Impacture 2026 կոնֆերանսը դարձել է ոչ միայն բարեգործության, կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության (ԿՍՊ) և հանրօգուտ ներդրումների շուրջ քննարկումների հարթակ, այլև կարևոր ու խորհրդանշական նախաձեռնության մեկնարկ։
Կոնֆերանսի ընթացքում հայտարարվել է Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի սաների համար նախատեսված ամենամյա նոր մրցանակների մասին, որոնք կրելու են աշխարհահռչակ երաժիշտներ՝ Deep Purple խմբի վոկալիստ Իէն Գիլանի և Black Sabbath խմբի կիթառահար Թոնի Այոմիի անունները։
Նախաձեռնությամբ նախատեսվում է ամեն տարի պարգևատրել դպրոցի լավագույն վոկալիստներին և քանոնահարներին։ Իէն Գիլանն ու Թոնի Այոմին սիրով ընդունել են առաջարկը, իսկ IDBank-ը ստանձնել է մրցանակների ապահովումը։
Դպրոցի ղեկավարության կողմից տրամադրված մի քանի վոկալիստ և քանոնահար աշակերտների ելույթների տեսագրություններից Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին որպես մրցանակակիրների ընտրել էին 6-րդ դասարանի աշակերտ Նարեկ Զաքարյանին (վոկալ) և 4-րդ դասարանի աշակերտ Մոնիկա Ներսիսյանին (քանոն):
Յուրաքանչյուր անվանակարգի համար սահմանված է 150,000 դրամ՝ idcoin-ների տեսքով։
IDBank-ի և Idram-ի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի փոխանցմամբ՝ Rock Aid Armenia-ն երկարաժամկետ ազդեցություն ունեցող բացառիկ նախաձեռնություն է, որը ոչ միայն վերածնել է կրթօջախ, այլև նոր հնարավորություններ ստեղծել տաղանդավոր երեխաների համար։
«IDBank-ում մենք ևս առաջնորդվում ենք երկարաժամկետ ազդեցության սկզբունքով՝ վստահ լինելով, որ նույնիսկ փոքր ներդրումը կարող է իրական փոփոխություն բերել։ Այդ գաղափարն արդեն վեց տարի իրականություն ենք դարձնում «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության միջոցով»,-նշել է Տաթևիկ Վարդևանյանը։
Նախաձեռնությունը սերտորեն կապված է Rock Aid Armenia ծրագրի պատմության հետ, որը սկիզբ է առել Սպիտակի երկրաշարժից հետո՝ աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտների մասնակցությամբ։ 2009 թվականին Մեդիամաքսի նախաձեռնած Armenia Grateful 2 Rock նախագծի արդյունքում, Իէն Գիլանի և Թոնի Այոմիի անմիջական մասնակցությամբ, կառուցվեց Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքը։
2019 թվականին Rock Aid Armenia նախաձեռնության 30-ամյակը Հայաստանում նշվեց IDBank-ի գլխավոր գործընկերությամբ։ Այդ այցի շրջանակում Իէն Գիլանն ու Թոնի Այոմին այցելել էին նաև Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոց։

Impacture 2026 became not only a platform for discussions on charity, corporate social responsibility (CSR), and impact investing, but also the launchpad for a meaningful and symbolic initiative.
During the conference, a new annual award program for students of Gyumri Music School No. 6 was announced. The awards will bear the names of world-renowned musicians Ian Gillan, lead vocalist of Deep Purple, and Tony Iommi, guitarist and founding member of Black Sabbath.
The initiative aims to recognize the school’s best vocalists and qanun players each year. Ian Gillan and Tony Iommi warmly welcomed the idea, while IDBank undertook the funding of the awards.
Based on video recordings submitted by the school featuring several vocal and qanun performances, Ian Gillan and Tony Iommi personally selected the first award recipients: sixth-grade student Narek Zakaryan in the vocal category and fourth-grade student Monika Nersisyan in the qanun category.
Each award carries a prize of AMD 150,000 in the form of idcoins.
According to Tatevik Vardevanyan, Head of Communications and CSR Programs Department at IDBank and Idram, Rock Aid Armenia is a unique initiative with long-term impact that has not only revived an educational institution but has also created new opportunities for talented children.
“At IDBank, we are guided by the same principle of creating long-term impact, believing that even a small contribution can bring about meaningful change. For the past six years, we have been turning this idea into reality through the ‘The Power of One Dram’ initiative,” said Tatevik Vardevanyan.
The new award program is closely connected to the history of Rock Aid Armenia, which emerged in the aftermath of the 1988 Spitak earthquake with the participation of world-famous rock musicians. In 2009, as a result of the Armenia Grateful 2 Rock project initiated by Mediamax, a new building for Gyumri Music School No. 6 was constructed with the direct involvement of Ian Gillan and Tony Iommi.
In 2019, the 30th anniversary of the Rock Aid Armenia initiative was marked in Armenia with IDBank as the main partner. During that visit, Ian Gillan and Tony Iommi also visited Gyumri Music School No. 6.