Արմեն Ռոնովի «Աննան եւ Կարենինը» ֆիլմը ստացել է «Սիրո հավերժական թեմայի բացահայտման մեջ կինոլեզվի նոր հնարավորությունների որոնման համար» մեդալը XIX Կարճամետրաժ, փաստագրական ու անիմացիոն կինոյի միջազգային փառատոնում, որն անցնում էր Սանքտ Պետերբուրգում:
Ֆիլմում նկարահանվել են Վլադիմիր Մսրյանը, Տաթեւ Մելքոնյանը, Ալեն Սեդոյանն ու Արտյոմ Մանուկյանը:
Համընդհանուր ներողամտության հեղինակային մեկնաբանությունը, շարադրված փորձարարական կինոյի լեզվով, ստեղծվել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից: Բացի մասնակցությունից «Ուզերձ մարդուն» կինոփառատոնին, ֆիլմի հեղինակները հայտ են ներկայացրել նաեւ «Ոսկե ծիրան» VI միջազգային կինոփառատոնին: Սակայն, ըստ Արմեն Ռոնովի, ֆիլմը չի մասնակցի փառատոնին` փառատոնի էսթետիկ սկզբունքներին անհամապատասխանության պատճառով:
«Երիտասարդ ռեժիսորի աշխատանքը պետք է ըստ արժանվույն գնահատվի եւ ժամանակին: Ցավոք, մեր հասարակությունը սկսում է գնահատել տաղանդներին նրանց վախճանից հետո, ինչպես դա եղավ Սերգեյ Փարաջանովի ու Արտավազդ Փելեշյանի հետ»,-ասել է Վլադիմիր Մսրյանը:
Ֆիլմի երեւանյան պրեմիերան նախատեսվում է ընթացիկ տարվա սեպտեմբերից ոչ շուտ:
Արմեն Ռոնովը ծնվել է 1971թ. Երեւանում: 1996թ. ավարտել է Երեւանի Կինոյի եւ թատրոնի պետական ինստիտուտը «դրամատիկական թատրոնի ռեժիսոր» մասնագիտությամբ: Աշխատել է որպես ռեժիսոր եւ սցենարիստ, սովորել է Միլանի կինոդպրոցում: 2000-ին նկարահանել է իր առաջին «Ամեն» փաստագրական ֆիլմը: Նրա առաջին գեղարվեստական «Պոպրիշչին» (2007) ֆիլմն արժանացել է ազգային եւ միջազգային պարգեւների: Նրա ֆիլմերրի թվում են նաեւ «Տեսիլքը» (2001), «Նարեկը» (2002), «Վարդանը», «Գրիգորին» (2003), «Քարոզ 8/34»-ը (2004), «Վհուկների որսը» (2005), «Կարլոսը», «Ֆելիքսը» (2007), «Սպերանսան» (2007) եւ մյուսները:

The film of Armen Ronov “Anna and Karenin” was awarded a medal “For revealing new capabilities of cinema language in lime lighting the timeless topic of love” at the XIX International festival for short, documentary and animation films Letter to Man in Saint Petersburg.
Vladimir Msryan, Tatev Melkonyan, Alen Sedoyan and Artem Manukyan stared in the film. The film is an original interpretation of the idea of forgiveness, told by means of experimental cinema, has been created at the National Cinema Center of Armenia. Earlier, authors of “Anna and Karenin” applied to participate in the VI international film festival “Golden Apricot” but were denied for the reason of ‘aesthetic irrelevance to requirements of the festival’, Armen Ronov said.
“Work of a young producer should be valuated on time, as it deserves. Unfortunately, our society praise the talent after death, as it was with Sergey Parajanov and Artavazd Peleshian, Vladimir Msryan said.
Premier of “Anna and Karenin” is projected for fall.
Armen Ronov was born in 1971 in Yerevan. In 1996 he has graduated the Yerevan State Institute of Cinema and Theatre. He studied in Milano Cinema School. In 2000 he debuted with documentary “Amen”. His first feature film “Poprishin” (2007) was awarded national and international prizes. He shoot “Phantom” (2001), “Narek” (2002), “Vardan”, “Gregory” (2003), “Sermon 8\34” (2004), “Witch-hunt” (2005), “Carlos”, “Felix” (2006), “Speransa” (2007), etc.