27 Մայիս 2026 - 14:02 AMT
Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետևանքով Մերձավոր Արևելքից և Հնդկաստանից վերադարձած ՀՀ քաղաքացիները վերադարձի տոմսերի փոխհատուցման մոտ 500 հայտ են ներկայացրել ԱԳՆ։ Այս մասին ասվում է է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ներկայացրած նախագծում, որը հաստատվել է ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ։
Ստացվել են ինչպես անհատական, այնպես էլ ընտանեկան հայտեր։ Նախնական հաշվարկով՝ փոխհատուցման համար կարող է պահանջվել մոտ 450 մլն դրամ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
ԱԳՆ-ից նշել են, որ դիմումների մի մասն արդեն հաստատվել է, և քաղաքացիները սպասում են վճարումներին, իսկ մյուս մասը դեռ քննարկման փուլում է։
Ավելի վաղ նշվել էր, որ մինչև 250 հազար դրամ փոխհատուցում է վճարվելու այն քաղաքացիներին, որոնք հակամարտության պատճառով ստիպված են եղել վերադարձի տոմսերը ձեռք բերել բարձր գնով։ Վճարումը կատարվելու է միայն այն դեպքում, եթե ուղևորը ավիաընկերությունից փոխհատուցում չի ստացել։
Տոմսերի փոխհատուցումը նախատեսվում է նաև ԱՄԷ-ում, Կատարում, Քուվեյթում և Իսրայելում ուսում ստացող ուսանողների համար։

27 Май 2026 - 14:25 AMT
Граждане Армении, вернувшиеся с Ближнего Востока и из Индии из-за ситуации вокруг Ирана, подали в МИД около 500 заявок на компенсацию стоимости обратных билетов. Об этом говорится в проекте, представленном Министерством иностранных дел Армении и утвержденном на сегодняшнем заседании правительства.
Поступили как индивидуальные, так и семейные заявки. По предварительным расчетам, на компенсации может потребоваться около 450 миллионов драмов, сообщает «Sputnik Армения».
В МИД отметили, что часть заявок уже одобрена, и граждане ожидают выплат, тогда как остальные обращения пока находятся на стадии рассмотрения.
Ранее сообщалось, что гражданам, которые из-за конфликта были вынуждены приобрести обратные билеты по завышенной цене, будет выплачиваться компенсация до 250 тысяч драмов. Выплата будет производиться только в том случае, если пассажир не получил компенсацию от авиакомпании.
Компенсация стоимости билетов также предусмотрена для студентов, обучающихся в ОАЭ, Катаре, Кувейте и Израиле.