Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը լրագրողների հետ զրույցում չի բացառել, որ արտերկրից Հայաստան ժամանած զինապարտ քաղաքացիները կարող են ստանալ 25-օրյա վարժական հավաքներին մասնակցելու ծանուցագրեր։
Հարցին, թե արդյոք բացառում է, որ Ռուսաստանից ժամանած ՀՀ քաղաքացիներին կարող են նման ծանուցագրեր հանձնվել, նախարարը պատասխանել է. «Ինչպե՞ս կարող եմ բացառել», հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա պարզաբանել է, որ խոսքը վերաբերում է Հայաստանի Հանրապետության զինապարտ քաղաքացիներին՝ անկախ նրանց ժամանման երկրից։
«Այսինքն, Ռուսաստանից եկող Հայաստանի քաղքացին, ով զինապարտ է, հայրենիքի առաջ պարտականություններ չունի՞։ Բնականաբար, չեմ կարող բացառել։ Նաև Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, այլ երկրներից եկածները»,-հավելել է նա:
Ավելի վաղ մամուլում տեղեկություններ էին տարածվել, որ Ռազմական ոստիկանությունը սահմանային անցակետերում Ռուսաստանից ժամանող որոշ ՀՀ քաղաքացիների հանձնել է 25-օրյա վարժական հավաքներին մասնակցելու ծանուցագրեր։

Министр обороны Армении Сурен Папикян в беседе с журналистами не исключил, что военнообязанные граждане Армении, прибывающие в страну из-за рубежа, могут получать уведомления о необходимости участия в 25-дневных учебных сборах.
Отвечая на вопрос о том, исключает ли он вручение таких уведомлений гражданам Армении, прибывающим из России, министр заявил: «Как я могу это исключить?», сообщает «Panorama.am ».
Он пояснил, что речь идет о гражданах Республики Армения, имеющих статус военнообязанных, независимо от государства, из которого они прибывают.
«То есть гражданин Армении, приезжающий из России и являющийся военнообязанным, не имеет обязательств перед Родиной? Естественно, я не могу этого исключить. Это касается также прибывающих из Франции, США и других стран», — добавил он.
Ранее в СМИ появилась информация о том, что Военная полиция вручала некоторым гражданам Армении, прибывавшим из России через пограничные пункты пропуска, уведомления об участии в 25-дневных учебных сборах.