25 Մայիս 2026 - 12:47 AMT
Արտամետի Գուրգեն Մարգարյանի անվան ավագ դպրոցի փակման վերաբերյալ տարածված տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին հայտնել են ԿԳՄՍ նախարարությունից, հայտնում է Factor.am-ը:
Նախարարությունից հայտնել են, որ ներկայում դպրոցների միավորման վերաբերյալ կառավարության որևէ որոշման նախագիծ չի շրջանառվում:
«Միաժամանակ հայտնում ենք, որ մեր երեխաների համար կառուցվում են նոր դպրոցներ ու կրթահամալիրներ»,- ընդգծել են գերատեսչությունից։
Ավելի վաղ համացանցում ակտիվորեն տարածվել էին տեղեկություններ Արտամետի Գուրգեն Մարգարյանի անվան ավագ դպրոցի հնարավոր փակման վերաբերյալ։ Դպրոցի փակման մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր կատարել նաև «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակը գլխավորող Նարեկ Կարապետյանը:
«ՔՊ-ն փակում է Գուրգեն Մարգարյանի անվան դպրոցը»,-գրել էր նա:
Արտամետի վարչական ղեկավար Գոռ Ղազարյանը ևս նշել էր, որ դպրոցը շարունակելու է գործել։ Նրա խոսքով՝ համայնքում ծանոթացել էին ԿԳՄՍ նախարարության կողմից միավորման ենթակա դպրոցների հրապարակված ցանկին, որտեղ ներառված էր նաև Արտամետի ավագ դպրոցը։
«Դա տեսնելուց հետո դիմել ենք տարբեր կառույցների, այդ թվում՝ վարչապետի աշխատակազմ։ Գրությունը Արմավիրի մարզպետարան է հասցեագրվել, մոտ մեկ ամիս առաջ հստակ պատասխան ենք ստացել, որ գյուղի դպրոցը չի փակվելու։ Գյուղը փոքր է, 35 աշակերտ ունի, որից 2-ը նախակրթարան են հաճախում։ Այն ուզում էին Վանանդ գյուղի դպրոցի հետ միավորել, այնտեղ նոր դպրոց է կառուցվում, արտամետցի երեխաները պետք է այնտեղ գնային։ Բնակիչների կողմից ուղարկված նամակին ի պատասխան մեզ մոտ մեկ ամիս առաջ վստահեցրել են, որ միավորում տեղի չի ունենալու»,-նշել էր Ղազարյանը։
Արտամետի վարչական ղեկավարի խոսքով՝ դպրոցի անվանափոխության հարց նույնիսկ չի քննարկվել։
2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարեց Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Երկու սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերեն լեզվի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակներում: Հունգարիայի դատարանը դատապարտեց Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ բանտարկության առանց ներման իրավունքի առաջին 30 տարիներին, սակայն 2012թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիան Ադրբեջանին արտահանձնեց նրան: Բաքվում անմիջապես ներում շնորհեցին նրան և հերոսացրին: Ի պատասխան՝ Հայաստանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ, որոնք վերականգնվեցին միայն 10 տարի անց:

Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports said reports about the closure of the secondary school named after Gurgen Margaryan in Artamet do not correspond to reality, according to Factor.am .
The ministry stated that no government draft decision regarding school mergers is currently being circulated.
“At the same time, we would like to note that new schools and educational complexes are being built for our children,” the ministry emphasized.
Earlier, reports about the possible closure of the Gurgen Margaryan secondary school in Artamet had circulated widely online. Narek Karapetyan, who heads the electoral list of the Strong Armenia alliance, also wrote on Facebook that “Civil Contract is closing the school named after Gurgen Margaryan.”
Artamet administrative head Gor Ghazaryan had also stated that the school would continue operating. According to him, residents reviewed a list published by the ministry of schools proposed for consolidation, which included the Artamet school.
“After seeing that, we appealed to various institutions, including the Prime Minister’s Office. The letter was addressed to the Armavir governor’s office, and about a month ago, we received a clear response that the village school would not be closed. The village is small, with 35 students, including two preschool children. They wanted to merge it with the school in Vanand, where a new school is being built, and children from Artamet were supposed to study there. In response to a letter sent by residents, we were assured about a month ago that no merger would take place,” Ghazaryan said.
According to the administrative head, the issue of renaming the school was never discussed.
On February 19, 2004, in Budapest, Azerbaijani officer Ramil Safarov killed Armenian Armed Forces officer Gurgen Margaryan with an axe while he was asleep. The two officers were participating in English-language courses in the Hungarian capital under a NATO program. A Hungarian court sentenced Safarov to life imprisonment without parole for the first 30 years, but on August 31, 2012, Hungary extradited him to Azerbaijan. He was immediately pardoned and celebrated as a hero in Baku. In response, Armenia severed diplomatic relations with Hungary, which were restored only 10 years later.