3 Հունիս 2026 - 13:56 AMT
«RISE 2026» ռազմարդյունաբերական ցուցահանդեսում ներկայացված նմուշների մեծ մասը մատակարարվում է բանակին, ասել է ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը լրագրողների հետ զրույցում:
Նա հայտարարել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանում զգալի առաջընթաց է գրանցվել ինչպես ռազմարդյունաբերության, այնպես էլ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում, հայտնում է Factor.am-ը:
«Առանց փորձարկման բանակին մատակարարումը օրենքով արգելված է։ Այստեղ ներկայացված նմուշների մեծ մասը մատակարարվում է բանակին, թեև կան նաև կոնցեպտներ, որոնք դեռ պետք է անցնեն համապատասխան փորձարկումները»,- ասել է Արշակյանը։
Հարցին, թե զինված ուժերի սպառազինության մեջ տեղական արտադրանքի մասնաբաժինը որքան է, Արշակյանը հստակ թիվ չի նշել, սակայն ընդգծել է, որ տեղական արտադրողներից կատարվող գնումների ծավալը 2018 թվականի համեմատ աճել է տասնյակ անգամներով, իսկ որոշ ուղղություններում՝ նույնիսկ հարյուրավոր անգամներով։
Հունիսի 3-ին և 4-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ներկայացվում է Հայաստանի ռազմարդյունաբերական և գիտատեխնիկական ոլորտների ներուժը։

Большая часть продукции, представленной на военно-промышленной выставке RISE 2026, уже поставляется Вооруженным силам Армении. Об этом заявил вице-спикер Национального собрания Акоп Аршакян в беседе с журналистами.
Как сообщает «Factor.am », Аршакян отметил, что за последние годы в Армении достигнут значительный прогресс как в оборонной промышленности, так и в сфере высоких технологий.
«Поставки в армию без проведения испытаний запрещены законом. Большинство представленных здесь образцов уже поставляется вооруженным силам, хотя есть и концептуальные разработки, которым еще предстоит пройти необходимые испытания», — сказал он.
Отвечая на вопрос о доле продукции армянского производства в вооружении армии, Аршакян не назвал конкретных показателей. Вместе с тем он подчеркнул, что объем закупок у местных производителей по сравнению с 2018 годом вырос в десятки раз, а по отдельным направлениям — даже в сотни раз.
Выставка RISE 2026 проходит 3–4 июня в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна и представляет потенциал оборонно-промышленного и научно-технического комплекса Армении.