35 детей, двое из них посещают дошкольную группу. Школу хотели объединить со школой села Вананд, где строится новое здание, и дети из Артамета должны были учиться там. В ответ на письмо жителей нас около месяца назад заверили, что объединения не будет», — отметил Казарян.
По словам главы администрации, вопрос о переименовании школы даже не обсуждался.
Ранее Нарек Карапетян, возглавляющий избирательный список альянса «Сильная Армения», написал на своей странице в Facebook: «„Гражданский договор“ закрывает школу имени Гургена Маргаряна».
19 февраля 2004 года в Будапешт азербайджанский офицер Рамиль Сафаров зарубил топором офицера Вооруженных сил Армении Гургена Маргаряна, когда тот спал. Оба офицера проходили курсы английского языка в столице Венгрии в рамках программы НАТО. Венгерский суд приговорил Сафарова к пожизненному заключению без права помилования в течение первых 30 лет, однако 31 августа 2012 года Венгрия экстрадировала его в Азербайджан. В Баку его немедленно помиловали и объявили героем. В ответ Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией, которые были восстановлены только спустя 10 лет.