Այսօր Երեւանում հողօրհնեքի ծիսակատարություն է կայացել այնտեղ, որտեղ կառուցվելու է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի երեւանյան նստավայրը: Այն կկառուցվի Սբ.Կաթողիկե եկեղեցու հարեւանությամբ` Սայաթ-Նովա եւ Խ.Աբովյան փողոցների խաչմերուկում: Օրհնության արարողությունն անցկացրեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին II:
«Այսօր մենք ցանկանում ենք վերստեղծել Սբ.Կաթողիկե եկեղեցու միասնական եկեղեցական համալիրը` կառուցելով Սուրբ Աննայի եկեղեցին, որը կրելու է կույս Մարիամի մոր անունը: Նախագիծն արդեն պատրաստ է եւ երկու տարի անց նախատեսվում է ավարտել շինարարական աշխատանքները: Այդ եկեղեցում են հնչելու հավատացյալների աղոթքները` ի բարօրություն եւ խաղաղություն մեր երկրի»,- նշել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին II-ը:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի նախաձեռնությամբ Սուրբ Աննայի եկեղեցին եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նստավայրը կկառուցվեն ճարտարապետ Հրաչ Պողոսյանի նախագծով եւ Հրայր ու Աննա Հովնանյանների ֆինանսական աջակցությամբ:
Արարողությանը ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը, Հրայր եւ Աննա Հովնանյանները, հասարակական եւ մշակութային գործիչներ եւ այլք:
Սբ.Կաթողիկե եկեղեցին գտնվում էր Շահար թաղամասի կենտրոնում: Եկեղեցին կառուցվել է 1693-95թթ.` ուժեղ երկրաշարժից հետո: Չնայած իր փոքր չափերին (աղոթասրահի տարածքը` 14*19,3 մ, արտաքին պարագիծը` 16,4*28,4 մ), Սբ.Կաթողիկեն Երեւանի ընդգրկուն եկեղեցիներից մեկն է եղել: Որոշ հատվածներում խաչքարեր են փորագրվել, որոնք թվագրվոփւմ են 1679, 1693, 1694 եւ 1695 թվականներով, իսկ պատերը քանդելու ժամանակ հայտնաբերվել են նաեւ հին խաչքարեր` 1472, 1641 եւ 1642 թվականների: Պատմական հետազոտությունների համաձայն, Սբ.Կաթողիկե եկեղեցու տեղում նախկինում կանգուն է եղել մի եկեղեցի, որ ավանդաբար կրել է Սուրբ Աստվածածին անունը: Հնագույն եկեղեցու գոյության մասին հիպոթեզը հաստատվեց Սբ.Կաթողիկե եկեղեցին քանդելու ժամանակ, երբ մերկացվեցին նրա հարավային եւ հյուսիսային պատերը, որոնց կից կառուցվել էին երկու ավանդատներ: Վերոհիշյալ պատերի վրա առկա մենահին արձանագրությունները թվագրվում են 1264թ.-ով: Սբ.Աստվածածին եկեղեցին (որը շարունակում է կրել Կաթողիկե անունը) փոքր չափեր ունի` 5,4*7,5 մ պարագծով: Քանի որ եկեղեցին սահմանափակ հնարավորություններ ունի եկեղեցական միջոցառումներ անցկացնելու համար, այն ծառայում է որպես մատուռ:

Today Yerevan hosted a soil consecration ceremony. The residence of the Catholicos of All Armenians will be reconstructed on the consecrated soil, nearby St. Katoghike Church at the intersection of Sayat-Nova and Abovyan Streets. The ceremony was conducted by the Catholocos of All Armenians, Garegin II.
On Holy Echimiadzin’s initiative, St. Anna’s Church, which will complete a church complex of St. Katoghike, and the residence of Catholicos of All Armenians, will be constructed in accordance with architect Hrach Poghosyan’s project and with financial assistance of Hrayr and Anna Hovnanyans.
The consecration ceremony was attended by RA President Serzh Sargsyan, Yerevan Mayor Gagik Beglaryan, Hrayr and Anna Hovnanyans, public and cultural workers.
St. Katoghike Church was located in the centre of the Shahar District (presently at the intersection of Abovyan and Sayat-Nova streets). It was built after the big earthquake, during the years 1693-1695. Built with tufa-stone and cement, it belonged to the three-nave basilica type without a dome. Considering the sizes of its prayer hall (14.0 x 19.3 m), and its outside perimeter (16.4 x 28.4 m), it was perhaps one of the most capacious churches of old Yerevan. The church had entrances on both the southern and western sides.
The walls of the Church lacked the usual means of architectural expression, save the khachkars (cross-stones) that appeared on its walls here and there dating back to the years 1679, 1693, 1694, and 1695.
When the walls were demolished, old khachkars were found in them referring to the years 1472, 1641 and 1642. According to historical studies there had been a church on the same site of the present church traditionally called “St. Astvatsatsin Church”.
The hypothesis related to the existence of this old church was completely confirmed during the demolition of the St. Katoghike Church, when the southern and northern walls to which the two vestries were annexed were opened.
The St. Astvatsatsin Church, which continues to bear the name of “St. Katoghike”, is relatively of small size (5.4 x 7.5 m). Due to the very limited facilities, it can offer for the required church rituals, it serves only as a chapel – merely a prayer house.