Գրող Խաչատուր Աբովյանի տուն-թանգարանի շենքը Երեւանի Քանաքեռ համայնքում երկար տարիներ ցավալի վիճակում գտնվելուց հետո վերջապես վերանորոգվել է 185 մլն դրամով: Այդ գումարը Հայաստանի նախկին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի որոշմամբ հատկացվել էր Հայաստանի պետբյուջեից: Այդ մասին այսօր կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Խ.Աբովյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Հովհաննես Զատիկյանը:
Նրա խոսքով, 20 մլն դրամով, որից 10 մլն հատկացվել է պետբյուջեից, իսկ մնացած 10 մլն` VivaCell-MTS ընկերության կողմից, վերանորոգվել է թանգարանի ցուցասրահը, որի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 600 քառ. մետր: Թանգարանի բակում, որի ընդհանուր տարածքը կազմում է 1 հա, տնկվել է 2500 ծառ: Վերջին շաբաթվա ընթացքում սկսվեցին թոնրատան վերանորոգման աշխատանքները: Ծրագրվում է 200 հոգու համար նախատեսված դահլիճի կահավորումը:
«Նորոգումից հետո Խ.Աբովյանի տուն-թանգարանում կբացվի Երեւանի պետական մանկավարժական համալսարանի թանգարանագիտության ֆակուլտետի մասնաճյուղը»,- ասել է Հովհաննես Զատիկյանը:

The building of the museum of the famous Armenian writer Khachatur Abovian in Kanaker community of Yerevan was finally repaired. By the decision of late prime minister of Armenia Andranik Margaryan 185 million drams have been allocated from the state budget for repair works, Hovhannes Zatikyan, director of the museum told a press conference today.
According to him, restoration of the museum exhibition hall (the total area of 600 sq. meters) cost 20 million AMD, 10 million out of which were provided by Vivacell-MTS. 2500 trees were planted in the yard of the museum. It is projected to furnish a hall for 200 people.
“After renovation is completed the museum of Abovian will open a branch of the Faculty of museology of the Yerevan State Pedagogical University,” Hovhannes Zatikyan said.