Իտալիայի առաջատար արվեստաբաններից մեկը` Ֆրանչեսկո Գալլոն այցելել է Երեւան Իտալիայում Մինաս Ավետիսյանի ցուցահանդեսը կազմակերպելու համար նախապատրաստական աշխատանքներ անցկացնելու համար: Մինաս Ավետիսյանի ավելի քան 100 աշխատանքներ 2010 մարտից ցուցադրվելու են Հռոմում, Վենետիկում, Ֆլորենցիայում եւ Նեապոլում:
«Մաքուր հայկական արվեստը կներկայանա իտալացիներին Մինաս Ավետիսյանի աշխատանքների տեսքով: Նրա աշխատանքներն ընդունելի են ժամանակակից արվեստի համար, որտեղ անկախ քաղաքակակն ճնշումներից, նկարիչը նկարագրել է խորը հայկական հոգին»,- ասել է Գալլոն:
Մինաս Ավետիսյանը ծնվել է Ջաջուռ գյուղում (Ախուրյանի շրջան) 1928-ի հուլիսի 20-ին գյուղացու ընտանիքում: Ավարտել է Երեւանի Փանոս Թերլեմեզյանի անվան ուսումնարանը (1947-1952), Երեւանի թատերագեղարվեստական ինստիտուտը (1952-1954) եւ Լենինգրադի Գեղկարչության ինստիտուտը, Իլյա Ռեպինի անվան քանդակագործության եւ ճարտարապետության ինստիտուտը (1952-1954), որտեղ նրա գլխավոր ուսուցիչներից է եղել Բորիս Յոհանսոնը: 1960-ից նա ապրել է Երեւանում: 1975-ի փետրվարի 24-ից Ավետիսյանը մահացել է չբացահայտված հանգամանքներում վրաերթից Երեւանում:

26 Июнь 2009 - 20:12 AMT
Один из ведущих искусствоведов Италии Франческо Галло посетил Ереван для проведения подготовительных работ в организации выставки Минаса Аветисяна в Италии. Более 100 работ Минаса Аветисяна с марта 2010 года будут выставлены в Риме, Венеции, Флоренции и Неаполе.
«Чистое армянское искусство предстанет перед итальянцами в образе работ Минаса Аветисяна. Его работы являются примером современного искусства, где вне зависимости от политических давлений, художник описал глубину армянской души», – сказал Галло.
Минас Аветисян родился в селе Джаджур (Ахурянский район) 20 июля 1928 в крестьянской семье. Окончил в Ереванском училище имени Фаноса Терлемезяна (1947-1952), Ереванском художественно-театральном институте (1952-1954) и ленинградском Институте живописи, ваяния и зодчества имени Ильи Репина (1952-1954), где одним из его главных учителей был Борис Иогансон. С 1960 жил в Ереване. 24 февраля 1975 Аветисян погиб при невыясненных обстоятельствах от наезда в Ереване.