2 Հունիս 2026 - 08:08 AMT
Առաջին դասարան ընդունվող երեխաների հայտագրման առցանց համակարգում այս տարի իրականացվել են մի շարք փոփոխություններ, որոնք նպատակ ունեն բարելավել համակարգն ու հեշտացնել գործընթացը, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Առաջին դասարան հաճախող երեխայի հայտագրման գործընթացը սկսելու համար անհրաժեշտ է ունենալ հաշիվ Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգում՝ գրանցվելով հարթակում:
Ինչպե՞ս գրանցվել
Էլեկտրոնային ստորագրություն ունեցող քաղաքացիները կարող են նույնականացվել «Ես եմ» ազգային հարթակի միջոցով։ Կայքում ներկայացվել են մուտք գործելու անհրաժեշտ քայլերը։
My.emis.am հարթակից անհրաժեշտ է անցում կատարել «Ես եմ» ազգային հարթակ՝ սեղմելով համապատասխան կապույտ կոճակը, այնուհետև ընտրել «Շարունակել» տարբերակը։ Բացված էջում պետք է ընտրել նույնականացման եղանակը՝ բջջային նույնականացման քարտով կամ նույնականացման քարտով։ Վերջին տարբերակի դեպքում պարտադիր է ունենալ քարտ ընթերցող սարք։
Բջջային նույնականացման քարտի դեպքում անհրաժեշտ է մուտքագրել այն հեռախոսահամարը, որով ակտիվացվել է էլեկտրոնային ստորագրությունը, ապա սեղմել «Մուտք» կոճակը։ Դրանից հետո էկրանին ցուցադրվում է տեղեկություն այն մասին, որ բջջային սարքում անհրաժեշտ է մուտքագրել PIN կոդը։ Հեռախոսի էկրանին բացված դաշտում պետք է հավաքել էլեկտրոնային ստորագրության վեցանիշ կոդը և հաստատել գործողությունը։
Դրանից հետո էջը թարմացվում է, և արտացոլվում են օգտատիրոջ տվյալները, այդ թվում՝ ՀԾՀ-ն, անձը հաստատող փաստաթղթի համարը և գրանցման հասցեն։ Անհրաժեշտ է նշել նաև կոնտակտային հեռախոսահամարը և պահպանել տվյալները։
Ի՞նչ անել, եթե չունեք էլեկտրոնային ստորագրություն. պետք է ստեղծեք հաշիվ
Եթե քաղաքացին չունի էլեկտրոնային ստորագրություն, պետք է ստեղծի հաշիվ։ Այդ նպատակով my.emis.am հարթակի գլխավոր էջում անհրաժեշտ է ընտրել «Ստեղծել հաշիվ» հղումը։ Բացված էջում պետք է մուտքագրել էլեկտրոնային փոստի հասցեն, ստեղծել գաղտնաբառ և կրկնել այն։
Համակարգը տեղեկացնում է, որ գաղտնաբառը պետք է պարունակի առնվազն ութ նիշ, ներառյալ մեկ փոքրատառ, մեկ մեծատառ և մեկ հատուկ նշան։ «Ես ռոբոտ չեմ» դաշտը լրացնելուց հետո պետք է սեղմել «Ստեղծել իմ հաշիվը» կոճակը։
Այնուհետև ցուցադրվել է հաղորդագրություն հաշվի ակտիվացման անհրաժեշտության մասին։ Էլեկտրոնային փոստին ուղարկվել է նամակ ԿՏԱԿ-ից, որտեղ առկա «Ակտիվացնել» կոճակը սեղմելուց հետո օգտատերը վերադարձվել է my.emis.am հարթակ, որտեղ հաստատվել է հաշվի ակտիվացումը։
Հաջորդ քայլով անհրաժեշտ է մուտքագրել էլեկտրոնային փոստի հասցեն և գաղտնաբառը։ Համակարգը մեկանգամյա վեցանիշ գաղտնաբառ է ուղարկել էլեկտրոնային փոստին, որը պետք է մուտքագրել և հաստատել։
Դրանից հետո անհրաժեշտ է նույնականացվել։ Դրա համար պետք է բացել «Անձնական տվյալներ» բաժինը և ընտրել «ԵսԵմ նույնականացում» տարբերակը՝ անցնելով նույն քայլերով, որոնք կիրառվել են «Ես եմ» հարթակով գրանցվելիս։
Հնարավոր է նաև հրաժարվել այդ տարբերակից և անձնական տվյալները լրացնել ձեռքով՝ նշելով ՀԾՀ-ն, անունը, ազգանունը և ծննդյան ամսաթիվը։ Համակարգը ստուգում է տվյալների համապատասխանությունը Բնակչության պետական ռեգիստրում առկա տեղեկատվության հետ և հաջող նույնականացման դեպքում ցուցադրում համապատասխան հաղորդագրություն։
Պետք է նշել նաև կոնտակտային հեռախոսահամարը և պահպանել տվյալները՝ ավարտելով նույնականացման գործընթացը։ Մինչև հունիսի 8-ը որևէ այլ գործողություն իրականացնելու անհրաժեշտություն չկա:
Ինչպե՞ս սկսել հայտագրումը
Երեխային առաջին դասարան հայտագրելու համար նախ պետք է գրանցվել և նույնականացվել Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգում։ Դրանից հետո գլխավոր էջից անհրաժեշտ է անցնել առաջին դասարանցիների հայտագրման բաժին։
Համակարգը նախ ստուգում է տվյալները, որից հետո բացվել է երեխայի հայտագրման էջը։ Եթե երեխայի տվյալները հայտնաբերվել են, ցուցադրվում են անունը, ազգանունը, հայրանունը և ծննդյան ամսաթիվը։ Առաջնահերթության առկայության դեպքում համակարգը նշում է նաև առաջին փուլով տվյալ դպրոցում հայտագրվելու հնարավորությունը։
Այնուհետև անհրաժեշտ է սեղմել «Սկսել հայտագրումը» կոճակը, ընտրել ուսուցման լեզուն՝ հայերեն կամ ռուսերեն, և անցնել հաջորդ փուլ։
Եթե երեխան ունեցել է առաջնահերթություն, ցուցադրվում են այն դպրոցի տվյալները, որտեղ աշխատում է ծնողը կամ սովորում են երեխայի քույրը կամ եղբայրը։ Եթե այդ դպրոցները տարբեր են եղել, համակարգը ներկայացնում է երկու դպրոցների տվյալները, ինչպես նաև առաջին դասարաններում առկա ընդհանուր և ազատ տեղերի քանակը։
Դպրոցը ընտրելուց հետո պետք է սեղմել «Հայտագրել» կոճակը, ինչից հետո համակարգը հաստատում է, որ երեխան հաջողությամբ հայտագրվել է։
Ի՞նչ անել, եթե չի հայտանաբերվել երեխայի հայտագրման առաջնահերթությունը
Հնարավոր է՝ ստուգումից հետո երեխայի տվյալները հայտնաբերվեն, սակայն առաջնահերթությունը՝ ոչ։ Այդ դեպքում էջում կերևան երեխայի տվյալները, սակայն կգրվի, որ հայտագրումը կարելի է իրականացնել 2-րդ փուլով։ Նշված կլինի նաև, թե երբ է մեկնարկում այդ փուլի հայտագրումը։
Եթե Ձեր երեխան ունի առաջնահերթություն, մասնավորապես՝ դպրոցում սովորող քույր/եղբայր, բայց առաջնահերթության մասին նշում առկա չէ, ծնողը կարող է ձեռքով մուտքագրել արդեն իսկ դպրոցում սովորող երեխայի տվյալները։
Այս դեպքում պետք է սեղմել «Իմանալ ավելին և ստուգել տվյալները» կոճակը։ Պետք է անցնել «Մուտքագրել դպրոցում սովորող երեխայի տվյալները» ակտիվ հղումով, տեղափոխվել դպրոցահասակ քրոջ կամ եղբոր տվյալների մուտքագրման էջ, լրացնել բոլոր դաշտերն ու հետևել հրահանգներին։
Եթե առաջնահերթություն առկա չէ, և արդեն մեկնարկել է 2-րդ փուլը, տվյալների ստուգումից հետո պետք է սեղմել «Սկսել հայտագրումը» կոճակը։
Բացված էջում պետք է ընտրել ուսուցման լեզուն՝ «Հայերեն»։
Եթե երեխան առաջնահերթություն չունի, ինչպե՞ս հայտագրել
Եթե երեխան առաջնահերթություն չունի, նրա հայտագրումն իրականացվում է 2-րդ փուլով՝ միայն հայերենով ուսուցման համար, ուստի անհրաժեշտ է ընտրել հայերենով ուսուցում տարբերակը և սեղմել «Հաջորդ» կոճակը։
Կբացվի դպրոցն ընտրելու էջը․ կարելի է որոնում կատարել նախընտրած դպրոցի համարով կամ անվանումով կամ ֆիլտրել դպրոցները՝ ըստ մարզի և տարածաշրջանի։
Դպրոցն ընտրելուց հետո պետք է սեղմել նշված դպրոցի տվյալների ներքևում գտնվող «Հայտագրել» կոճակը։ Էջը կթարմանա, և կերևա հաղորդագրություն այն մասին, որ երեխան հաջողությամբ հայտագրված է։
Ինչպե՞ս հայատագրել ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում
3-րդ փուլով՝ ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում հայտագրման համար անհրաժեշտ է իրականացնել նույն քայլերը, ինչ 2-րդ փուլով հայտագրվելիս․ ուսուցման լեզվի էջում հասանելի կլինեն ինչպես հայերենով, այնպես էլ ռուսերենով ուսուցման տարբերակները (այս դեպքում պետք է ընտրել «Ռուսերեն» տարբերակը)։
Ի՞նչ է անհրաժեշտ անել հայտագրումից հետո
Ուշադրություն․ երեխային հաջողությամբ հայտագրելուց հետո անհրաժեշտ է մինչև սեպտեմբերի 5-ը ներառյալ ներկայացնել դպրոցի տնօրենին ուղղված դիմումը՝ ծնողի կողմից ստորագրված, հակառակ դեպքում հայտագրումն ինքնաշխատ կերպով կչեղարկվի։
Դիմումն ուղարկելու համար պետք է սեղմել «Դիտել և ստորագրել դիմումը» կոճակն ու հետևել հրահանգներին։
Հայտագրումից հետո կարող եք նաև չեղարկել հայտը։ Եթե արդեն ներկայացրել եք նաև տնօրենին ուղղված դիմումը, ապա չեղարկելու համար կպահանջվի նաև առանձին դիմում՝ էլեկտրոնային ստորագրությամբ։
Ի՞նչ անել, եթե տվյալների ստուգումից հետո երեխայի տվյալները չեն հայտնաբերվել
Հնարավոր է, որ տվյալների ստուգումից հետո երեխայի տվյալները չհայտնաբերվեն։ Էկրանին կպատկերվի այդ մասին հաղորդագրություն։ Այդ դեպքում պետք է տվյալները մուտքագրել ձեռքով։
Պետք է սեղմել «Սկսել տվյալների մուտքագրումը» կոճակը, լրացնել երեխայի անունը, ազգանունը, հայրանունը, ՀԾՀ-ն, ծննդյան ամսաթիվը և ստուգել տվյալները։
Էջը կթարմանա։
Եթե մուտքագրված տվյալներում լինի անճշտություն, ապա կարմիր դաշտում գրված կլինի, որ Բնակչության պետական ռեգիստրում նման տվյալներով անձ չի գտնվել։
Հնարավոր է, որ ստուգումից հետո հայտնաբերվի տվյալների համադրման խնդիր։ Այդ դեպքում կգրվի, որ համակարգը չի կարողացել հաստատել Ձեր ծնողական կապն առաջին դասարան ընդունվող երեխայի հետ։
Տվյալների ճշգրտման համար պետք է սեղմել համանուն կանաչ կոճակը, բացված էջում ընտրել երեխայի ծնունդը գրանցած ՔԿԱԳ սպասարկման կենտրոնը, կցել ծննդյան վկայականը և սեղմել «Հաջորդ» կոճակը։
Կբացվի երեխայի տվյալների մուտքագրման էջը, որտեղ պետք է լրացնել բոլոր դաշտերը և ուղարկել հարցումը։
Էջը կթարմանա, և կպատկերվի հաղորդագրություն այն մասին, որ հարցումն ընդունված է։
5 աշխատանքային օրվա ընթացքում մասնագետները կուսումնասիրեն հարցումը և կթարմացնեն տեղեկատվությունը։ Տվյալների հաստատումից հետո կարող եք համակարգում շարունակել հայտագրման գործընթացը։

В системе онлайн-регистрации детей, поступающих в первый класс, в этом году проведен ряд изменений, направленных на совершенствование платформы и упрощение процедуры, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении.
Для начала процесса регистрации необходимо иметь учетную запись в Информационной системе управления образованием, зарегистрировавшись на платформе:
Как зарегистрироваться
Граждане, имеющие электронную подпись, могут пройти идентификацию через национальную платформу «Yes Em». Необходимые шаги для входа представлены на сайте .
Пользователь должен перейти с платформы my.emis.am на сервис «Yes Em», нажав соответствующую синюю кнопку и выбрав вариант «Продолжить». Затем необходимо выбрать способ идентификации: через мобильную идентификационную карту либо через идентификационную карту с использованием картридера.
При использовании мобильной идентификации необходимо ввести номер телефона, к которому привязана электронная подпись, и нажать кнопку входа. После этого система предложит ввести PIN-код на мобильном устройстве. Пользователь должен подтвердить действие, введя шестизначный код электронной подписи.
После обновления страницы будут отображены данные пользователя, включая номер социального обслуживания, номер документа, удостоверяющего личность, и адрес регистрации. Также необходимо указать контактный номер телефона и сохранить данные.
Что делать, если нет электронной подписи
Если у гражданина нет электронной подписи, необходимо создать учетную запись. Для этого на главной странице my.emis.am следует выбрать ссылку «Создать учетную запись».
На открывшейся странице нужно указать адрес электронной почты, придумать пароль и подтвердить его.
Пароль должен содержать не менее восьми символов, включая одну строчную букву, одну заглавную букву и один специальный символ. После прохождения проверки «Я не робот» необходимо нажать кнопку создания учетной записи.
После этого система сообщит о необходимости активации аккаунта. На электронную почту будет отправлено письмо от Национального центра образовательных технологий. После нажатия кнопки «Активировать» пользователь вернется на платформу my.emis.am, где будет подтверждена активация.
Затем необходимо войти в систему с использованием электронной почты и пароля. На электронную почту будет направлен одноразовый шестизначный код, который необходимо ввести и подтвердить.
После этого нужно пройти идентификацию через раздел «Личные данные», выбрав вариант «Идентификация через Yes Em», либо вручную заполнить персональные данные.
Система сверит информацию с Государственным регистром населения и в случае успешной проверки подтвердит идентификацию.
Необходимо также указать контактный номер телефона и сохранить данные. До 8 июня никаких дополнительных действий предпринимать не требуется.
Как начать запись ребенка
Для зачисления ребенка в первый класс необходимо зарегистрироваться и пройти идентификацию в системе управления образованием, после чего перейти в раздел регистрации первоклассников.
После проверки данных система откроет страницу регистрации ребенка. Если данные найдены, будут отображены имя, фамилия, отчество и дата рождения ребенка. При наличии права приоритетного зачисления система также покажет возможность регистрации на первом этапе.
Далее следует нажать кнопку «Начать зачисление», выбрать язык обучения — армянский или русский — и перейти к следующему этапу.
Если ребенок имеет право приоритетного зачисления, система покажет школу, где работает родитель либо обучается брат или сестра ребенка. Если это разные школы, будет отображена информация по обеим школам и количество свободных мест.
После выбора школы необходимо нажать кнопку «Зачислить», после чего система подтвердит успешную регистрацию.
Если приоритет не обнаружен
Возможна ситуация, когда данные ребенка найдены, но информация о приоритете отсутствует. В этом случае система сообщит, что регистрация возможна на втором этапе, и укажет дату его начала.
Если ребенок имеет право приоритета, но оно не отображается, родитель может вручную ввести данные уже обучающегося в школе брата или сестры.
Для этого необходимо воспользоваться соответствующей ссылкой и заполнить все требуемые поля.
Если ребенок не имеет приоритета
В этом случае запись осуществляется во втором этапе только на обучение на армянском языке.
После выбора языка обучения необходимо выбрать школу по номеру, названию либо через фильтр по региону и району.
После нажатия кнопки «Зачислить» система подтвердит успешную запись ребенка.
Как записаться в русскоязычный класс
Регистрация в классы с обучением на русском языке осуществляется на третьем этапе по аналогичной процедуре. На странице выбора языка необходимо выбрать вариант «Русский».
Что нужно сделать после зачисления
Внимание: после успешной записи ребенка необходимо до 5 сентября включительно направить директору школы заявление, подписанное одним из родителей. В противном случае регистрация будет автоматически аннулирована.
Для отправки заявления следует выбрать пункт «Просмотреть и подписать заявление» и выполнить указанные действия.
После регистрации заявление можно отменить. Если обращение директору уже направлено, потребуется отдельное заявление с электронной подписью.
Что делать, если данные ребенка не найдены
Если после проверки данные ребенка отсутствуют, их необходимо внести вручную.
Следует нажать кнопку начала ввода данных и указать имя, фамилию, отчество, номер социального обслуживания и дату рождения ребенка.
Если данные введены с ошибкой, система сообщит, что в Государственном регистре населения человек с такими данными не найден.
Возможна также ситуация, когда система не сможет подтвердить родственную связь между родителем и ребенком.
Для уточнения информации необходимо выбрать соответствующую функцию, указать отдел ЗАГС, где зарегистрировано рождение ребенка, прикрепить свидетельство о рождении и отправить запрос.
В течение пяти рабочих дней специалисты рассмотрят обращение и обновят данные. После подтверждения информации процесс регистрации можно будет продолжить.