28 Մայիս 2026 - 10:37 AMT
Մայիսի 28-ին Հանրապետության տոնի առթիվ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հանդիսապետությամբ Էջմիածնի Մայր Տաճարում կատարվել է Հանրապետական մաղթանք։
Հոգևորականաց դասն ու ներկա հավատացյալ ժողովուրդը աղոթք են բարձրացրել առ Աստված՝ Հայաստանի Հանրապետության անսասանության, խաղաղ և անվտանգ կյանքի համար։
Ավելի վաղ կաթողիկոսը, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբանների ուղեկցությամբ, այցելել է Սարդարապատի հուշահամալիր։
Հուշակոթողի առջև ծաղկեպսակ զետեղելուց հետո հոգևորականաց դասը Հայոց Հայրապետի առաջնորդությամբ աղոթք է բարձրացրել առ Աստված՝ մայիսյան հերոսամարտերում նահատակված քաջարի հայորդիների հոգիների հանգստության համար։
1918-ի մայիսի 28-ին Հայոց ազգային խորհուրդը հայտարարեց անկախ Հայաստանի Հանրապետության ստեղծման մասին: Հայրենազրկումից, ցեղասպանության ենթարկվելուց ընդամենը երեք տարի անց հայ ժողովուրդը կարողացավ ինքնակազմակերպվել, ինքնապաշտպանական կռիվներ մղել, հաղթել և ստեղծել պետություն:

28 Май 2026 - 11:52 AMT
28 мая по случаю Дня Республики в Кафедральном соборе Святого Эчмиадзина под председательством Католикоса всех армян Гарегина II состоялся Республиканский молебен.
Представители духовенства и собравшиеся верующие вознесли молитвы о прочности Республики Армения, а также о мирной и безопасной жизни страны.
Ранее Католикос в сопровождении братии Первопрестольного Святого Эчмиадзина посетил мемориальный комплекс Сардарапат.
После возложения венка к мемориалу духовенство во главе с Патриархом армянским вознесло молитвы за упокой душ армянских героев, павших в Майских сражениях.
28 мая 1918 года Армянский национальный совет объявил о создании независимой Республики Армения. Спустя всего три года после геноцида и массового изгнания армянский народ сумел организоваться, вести самооборону, одержать победу и создать собственное государство.