2 Հունիս 2026 - 14:53 AMT
Կիբերոստիկանությունը քաղաքացիներին կոչ է անում չարձագանքել +63, +212 կամ այլ միջազգային հեռախոսային կոդերով համարներից iMessage համակարգի միջոցով ուղարկվող հաղորդագրություններին, որոնք ներկայացվում են ՀՀ ՆԳՆ-ի կամ պետական այլ կառույցների անունից։
Գերատեսչությունը մանրամասնել է, որ նման հաղորդագրությունները պարունակում են պետական մարմինների պաշտոնական կայքերին նմանակող ֆիշինգային հղումներ, որոնց միջոցով չարագործները փորձում են ձեռք բերել քաղաքացիների անձնական կամ բանկային տվյալները։
Նշվում է, որ նման հաղորդագրությունները պարունակում են պետական մարմինների պաշտոնական կայքերին նմանվող ֆիշինգային հղումներ, որոնց միջոցով հանցավորները նպատակ են հետապնդում ձեռք բերել ձեր անձնական կամ բանկային տվյալները։
«Հիշե՛ք՝ ՀՀ ՆԳՆ-ին պատկանում է roadpolice.am կայքը։ Այս հասցեն որևէ կերպ կրկնօրինակող այլ կայքերը (օրինակ՝ roadpolice. icu) կեղծ են և որևէ առնչություն չունեն ՀՀ ՆԳՆ-ի հետ։
Նման հաղորդագրություն ստանալու դեպքում՝
• չբացեք հաղորդագրության մեջ նշված հղումները,
• ստուգեք տեղեկատվությունը միայն պաշտոնական աղբյուրներից,
• մի՛ տրամադրեք որևէ անձնական կամ բանկային տվյալ,
• անմիջապես արգելափակեք ուղարկող հեռախոսահամարը և նշեք այն որպես Spam/Junk»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

2 Июнь 2026 - 14:57 AMT
Киберполиция Армении призвала граждан не реагировать на сообщения, отправляемые через систему iMessage с номеров, использующих международные коды +63, +212 и другие, если они направляются от имени Министерства внутренних дел или иных государственных учреждений.
В ведомстве пояснили, что такие сообщения содержат фишинговые ссылки, имитирующие официальные сайты государственных органов. С их помощью злоумышленники пытаются получить персональные данные граждан или сведения о банковских счетах.
Отмечается, что ссылки ведут на сайты, внешне похожие на официальные государственные ресурсы, и используются для хищения конфиденциальной информации.
«Помните, что официальным сайтом МВД Армении является http://roadpolice.am . Любые сайты, копирующие этот адрес (например, roadpolice.icu), являются поддельными и не имеют никакого отношения к Министерству внутренних дел Республики Армения.