Մայիսի 29-30-ին հյուսիս-արևմուտքից Հայաստան կներթափանցեն արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքներ, ինչի հետևանքով օդի ջերմաստիճանը կնվազի 8-10 աստիճանով։Այդ մասին հայտնել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
Մինչև մայիսի 28-ի երեկոն պահպանվելու է տաք և առանց տեղումների եղանակ:
Մայիսի 28-ի ուշ երեկոյան ժամերից, մայիսի 29-ին և 30-ին Հայաստանը գտնվելու է Սև ծովից ներթափանցող ցիկլոնի ազդեցության գոտում, ինչի պատճառով այդ օրերի առաջին կեսում սպասվելու են ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ։
Հանրապետության տարածքում մայիսի 28-ի ցերեկը և 31-ի գիշերը առանձին շրջաններում, իսկ մայիսի 29-30-ին շրջանների մեծ մասում սպասվելու են կարճատև անձրև և ամպրոպ։ Տեղ-տեղ հնարավոր է նաև կարկուտ։ Մայիսի 27-ին, 28-ի գիշերը և 31-ի ցերեկը կանխատեսվում է առանց տեղումների եղանակ։
Քամին լինելու է հարավարևմտյան՝ 2-5 մ/վ արագությամբ, իսկ ամպրոպի ժամանակ սպասվելու է ուժգնացում՝ մինչև 18-22 մ/վ արագությամբ։
Օդի ջերմաստիճանը մայիսի 27-28-ին բարձրանալու է 3-5 աստիճանով, իսկ մայիսի 29-30-ի ցերեկային ժամերին նվազելու է 6-10 աստիճանով։
Երևանում մայիսի 28-ի երեկոյան, ինչպես նաև 29-30-ին օրվա ընթացքում սպասվում են կարճատև անձրև և ամպրոպ։ Ամպրոպի ժամանակ կանխատեսվել է նաև քամու ուժգնացում՝ մինչև 17-20 մ/վ արագությամբ։ Մայիսի 27-ին, 28-ի գիշերը և 31-ին մայրաքաղաքում սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։
Սուրենյանը հայտնել է, որ մայիսի 31-ին և հունիսի 1-ին տեղումները կրկին դադարելու են, իսկ օդի ջերմաստիճանը վերականգնելու է նախկին ցուցանիշները՝ բարձրանալով նույն չափով, որքան նվազել էր։

27 Май 2026 - 07:59 AMT
29-30 мая в Армению с северо-запада проникнут арктические холодные воздушные массы, в результате чего температура воздуха снизится на 8-10 градусов, сообщил заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Гагик Суренян.
До вечера 28 мая в стране сохранится теплая и сухая погода.
С позднего вечера 28 мая, а также 29 и 30 мая Армения окажется под воздействием циклона, поступающего со стороны Черного моря, из-за чего в первой половине этих дней ожидаются кратковременные дожди грозового характера.
На территории республики днем 28 мая и ночью 31 мая в отдельных районах, а 29-30 мая в большинстве регионов прогнозируются кратковременные дожди и грозы. Местами возможен град. 27 мая, ночью 28 мая и днем 31 мая ожидается погода без осадков.
Ветер будет юго-западный со скоростью 2-5 метров в секунду, однако во время гроз его порывы могут усиливаться до 18-22 метров в секунду.
Температура воздуха 27-28 мая повысится на 3-5 градусов, а в дневные часы 29-30 мая снизится на 6-10 градусов.
В Ереване вечером 28 мая, а также в течение 29-30 мая ожидаются кратковременные дожди и грозы. Во время гроз скорость ветра может достигать 17-20 метров в секунду. 27 мая, ночью 28 мая и 31 мая в столице прогнозируется сухая погода.
Суренян сообщил, что 31 мая и 1 июня осадки вновь прекратятся, а температура воздуха вернется к прежним показателям, повысившись примерно на столько же, насколько ранее снизилась.