Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հերքել է այն տեղեկությունները, թե 2026 թվականի սեպտեմբերից Հայաստանում նախատեսվում է փակել 229 դպրոց։
«Եվս մեկ անգամ տեղեկացնում ենք, որ այդ պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը և հանդիսանում են ապատեղեկատվություն։
Կրթության ոլորտում իրականացվող պետական քաղաքականությունն ուղղված է կրթության հասանելիության ընդլայնմանը և որակի բարձրացմանը։ Դրա վառ ապացույցն ամբողջ հանրապետությունում իրականացվող դպրոցաշինության և նախադպրոցական հաստատությունների կառուցման ու վերակառուցման լայնածավալ ծրագրերն են։
Ցավալի է, որ կրթության ոլորտը շահարկվում է հասարակության շրջանում անհիմն անհանգստություն առաջացնելու նպատակով։
Հորդորում ենք առաջնորդվել բացառապես պաշտոնական և հավաստի աղբյուրներով։ Նախարարությունը շարունակելու է հանրությանը տրամադրել ճշգրիտ և ամբողջական տեղեկատվություն կրթության ոլորտում իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։

Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении опровергло сообщения о том, что с сентября 2026 года в стране якобы планируется закрыть 229 школ.
«Еще раз информируем, что данные утверждения не соответствуют действительности и являются дезинформацией.
Государственная политика в сфере образования направлена на расширение доступности образования и повышение его качества. Ярким подтверждением этого служат масштабные программы строительства школ, а также строительства и реконструкции дошкольных учреждений по всей республике.
Вызывает сожаление, что сферу образования используют для создания необоснованной тревоги в обществе.
Призываем руководствоваться исключительно официальными и достоверными источниками. Министерство продолжит предоставлять общественности точную и полную информацию о реализуемых программах в сфере образования», — говорится в сообщении.