Այսօր Երեւանում հողօրհնեքի ծիսակատարություն է կայացել այնտեղ, որտեղ կառուցվելու է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի երեւանյան նստավայրը: Այն կկառուցվի Սբ.Կաթողիկե եկեղեցու հարեւանությամբ` Սայաթ-Նովա եւ Խ.Աբովյան փողոցների խաչմերուկում: Օրհնության արարողությունն անցկացրեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին II:
«Այսօր մենք ցանկանում ենք վերստեղծել Սբ.Կաթողիկե եկեղեցու միասնական եկեղեցական համալիրը` կառուցելով Սուրբ Աննայի եկեղեցին, որը կրելու է կույս Մարիամի մոր անունը: Նախագիծն արդեն պատրաստ է եւ երկու տարի անց նախատեսվում է ավարտել շինարարական աշխատանքները: Այդ եկեղեցում են հնչելու հավատացյալների աղոթքները` ի բարօրություն եւ խաղաղություն մեր երկրի»,- նշել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին II-ը:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի նախաձեռնությամբ Սուրբ Աննայի եկեղեցին եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նստավայրը կկառուցվեն ճարտարապետ Հրաչ Պողոսյանի նախագծով եւ Հրայր ու Աննա Հովնանյանների ֆինանսական աջակցությամբ:
Արարողությանը ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը, Հրայր եւ Աննա Հովնանյանները, հասարակական եւ մշակութային գործիչներ եւ այլք:
Սբ.Կաթողիկե եկեղեցին գտնվում էր Շահար թաղամասի կենտրոնում: Եկեղեցին կառուցվել է 1693-95թթ.` ուժեղ երկրաշարժից հետո: Չնայած իր փոքր չափերին (աղոթասրահի տարածքը` 14*19,3 մ, արտաքին պարագիծը` 16,4*28,4 մ), Սբ.Կաթողիկեն Երեւանի ընդգրկուն եկեղեցիներից մեկն է եղել: Որոշ հատվածներում խաչքարեր են փորագրվել, որոնք թվագրվոփւմ են 1679, 1693, 1694 եւ 1695 թվականներով, իսկ պատերը քանդելու ժամանակ հայտնաբերվել են նաեւ հին խաչքարեր` 1472, 1641 եւ 1642 թվականների: Պատմական հետազոտությունների համաձայն, Սբ.Կաթողիկե եկեղեցու տեղում նախկինում կանգուն է եղել մի եկեղեցի, որ ավանդաբար կրել է Սուրբ Աստվածածին անունը: Հնագույն եկեղեցու գոյության մասին հիպոթեզը հաստատվեց Սբ.Կաթողիկե եկեղեցին քանդելու ժամանակ, երբ մերկացվեցին նրա հարավային եւ հյուսիսային պատերը, որոնց կից կառուցվել էին երկու ավանդատներ: Վերոհիշյալ պատերի վրա առկա մենահին արձանագրությունները թվագրվում են 1264թ.-ով: Սբ.Աստվածածին եկեղեցին (որը շարունակում է կրել Կաթողիկե անունը) փոքր չափեր ունի` 5,4*7,5 մ պարագծով: Քանի որ եկեղեցին սահմանափակ հնարավորություններ ունի եկեղեցական միջոցառումներ անցկացնելու համար, այն ծառայում է որպես մատուռ:

Сегодня в Ереване состоялась церемония освящения земли, на которой будет построена ереванская резиденция Католикоса Всех армян. Ереванскую резиденцию построят рядом с церковью Св. Катогике на перекрестке улиц Саят-Нова и Х. Абовяна. Церемонию освящения провел Католикос Всех армян Гарегин II.
“Сегодня мы хотим воссоздать единый церковный комплекс церкви Св. Катогике, построив церковь святой Анны, которая будет носить имя матери девы Марии. Проект полностью готов и через два года предусматривается закончить строительные работы. Под сводами этой церкви будут возноситься молитвы верующих на благо мира и благосостояния нашей страны”,- отметил Католикос Всех армян Гарегин II.
По инициативе Первопрестольного святого Эчмиадзина церковь Святой Анны и резиденция Католикоса Всех армян будут построены по проекту архитектора Грача Погосяна и при финансовой поддержке Грайра и Анны Овнанянов.
На церемонии присутствовали президент РА Серж Саргсян, мэр города Ереван Гагик Бегларян, Грайр и Анна Овнаняны, общественные и культурные деятели и др.
Церковь Св. Катогике находилась в центре квартала Шаар. Церковь была построена в 1693-95 годах, после сильного землетрясения. Несмотря на свои небольшие размеры (плошадь молельного зала -14,0м х19,3м., внешний периметр – 16,4х 28,4м.), Св. Катогике была одной из вместительных церквей Еревана. Местами были высечены хачкары, датированные 1679, 1693, 1694 и 1695 годами, а во время сноски стен были обнаружены старинные хачкары, датированные 1472,1641и 1642 годами. Согласно историческим исследованиям, на месте церкви Св. Катогике прежде стояла церковь, традиционно носящая имя Сурб Аствацацин (Св. Богородицы). Гипотеза о существовании старинной церкви полностью подтвердилась во время сноски церкви Св. Катогике, когда были обнажены ее южная и северная стены, к которым были пристроены две ризницы. Самые старинные надписи на выше упомянутых стенах датируются 1264 годом. Церковь Св. Аствацацин (которая продолжает носить название Катогике) имеет небольшие размеры – 5,4х7,5 м по периметру. Имея ограниченные возможности для проведения церковных мероприятий, церковь служит в качестве часовни-молельни.