Մամուլում տարածված տեղեկությունը, ըստ որի՝ վարորդները կարող են Երևանի քաղաքապետարանից պահանջել վերադարձնել 2025 թվականին վճարովի կայանատեղիների համար վճարված գումարները, իրավական հիմք չունի, հայտարարել է քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Արտյոմ Կարապետյանը։
«Վարչական դատարանի վարչական գործով 2025 թվականի մայիսի 23-ին կայացված և օրինական ուժի մեջ մտած վճռով «Մայր Հայաստան» խմբակցության դիմումը բավարարվել է մասնակի, իսկ վիճարկվող դրույթներն ուժի մեջ մտնելու պահից անվավեր ճանաչելու պահանջով Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության դիմումը մերժվել է:
Սա նշանակում է, որ հանրությանը և լրագրողական համայնքին հետաքրքրող փոխհատուցման հարց առհասարակ չի կարող քննարկվել, քանի որ այդ մասով, կրկնենք, դատարանը մերժել է «Մայր Հայաստան» խմբակցության դիմումը:
Ավելին՝ Վարչական դատարանի որոշումը վերաբերում է բացառապես Ավագանու 2024 թվականի դեկտեմբերի 24-ի 265-Ն որոշմանը, այսինքն՝ 2025–ի համար սահմանված կայանման վճարներին և դատական ակտի բովանդակային վերլուծությունը վկայում է, որ Ավագանու 2025 թվականի դեկտեմբերի 23-ի «Երևան համայնքում տեղական վճարների 2026 թվականի դրույքաչափերի մասին» որոշմամբ սահմանված ավտոկայանման վճարների դրույքաչափերը վերանայելու հիմքեր չկան»,- գրել է Կարապետյանը։

Распространенная в СМИ информация о том, что водители могут потребовать от мэрии Еревана вернуть деньги, уплаченные за пользование платными парковками в 2025 году, не имеет правовых оснований. Об этом заявил пресс-секретарь мэра Еревана Артем Карапетян.
По его словам, решением Административного суда от 23 мая 2025 года, которое уже вступило в законную силу, заявление фракции «Мать Армения» было удовлетворено лишь частично. При этом требование признать оспариваемые положения недействительными с момента их вступления в силу суд отклонил.
«Это означает, что вопрос компенсации, который вызвал интерес у общественности и журналистского сообщества, вообще не может обсуждаться, поскольку именно в этой части суд отказал в удовлетворении заявления фракции „Мать Армения“», — отметил Карапетян.
Он подчеркнул, что решение суда касается исключительно постановления Совета старейшин Еревана № 265-Н от 24 декабря 2024 года, которым были установлены тарифы на парковку на 2025 год.
По словам Карапетяна, содержание судебного акта свидетельствует об отсутствии оснований для пересмотра ставок платы за парковку, утвержденных решением Совета старейшин от 23 декабря 2025 года о местных сборах на 2026 год.