27 Մայիս 2026 - 08:49 AMT
Տոլմայի 3 տեսակ (ձկից, կանեփի հավելումով, թթու կաղամբով և կորեկաձավարով) ընդգրկվել են Հայաստանի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է ՀՀ կառավարության նիստում:
Տոլմայի նշված տեսակները տարածված են եղել Գեղարքունիքի մարզում՝ Սևանա լճի շրջակայքում, ընդ որում՝ ձկնային տոլման տարածում է ստացել ԽՍՀՄ փլուզումից հետո՝ պայմանավորված տնտեսական ծանր իրավիճակով և մսամթերքի բացակայությամբ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նույն որոշմամբ ցանկում ընդգրկվել են Շիրակի մարզի օրորոցայինները, ինչպես նաև թմբուկների պատրաստման ավանդույթը՝ ներառյալ հայկական ավանդական դհոլը։
Ցանկում ներառվել են նաև Հայաստանում հնուց ի վեր տարածված գաթանախշի՝ կավե կամ փայտե կնիքները, ինչպես նաև «Բադեր և որսորդներ» մանկական խաղը։

27 Май 2026 - 11:00 AMT
Три вида толмы — из рыбы, с добавлением конопли, а также из кислой капусты с пшеном — были включены в список нематериального культурного наследия Армении. Соответствующее решение было принято на заседании правительства.
Указанные виды толмы были распространены в Гегаркуникской области, в районе озера Севан. При этом рыбная толма получила распространение после распада СССР из-за тяжелой экономической ситуации и нехватки мясных продуктов, сообщает «Sputnik Армения».
Тем же решением в список были включены колыбельные песни Ширакской области, а также традиция изготовления барабанов, включая армянский традиционный дхол.
В перечень также вошли глиняные и деревянные печати для нанесения узоров на гату, распространенные в Армении с древних времен, а также детская игра «Утки и охотники».