Հայ ականավոր նկարիչ Մինաս Ավետիսյանի 80-ամյակին նվիրված մի շարք հոբելյանական միջոցառումները Հայաստանում մեկնարկեցին Ազգային պատկերասրահում կայացած ցուցահանդեսով եւ կավարտվի հուլիսի 20-ին համերգով:
Հոբելյանական համերգը տեղի կունենա Երեւանի կամերային երաժշտության տանը` հայտնի գերմանացի երաժիշտ Պիեր Դոմենիկ Պոնելի մասնակցությամբ: Առաջին անգամ Հայաստանում կներկայացվի նրա «Մինաս» ստեղծագործությունը Հայաստանի մենակատարների պետական համույթի կատարմամբ:
Հոկտեմբերին կմեկնարկի Մինասի տարին Ռուսաստանում` նրա աշխատանքների ցուցահանդեսով, իսկ 2010թ. նրա ստեղծագործություններին կծանոթանան իտալական 5 քաղաքների բնակիչներ:

3 Июль 2009 - 09:56 AMT
Ряд юбилейных мероприятий, приуроченных к 80-летию известного армянского художника Минаса Аветисяна, в Армении начался выставкой в Национальной галерее и завершится концертом 20 июля.
Юбилейный концерт в Ереванском доме камерной музыки пройдет с участием известного немецкого музыканта Пьера Доменика Понела. На концерте впервые в Армении будет представлено его произведение “Минас” в исполнении Государственного оркестра солистов Армении.
В октябре начнется год Минаса в России выставкой его работ, а в 2010 году с его творчеством познакомится жители 5 итальянских городов, где также пройдут выставки Минаса.