Impacture 2026 կոնֆերանսը դարձել է ոչ միայն բարեգործության, կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության (ԿՍՊ) և հանրօգուտ ներդրումների շուրջ քննարկումների հարթակ, այլև կարևոր ու խորհրդանշական նախաձեռնության մեկնարկ։
Կոնֆերանսի ընթացքում հայտարարվել է Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի սաների համար նախատեսված ամենամյա նոր մրցանակների մասին, որոնք կրելու են աշխարհահռչակ երաժիշտներ՝ Deep Purple խմբի վոկալիստ Իէն Գիլանի և Black Sabbath խմբի կիթառահար Թոնի Այոմիի անունները։
Նախաձեռնությամբ նախատեսվում է ամեն տարի պարգևատրել դպրոցի լավագույն վոկալիստներին և քանոնահարներին։ Իէն Գիլանն ու Թոնի Այոմին սիրով ընդունել են առաջարկը, իսկ IDBank-ը ստանձնել է մրցանակների ապահովումը։
Դպրոցի ղեկավարության կողմից տրամադրված մի քանի վոկալիստ և քանոնահար աշակերտների ելույթների տեսագրություններից Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին որպես մրցանակակիրների ընտրել էին 6-րդ դասարանի աշակերտ Նարեկ Զաքարյանին (վոկալ) և 4-րդ դասարանի աշակերտ Մոնիկա Ներսիսյանին (քանոն):
Յուրաքանչյուր անվանակարգի համար սահմանված է 150,000 դրամ՝ idcoin-ների տեսքով։
IDBank-ի և Idram-ի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի փոխանցմամբ՝ Rock Aid Armenia-ն երկարաժամկետ ազդեցություն ունեցող բացառիկ նախաձեռնություն է, որը ոչ միայն վերածնել է կրթօջախ, այլև նոր հնարավորություններ ստեղծել տաղանդավոր երեխաների համար։
«IDBank-ում մենք ևս առաջնորդվում ենք երկարաժամկետ ազդեցության սկզբունքով՝ վստահ լինելով, որ նույնիսկ փոքր ներդրումը կարող է իրական փոփոխություն բերել։ Այդ գաղափարն արդեն վեց տարի իրականություն ենք դարձնում «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության միջոցով»,-նշել է Տաթևիկ Վարդևանյանը։
Նախաձեռնությունը սերտորեն կապված է Rock Aid Armenia ծրագրի պատմության հետ, որը սկիզբ է առել Սպիտակի երկրաշարժից հետո՝ աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտների մասնակցությամբ։ 2009 թվականին Մեդիամաքսի նախաձեռնած Armenia Grateful 2 Rock նախագծի արդյունքում, Իէն Գիլանի և Թոնի Այոմիի անմիջական մասնակցությամբ, կառուցվեց Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքը։
2019 թվականին Rock Aid Armenia նախաձեռնության 30-ամյակը Հայաստանում նշվեց IDBank-ի գլխավոր գործընկերությամբ։ Այդ այցի շրջանակում Իէն Գիլանն ու Թոնի Այոմին այցելել էին նաև Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոց։

29 Май 2026 - 13:57 AMT
Конференция Impacture 2026 стала не только площадкой для обсуждения благотворительности, корпоративной социальной ответственности (КСО) и социальных инвестиций, но и стартом важной и символичной инициативы.
В рамках конференции было объявлено об учреждении новых ежегодных премий для учеников музыкальной школы №6 города Гюмри, которые будут носить имена всемирно известных музыкантов — вокалиста группы Deep Purple Иэна Гиллана и гитариста Black Sabbath Тони Айомми.
Премии будут ежегодно присуждаться лучшим вокалистам и исполнителям на каноне школы. Иэн Гиллан и Тони Айомми с радостью приняли предложение, а IDBank взял на себя обеспечение премий.
На основании видеозаписей выступлений учеников, предоставленных руководством школы, Иэн Гиллан и Тони Айомми выбрали лауреатов премии: ученика 6-го класса Нарека Закаряна (вокал) и ученицу 4-го класса Монику Нерсисян (канон).
Для каждой номинации учреждена премия в размере 150 000 драмов в виде idcoin.
По словам руководителя управления коммуникаций и программ корпоративной социальной ответственности IDBank и Idram Татевик Вардеванян, Rock Aid Armenia — это уникальный проект с долгосрочным воздействием, который не только возродил образовательное учреждение, но и создал новые возможности для талантливых детей.
«В IDBank мы также руководствуемся принципом долгосрочного воздействия, будучи уверенными, что даже небольшой вклад способен привести к реальным изменениям. Эту идею мы уже шесть лет воплощаем в жизнь через инициативу “Сила одного драма”», — отметила Татевик Вардеванян.
Новая премия тесно связана с историей проекта Rock Aid Armenia, зародившегося после Спитакского землетрясения при участии всемирно известных рок-музыкантов. В 2009 году в результате проекта Armenia Grateful 2 Rock, инициированного Mediamax, при непосредственном участии Иэна Гиллана и Тони Айомми было построено новое здание музыкальной школы №6 города Гюмри.
В 2019 году 30-летие инициативы Rock Aid Armenia в Армении было отмечено при генеральном партнерстве IDBank. В рамках этого визита Иэн Гиллан и Тони Айомми также посетили музыкальную школу №6 города Гюмри.