27 Մայիս 2026 - 08:49 AMT
Տոլմայի 3 տեսակ (ձկից, կանեփի հավելումով, թթու կաղամբով և կորեկաձավարով) ընդգրկվել են Հայաստանի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է ՀՀ կառավարության նիստում:
Տոլմայի նշված տեսակները տարածված են եղել Գեղարքունիքի մարզում՝ Սևանա լճի շրջակայքում, ընդ որում՝ ձկնային տոլման տարածում է ստացել ԽՍՀՄ փլուզումից հետո՝ պայմանավորված տնտեսական ծանր իրավիճակով և մսամթերքի բացակայությամբ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նույն որոշմամբ ցանկում ընդգրկվել են Շիրակի մարզի օրորոցայինները, ինչպես նաև թմբուկների պատրաստման ավանդույթը՝ ներառյալ հայկական ավանդական դհոլը։
Ցանկում ներառվել են նաև Հայաստանում հնուց ի վեր տարածված գաթանախշի՝ կավե կամ փայտե կնիքները, ինչպես նաև «Բադեր և որսորդներ» մանկական խաղը։

Three types of tolma — made with fish, hemp additives, and sour cabbage with millet — have been included in Armenia’s intangible cultural heritage list. The decision was adopted during a government session.
The listed tolma varieties were traditionally widespread in the Gegharkunik region around Lake Sevan. Fish tolma, in particular, became more common after the collapse of the Soviet Union due to economic hardship and shortages of meat products, Sputnik Armenia reported.
Under the same decision, lullabies from the Shirak region were also added to the list, along with the tradition of drum-making, including the Armenian traditional dhol.
The registry was further expanded to include traditional clay and wooden stamps used for decorating gata pastries, as well as the children’s game “Hunters and Ducks.”