25 Մայիս 2026 - 12:47 AMT
Արտամետի Գուրգեն Մարգարյանի անվան ավագ դպրոցի փակման վերաբերյալ տարածված տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին հայտնել են ԿԳՄՍ նախարարությունից, հայտնում է Factor.am-ը:
Նախարարությունից հայտնել են, որ ներկայում դպրոցների միավորման վերաբերյալ կառավարության որևէ որոշման նախագիծ չի շրջանառվում:
«Միաժամանակ հայտնում ենք, որ մեր երեխաների համար կառուցվում են նոր դպրոցներ ու կրթահամալիրներ»,- ընդգծել են գերատեսչությունից։
Ավելի վաղ համացանցում ակտիվորեն տարածվել էին տեղեկություններ Արտամետի Գուրգեն Մարգարյանի անվան ավագ դպրոցի հնարավոր փակման վերաբերյալ։ Դպրոցի փակման մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր կատարել նաև «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակը գլխավորող Նարեկ Կարապետյանը:
«ՔՊ-ն փակում է Գուրգեն Մարգարյանի անվան դպրոցը»,-գրել էր նա:
Արտամետի վարչական ղեկավար Գոռ Ղազարյանը ևս նշել էր, որ դպրոցը շարունակելու է գործել։ Նրա խոսքով՝ համայնքում ծանոթացել էին ԿԳՄՍ նախարարության կողմից միավորման ենթակա դպրոցների հրապարակված ցանկին, որտեղ ներառված էր նաև Արտամետի ավագ դպրոցը։
«Դա տեսնելուց հետո դիմել ենք տարբեր կառույցների, այդ թվում՝ վարչապետի աշխատակազմ։ Գրությունը Արմավիրի մարզպետարան է հասցեագրվել, մոտ մեկ ամիս առաջ հստակ պատասխան ենք ստացել, որ գյուղի դպրոցը չի փակվելու։ Գյուղը փոքր է, 35 աշակերտ ունի, որից 2-ը նախակրթարան են հաճախում։ Այն ուզում էին Վանանդ գյուղի դպրոցի հետ միավորել, այնտեղ նոր դպրոց է կառուցվում, արտամետցի երեխաները պետք է այնտեղ գնային։ Բնակիչների կողմից ուղարկված նամակին ի պատասխան մեզ մոտ մեկ ամիս առաջ վստահեցրել են, որ միավորում տեղի չի ունենալու»,-նշել էր Ղազարյանը։
Արտամետի վարչական ղեկավարի խոսքով՝ դպրոցի անվանափոխության հարց նույնիսկ չի քննարկվել։
2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարեց Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Երկու սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերեն լեզվի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակներում: Հունգարիայի դատարանը դատապարտեց Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ բանտարկության առանց ներման իրավունքի առաջին 30 տարիներին, սակայն 2012թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիան Ադրբեջանին արտահանձնեց նրան: Բաքվում անմիջապես ներում շնորհեցին նրան և հերոսացրին: Ի պատասխան՝ Հայաստանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ, որոնք վերականգնվեցին միայն 10 տարի անց:

Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении сообщило, что распространяемая информация о закрытии школы имени Гурген Маргарян в Артамет не соответствует действительности, сообщает «Factor.am ».
В ведомстве подчеркнули, что в настоящее время никакой проект решения правительства об объединении школ не находится в обращении.
«Одновременно сообщаем, что для наших детей строятся новые школы и образовательные комплексы», — отметили в министерстве.
Ранее в интернете активно распространялись сообщения о возможном закрытии школы имени Гургена Маргаряна в Артамете. Нарек Карапетян, возглавляющий избирательный список «Сильная Армения», также написал в Facebook: «„Гражданский договор“ закрывает школу имени Гургена Маргаряна».
Глава администрации Артамета Гор Казарян ранее также заявлял, что школа продолжит работу. По его словам, жители ознакомились со списком школ, подлежащих объединению, опубликованным министерством, где фигурировала и школа Артамета.
«После этого мы обратились в различные структуры, в том числе в аппарат премьер-министра. Письмо было направлено в администрацию Армавирской области, и около месяца назад мы получили четкий ответ, что сельскую школу закрывать не будут. Село маленькое, в школе учатся 35 детей, двое из них посещают дошкольную группу. Школу хотели объединить со школой села Вананд, где строится новое здание, и дети из Артамета должны были учиться там. В ответ на письмо жителей нас около месяца назад заверили, что объединения не будет», — отметил Казарян.
По словам главы администрации, вопрос о переименовании школы даже не обсуждался.
19 февраля 2004 года в Будапешт азербайджанский офицер Рамиль Сафаров зарубил топором офицера Вооруженных сил Армении Гургена Маргаряна, когда тот спал. Оба офицера проходили курсы английского языка в столице Венгрии в рамках программы НАТО. Венгерский суд приговорил Сафарова к пожизненному заключению без права помилования в течение первых 30 лет, однако 31 августа 2012 года Венгрия экстрадировала его в Азербайджан. В Баку его немедленно помиловали и объявили героем. В ответ Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией, которые были восстановлены только спустя 10 лет.