Օգոստոսի 23-ին Հայաստան կժամանեն իտալացի մասնագետները, որպեսզի ավարտին հասցնեն Մինաս Ավետիսյանի «Թորոս Ռոսլինի ծնունդը» որմնանկարի վերականգնողական աշխատանքները:
2007թ. Հայաստանի կառավարությունը 5,5 մլն դրամ է հատկացրել Մինասի «Թորոս Ռոսլինի ծնունդը» որմնանկարի վերականգնման համար, որը գտնվում էր Գյումրիի էլեկտրատեխնիկական գործարանում: Քանի որ Հայաստանում բացակայում է վերականգնողական դպրոցը եւ չկան համապատասխան մասնագետներ, Մշակույթի նախարարությունը, Ֆլորենցիայում բնակվող հայտնի քանդակագործ Վիգեն Ավետիսի միջնորդությամբ, դիմեց Հռոմի Պալացցո Սպինելի արվեստի եւ վերականգնողական աշխատանքների ինստիտուտին` Հայաստան մասնագետներ ուղարկելու խնդրանքով:
2008թ.-ի ամռանը իտալացի երեք մասնագետ ժամանեցին Հայաստան – իրականացրեցին Մինաս Ավետիսյանի Գյումրիում գտնվող «Թորոս Ռոսլինի ծնունդը» որմնանկարի վերականգնողական աշխատանքների առաջին փուլը: Նույն թվականի աշնանը իտալացի երկու մասնագետ եւս ժամանեցին Հայաստան` իրականացնելու վերականգնողական աշխատաքների երկրորդ փուլը: Իտալացիները Գյումրիի էլեկտրատեխնիկական գործարանի ճաշարանի մասնաճյուղի պատից հանեցին որմնանկարը եւ տեղափոխեցին Ջաջուռի Մինաս Ավետիսյանի թանգարան:

23 августа в Армению прибудут итальянские реставраторы, для проведения последнего третьего этапа по восстановлению фрески Минаса Аветисяна «Рождение Тороса Рослина».
В 2007 году правительство Армении выделило 5 миллионов 578.6 тысяч драмов для восстановительных работ фрески Минаса Аветисяна «Рождение Тороса Рослина», которая находилось на территории электротехнического завода в Гюмри. Из-за отсутствия специалистов в области восстановления фресок в Армении, благодаря армяно-флорентийскому скульптору Вигену Аветисяну, в Армению из римской школы искусства и реставрации Палаццо Спинелли Министерством культуры Армении были приглашены специалисты для восстановления фрески.
Работы по восстановлению фрески «Рождение Тороса Рослина» начались летом 2008 года. Осенью того же года был проведен второй этап восстановительных работ фрески, которая была перенесена в музей Минаса Аветисяна в село Джаджур.