1 Հունիս 2026 - 10:02 AMT
Կենդանաբանական այգուն է միացվել 13 հազար քառակուսի մետր ընդհանուր մակերեսով 3 հողամաս: Այդ մասին հայտարարել է քաղաքապետարանի բնապահպանության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սիրարփի Հայկազյանը գործակարգավարական նիստում:
Նախատեսվում է, որ ընդլայնվելուց հետո այգին կունենա 2-րդ մուտք, որից կկարողանան օգտվել Գյուրջյան և Մասիվ, Ավան թաղամասերի բնակիչները, հայտնում է Factor.am-ը:
«Ընդ որում, այս պահին իրականացվում են պահեստային շինությունների տեղադիրքը և դրանց շինարարական աշխատանքները, որոնք արդեն ավարտական փուլում են։ Ուստի այստեղ միացված տարածքը հնարավորություն է տալու վարչական աշխատակազմի համար առանձին ծառայողական մուտք ապահովելու, ինչը որոշ չափով բեռնաթափելու է Մյասնիկյանից մուտքը։ Այստեղ հնարավորություն կլինի արդեն Նոր Նորքից մուտք գործել, և վարչական անձնակազմը կսպասարկվի այս մուտքով»,- ասել է նա։
Հայկազյանի խոսքով՝ ավտոկայանատեղու կառուցման նպատակով ուսումնասիրվում է միջազգային փորձը, քանի որ տվյալ հատվածը հարում է ձորակին։
«Այսպիսի ռելիեֆ ունեցող տարածքներում մուտք ապահովելու համար սովորաբար օգտագործվում են կամ վերելակներ, կամ աստիճանավանդակներ, և այս պահին ուսումնասիրում ենք դրանց իրագործելիությունը։ Սա կծառայի որպես երկրորդ մուտք կենդանաբանական այգու համար։ Այսպիսով՝ Գյուրջյան և Մասիվ, Ավան թաղամասերի բնակիչները կկարողանան արդեն ոչ թե Մյասնիկյանի մուտքից օգտվել, այլ այս մուտքից օգտվել»,- ասել է Հայկազյանը։
Կենդանաբանական այգին հիմնվել է 1940 թ.: Ճարտարապետներն են Գրիգոր Աղաբաբյանը, Բաբկեն Հակոբյանը, Սպարտակ Կնտեղցյանը: Գլխավոր մուտքը Մյասնիկյան պողոտայի կողմից է՝ կառուցված Գրիգոր Աղաբաբյանի նախագծով:2022 թ. հուլիս ամսվա տվյալներով կենդանաբանական այգու 35 հա տարածքի վրա պահվում են Հայաստանում, Կովկասյան տարածաշրջանում և տարբեր մայրցամաքներում բնակվող կենդանիների ու թռչունների 126 տեսակ (707 գլուխ): Դրանց մի մասը գրանցված է Բնության պահպանության միջազգային Կարմիր գրքում, մի մասն էլ՝Հայաստանի Կարմիր գրքում։

К территории Ереванского зоопарка присоединены три земельных участка общей площадью 13 тысяч квадратных метров. Об этом на рабочем совещании сообщила исполняющая обязанности начальника управления охраны окружающей среды мэрии Сирарпи Айказян.
После расширения у зоопарка появится второй вход, которым смогут пользоваться жители Масивa (ул. Гюрджян) и Авана, сообщает «Factor.am ».
«В настоящее время ведутся работы по размещению и строительству складских помещений, которые уже находятся на завершающем этапе. Присоединенная территория позволит создать отдельный служебный вход для административного персонала, что частично разгрузит вход со стороны проспекта Мясникяна. Также появится возможность входа со стороны Нор Норка, и административный персонал будет пользоваться именно этим входом», — сказала она.
По словам Айказян, для строительства парковки изучается международный опыт, поскольку данный участок примыкает к ущелью.
«На территориях с подобным рельефом для организации доступа обычно используются лифты или лестничные конструкции, и сейчас мы изучаем возможность их реализации. Этот объект станет вторым входом в зоопарк. Таким образом, жители районов Гюрджян, Массив и Аван смогут пользоваться новым входом, а не входом со стороны проспекта Мясникяна», — отметила Айказян.
Ереванский зоопарк был основан в 1940 году. Его архитекторами являются Григор Агабабян, Бабкен Акопян и Спартак Кнтегцян. Главный вход со стороны проспекта Мясникяна был построен по проекту Григора Агабабяна.
По данным на июль 2022 года, на территории зоопарка площадью 35 гектаров содержатся 707 животных и птиц, представляющих 126 видов из Армении, Кавказского региона и других континентов. Часть этих видов занесена в Международную Красную книгу, а часть — в Красную книгу Армении.