Հայ ականավոր նկարիչ Մինաս Ավետիսյանի 80-ամյակին նվիրված մի շարք հոբելյանական միջոցառումները Հայաստանում մեկնարկեցին Ազգային պատկերասրահում կայացած ցուցահանդեսով եւ կավարտվի հուլիսի 20-ին համերգով:
Հոբելյանական համերգը տեղի կունենա Երեւանի կամերային երաժշտության տանը` հայտնի գերմանացի երաժիշտ Պիեր Դոմենիկ Պոնելի մասնակցությամբ: Առաջին անգամ Հայաստանում կներկայացվի նրա «Մինաս» ստեղծագործությունը Հայաստանի մենակատարների պետական համույթի կատարմամբ:
Հոկտեմբերին կմեկնարկի Մինասի տարին Ռուսաստանում` նրա աշխատանքների ցուցահանդեսով, իսկ 2010թ. նրա ստեղծագործություններին կծանոթանան իտալական 5 քաղաքների բնակիչներ:

Started with exhibition in the Armenia’s National Art Gallery, commemorative events of 80th anniversary of Minas Avetisian will be finalized with the concert on June 20.
Created by the German musician Pierre-Dominique Ponnelle, ‘Minas’ composition will be performed for the first time by the State orchestra of soloists of Armenia. The anniversary concert will be attended by the German musician Pierre-Dominique Ponnelle, In October the year of Minas will start in Russia and in 2010 dwellers of 5 Italian cities will get aquanted with the works of the famous Armenian artist.