30 Մայիս 2026 - 08:51 AMT
ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բաց քննարկման ընթացքում վերահաստատել է Հայաստանի հավատարմությունը ՄԱԿ Կանոնադրության հիմնարար սկզբունքներին՝ կարևորելով տարածքային ամբողջականության, քաղաքական անկախության նկատմամբ հարգանքը և վեճերի խաղաղ ճանապարհով կարգավորումը։
Նա նաև ներկայացրել է Հայաստանի կողմից նախաձեռնված «Կրթություն հանուն խաղաղության» բանաձևի նախագիծը, որն ուղղված է խաղաղ և ներառական հասարակությունների ամրապնդմանը։ Այս մասին տեղեկացրել են ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունից։
Իր ելույթում, ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն առանձնանշել է, որ հարաճող աշխարհաքաղաքական լարվածության և վստահության նվազման պայմաններում առանցքային նշանակություն ունի վերահաստատել հանձնառությունը ՄԱԿ Կանոնադրության հիմնարար սկզբունքներին, ներառյալ՝ իրավահավասարությունը, պետությունների տարածքային ամբողջականության և քաղաքական անկախության հանդեպ հարգանքը, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, և վեճերի խաղաղ կարգավորումը երկխոսության, միջնորդության և դիվանագիտության միջոցով։
Անդրադառնալով կանխարգելիչ դիվանագիտության առաջմղման անհրաժեշտությանը՝ դեսպան Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարևորում է հանուն խաղաղության կրթության դերակատարությունը փոխադարձ ընկալման, հարգանքի, հանդուրժողականության և մարդու իրավունքների ամրապնդման համատեքստում, միևնույն ժամանակ՝ պայքարելով բռնության, այլատյացության և ատելության դեմ։
Նշվել է, որ Հայաստանը նախաձեռնել և ներկայացրել է «Կրթություն հանուն խաղաղության» խորագրով ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևի նախագիծ՝ խաղաղ, արդար և ներառական հասարակությունների ամրապնդման համար կրթության ամբողջ ներուժի բացահայտմանը միտված միջազգային ջանքերի մեկտեղման նպատակով:

Постоянный представитель Армении при Организации Объединенных Наций Паруйр Ованнисян в ходе открытых дебатов Совета Безопасности ООН подтвердил приверженность Армении основополагающим принципам Устава ООН, подчеркнув важность уважения территориальной целостности, политической независимости и мирного урегулирования споров.
Он также представил подготовленный Арменией проект резолюции «Образование во имя мира», направленный на укрепление мирных и инклюзивных обществ. Об этом сообщили в Постоянном представительстве Армении при ООН.
В своем выступлении постоянный представитель отметил, что в условиях нарастающей геополитической напряженности и снижения уровня доверия особое значение приобретает подтверждение приверженности фундаментальным принципам Устава ООН, включая суверенное равенство государств, уважение их территориальной целостности и политической независимости, отказ от применения силы или угрозы силой, а также мирное разрешение споров посредством диалога, посредничества и дипломатии.
Говоря о необходимости продвижения превентивной дипломатии, посол Ованнисян подчеркнул, что Армения придает большое значение роли образования во имя мира в укреплении взаимопонимания, уважения, терпимости и прав человека, одновременно противодействуя насилию, ксенофобии и ненависти.
Отмечается, что Армения инициировала и представила проект резолюции Генеральной Ассамблеи ООН под названием «Образование во имя мира», целью которого является объединение международных усилий для раскрытия полного потенциала образования в укреплении мирных, справедливых и инклюзивных обществ.