27 Մայիս 2026 - 13:17 AMT
Հայաստանի թանգարանների աշխատակիցները ատեստավորման արդյունքում կարող են աշխատավարձի բարձրացում ունենալ: Համապատասխան որոշումն ընդունվել է ՀՀ կառավարության նիստում:
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտարարել է, որ այս տարվա հուլիսից ակնկալվում է թանգարանային աշխատողների միջին աշխատավարձի 57 տոկոս աճ՝ ամսական մինչև 200 հազար դրամ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Այսպիսով, ըստ նրա, աշխատակիցներից շատերը կարողանալու են օգտվել համընդհանուր բժշկական ապահովագրությունից, քանի որ այս տարվանից այն գործում է ամսական առնվազն 200 հազար դրամ եկամուտ ունեցող անձանց համար։
Նախարարը նշել է, որ վերջին 5 տարվա ընթացքում թանգարաններ այցելությունները աճել են 40 տոկոսով, իսկ 2025 թվականին այցելությունների ընդհանուր թիվը կազմել է 1 մլն 353 հազար՝ առանց «Թանգարանային գիշեր» միջոցառման հաշվարկի։ Այդ օրը, ԿԳՄՍՆ տվյալներով, թանգարաններ անվճար այցելել է մոտ 200 հազար մարդ։
Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ վերջին տարիներին զգալիորեն աճել են նաև թանգարանների սեփական եկամուտները․ 2022 թվականին դրանք կազմել են 770 մլն դրամ, իսկ 2025 թվականին՝ 1 մլրդ 63 մլն դրամ։
Նախարարությունում կարծում են, որ թանգարանների աշխատակիցների համար նախատեսված այս լրացուցիչ մոտիվացիան հետագայում ևս նպաստելու է ցուցանիշների աճին։

Сотрудники армянских музеев смогут получить повышение заработной платы по итогам аттестации. Соответствующее решение было принято на заседании правительства Армении.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян заявила, что с июля этого года ожидается рост средней зарплаты музейных работников на 57 процентов — до 200 тысяч драмов в месяц, сообщает «Sputnik Армения».
По ее словам, благодаря этому многие сотрудники смогут воспользоваться системой всеобщего медицинского страхования, поскольку с этого года она распространяется на граждан с доходом не менее 200 тысяч драмов в месяц.
Министр отметила, что за последние пять лет посещаемость музеев выросла на 40 процентов, а в 2025 году общее число посещений составило 1 миллион 353 тысячи без учета акции «Ночь музеев». По данным министерства, в этот день музеи бесплатно посетили около 200 тысяч человек.
Андреасян также сообщила, что за последние годы значительно выросли собственные доходы музеев: в 2022 году они составили 770 миллионов драмов, а в 2025 году — уже 1 миллиард 63 миллиона драмов.
В министерстве считают, что эта дополнительная мотивация для музейных работников будет и дальше способствовать росту показателей.