3 Հունիս 2026 - 10:02 AMT
Հայաստան ժամանած երկու ուղևորի մոտ հայտնաբերված 956,400 եվրո կանխիկ գումարը, որի մասին հայտնել էր ՔԿ-ն, հայտնաբերվել է Դորտմունդ-Երևան չվերթով ժամանած ուղևորների ուղեբեռներում։ Այդ մասին հայտնել է Պետական եկամուտների կոմիտեն:
Գերմանիայի Դորտմունդ քաղաքից ժամանած ուղևորները հատել են «Կանաչ ուղի» ելքը, սակայն նախնական ռենտգեն տեսազննությունից հետո տեղափոխվել են «Կարմիր ուղի» գոտի, որտեղ էլ հայտնաբերվել է խոշոր չափի արտարժույթը։
«Ուղևորներից երկուսին, որոնք ինքնուրույն ընտրել էին երկուղի համակարգի «Կանաչ ուղի» ընթացակարգը, «Կանաչ ուղի» ելքի գիծը հատելուց հետո, մաքսային ծառայողներն ուղեկցել են մաքսային հսկողության «Կարմիր ուղի» գոտի, որտեղ ենթարկվել են մաքսային տեսազննման։ Արդյունքում ՀՀ քաղաքացի Մ․Ն-ին պատկանող ուղեբեռներում հայտնաբերվել են առանց համապատասխան մաքսային հայտարարագրման Հայաստան տեղափոխված ընդհանուր 578,050 եվրո կանխիկ դրամական միջոց։
Նույն գործողությունների շրջանակում զննության է ենթարկվել նաև Նիդերլանդների Թագավորության քաղաքացի Ս․Ն.-ի ուղեբեռը։ Վերջինիս ուղեբեռում ևս հայտնաբերվել է առանց համապատասխան մաքսային հայտարարագրման, օդային ճանապարհով Հայաստան տեղափոխված 378,350 եվրո կանխիկ դրամական միջոց»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Պետական եկամուտների կոմիտեն հորդորում է սահմանը հատող անձանց նախապես ծանոթանալ գործող մաքսային կանոններին և կատարել օրենքով սահմանված պարտավորությունները՝ ապահովելով մաքսային գործընթացների օրինական և թափանցիկ իրականացումը։

The 956,400 euros in cash recently reported by Armenia’s Investigative Committee were found in the luggage of two passengers arriving on a Dortmund–Yerevan flight, the State Revenue Committee said.
According to the agency, the travelers arriving from Dortmund, Germany, initially passed through the airport’s Green Channel. Following preliminary X-ray screening, however, they were directed to the Red Channel for customs inspection, where the undeclared currency was discovered.
“Two passengers who had independently chosen the Green Channel procedure were escorted by customs officers to the Red Channel inspection area after crossing the Green Channel exit line. During the customs examination, a total of 578,050 euros in cash transported into Armenia without the required declaration were found in luggage belonging to Armenian citizen M.N.,” the committee said.
As part of the same inspection process, customs officers also examined the luggage of S.N., a citizen of the Kingdom of the Netherlands.
“An additional 378,350 euros in cash brought into Armenia by air without the required customs declaration were discovered in that passenger’s luggage,” the statement said.
The State Revenue Committee urged travelers crossing the border to familiarize themselves in advance with customs regulations and comply with all legal declaration requirements to ensure transparent and lawful customs procedures.