ԱԺ ընտրությունների նախընտրական փուլում արձանագրվել է ընտրական բնույթի 78 հանցագործության դեպք, որոնց հետևանքով կան ձերբակալվածներ և կալանավորվածներ, հայտնում է ներքին գործերի նախարարությունը:
«Ներկայացվել է հանցագործության մասին 78 հաղորդում, որոնց հիման վրա նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ։ Քրեական ոստիկանության կողմից արդեն իսկ ներկայացվել է հանցագործության մասին 37 հաղորդում, որից 8-ը հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու, իսկ 11-ը՝ համացանցում իրականացված մշտադիտարկման արդյունքում հայտնաբերված դեպքերի վերաբերյալ»,– ասված է հաղորդագրությունում։
Նշվում է, որ այդ դեպքերից 13-ը վերաբերում է ընտրակաշառք տալուն, ստանալուն և ընտրակաշառքի միջնորդությանը, 3-ը՝ ընտրությունների ընթացքում բարեգործության արգելքի խախտմանը, իսկ 2-ը՝ անձի ընտրական իրավունքի ազատ իրացմանը խոչընդոտելուն։
Մի շարք հասցեներում իրականացվել են խուզարկություններ, ձերբակալվել և նախաքննական մարմին է ներկայացվել 24 անձ։ Նրանցից 9-ը կալանավորվել է, 7-ի նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք, 3-ի նկատմամբ՝ վարչական հսկողություն, 4-ի նկատմամբ ընտրվել է բացակայելու արգելք խափանման միջոցը, 1 անձ հանձնվել է դաստիարակչական հսկողության, իսկ 2 անձի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
ՀՈԳՎ ենթակա ստորաբաժանումների կողմից արձանագրվել է ընտրական բնույթի 41 հանցագործության դեպք, որոնցից 36-ը վերաբերել են նախընտրական քարոզչության իրականացմանը խոչընդոտելուն, 2-ը՝ ընտրակաշառք տալուն կամ ստանալուն, իսկ 3-ը՝ նյութական շահագրգռման միջոցով քաղաքացիներին հավաքների մասնակցելուն հարկադրելուն։
Համայնքային ոստիկանների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձերբակալվել և նախաքննական մարմին է ներկայացվել 20 անձ։ Նրանցից 8-ը կալանավորվել են, 7-ի նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք, իսկ 4-ի նկատմամբ ընտրվել է բացակայելու արգելք խափանման միջոցը։

В период предвыборной кампании парламентских выборов в Армении зарегистрировано 78 преступлений избирательного характера, по которым возбуждены уголовные производства. Об этом сообщило Министерство внутренних дел.
По данным ведомства, поступило 78 сообщений о преступлениях. На их основании начаты расследования. Криминальная полиция направила 37 сообщений, включая восемь случаев предполагаемого материального стимулирования участия в собраниях и 11 фактов, выявленных в результате мониторинга интернета.
Из общего числа зарегистрированных нарушений 13 связаны с предполагаемым подкупом избирателей, получением избирательной взятки или посредничеством при ее передаче. Еще три случая касаются нарушения запрета на благотворительную деятельность в период выборов, а два — воспрепятствования свободному осуществлению избирательных прав граждан.
По ряду адресов проведены обыски. В следственные органы доставлены 24 человека. Девять из них заключены под стражу, семеро помещены под домашний арест, трое находятся под административным надзором, четверым запрещено покидать место проживания, один передан под воспитательный контроль. Еще два человека объявлены в розыск.
Подразделения, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, зафиксировали 41 преступление избирательного характера. В 36 случаях речь идет о воспрепятствовании проведению предвыборной агитации, в двух — о предполагаемом подкупе избирателей, еще в трех — о принуждении граждан к участию в собраниях посредством материального поощрения.
В результате оперативных мероприятий, проведенных сотрудниками общинной полиции, задержаны и доставлены в следственные органы 20 человек. Восемь из них арестованы, семеро находятся под домашним арестом, а в отношении четырех избрана мера пресечения в виде запрета на отсутствие по месту жительства.
Предвыборная кампания, стартовавшая 8 мая, продлится до 5 июня. 6 июня станет днем тишины, а 7 июня состоится голосование.
25 мая стало известно, что партия «Альянс» подала заявление о самоотводе. На основании этого решения Центральная избирательная комиссия аннулировала регистрацию партийного списка. В предстоящих выборах не будет использоваться бюллетень под номером 13.