Գուրգեն Մարգարյանի անվան ավագ դպրոցը չի փակվելու և շարունակելու է գործել, հայտարարել է Արտամետի վարչական ղեկավար Գոռ Ղազարյանը:
Նրա խոսքով՝ համայնքում ծանոթացել են ԿԳՄՍ նախարարության կողմից միավորման ենթակա դպրոցների հրապարակված ցանկին, որտեղ ընդգրկված է եղել նաև Արտամետի ավագ դպրոցը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Դա տեսնելուց հետո դիմել ենք տարբեր կառույցների, այդ թվում՝ վարչապետի աշխատակազմ։ Գրությունն Արմավիրի մարզպետարան է հասցեագրվել, մոտ մեկ ամիս առաջ հստակ պատասխան ենք ստացել, որ գյուղի դպրոցը չի փակվելու։ Գյուղը փոքր է, 35 աշակերտ ունի, որից 2-ը նախակրթարան են հաճախում։ Այն ուզում էին Վանանդ գյուղի դպրոցի հետ միավորել, այնտեղ նոր դպրոց է կառուցվում, արտամետցի երեխաները պետք է այնտեղ գնային։ Բնակիչների կողմից ուղարկված նամակին ի պատասխան մեզ մոտ մեկ ամիս առաջ վստահեցրել են, որ միավորում տեղի չի ունենալու»,-նշել է Ղազարյանը։
Արտամետի վարչական ղեկավարի խոսքով՝ դպրոցի անվանափոխության հարցը նույնիսկ քննարկման փուլ չի մտել։
Ավելի վաղ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակը գլխավորող Նարեկ Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր․ «ՔՊ-ն փակում է Գուրգեն Մարգարյանի անվան դպրոցը»։
2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարեց Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Երկու սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերեն լեզվի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակներում: Հունգարիայի դատարանը դատապարտեց Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ բանտարկության առանց ներման իրավունքի առաջին 30 տարիներին, սակայն 2012թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիան Ադրբեջանին արտահանձնեց նրան: Բաքվում անմիջապես ներում շնորհեցին նրան և հերոսացրին: Ի պատասխան՝ Հայաստանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ, որոնք վերականգնվեցին միայն 10 տարի անց:

25 May 2026 - 10:54 AMT
The secondary school named after Gurgen Margaryan in Artamet will not be closed and will continue operating, according to Artamet administrative head Gor Ghazaryan.
He said residents had reviewed the list of schools proposed for consolidation by Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports, which included the Artamet secondary school, Factor.am reported.
“After seeing that, we appealed to various institutions, including the Prime Minister’s Office. The letter was addressed to the Armavir governor’s office, and about a month ago, we received a clear response that the village school would not be closed. The village is small, with 35 students, including two preschool children. They wanted to merge it with the school in Vanand, where a new school is being built, and children from Artamet were supposed to study there. In response to a letter sent by residents, we were assured about a month ago that no merger would take place,” Ghazaryan said.
According to the administrative head, the issue of renaming the school was never even discussed.
Earlier, Narek Karapetyan, who heads the electoral list of the Strong Armenia alliance, wrote on Facebook that Civil Contract is closing the school named after Gurgen Margaryan.”
On February 19, 2004, in Budapest, Azerbaijani officer Ramil Safarov killed Armenian Armed Forces officer Gurgen Margaryan with an axe while he was asleep. The two officers were participating in English-language courses in the Hungarian capital under a NATO program. A Hungarian court sentenced Safarov to life imprisonment without parole for the first 30 years, but on August 31, 2012, Hungary extradited him to Azerbaijan. He was immediately pardoned and celebrated as a hero in Baku. In response, Armenia severed diplomatic relations with Hungary, which were restored only 10 years later.