Հուլիսի 4-ին Երեւանում Արամ Խաչատուրյանի տուն-թանգարանում տեղի է ունեցել դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի «Դեժա-վյու» համերգը, որ նվիրված էր XX դարի երաժշտությանը: Համերգում հնչեցին Կոմիտասի, Տիգրան Մանսուրյանի, Վահրամ Բաբայանի, Լեւոն Չաուշյանի, Յանիս Քսենյակիսի, Ադա Ջենթիլի, Սալվատորե Սցիարինոյի, Ալեքսանդր Մոսոլովի եւ Օլիվեր Մեսսիանի ստեղծագործությունները: Երիտասարդ երաժիշտն իր համերգն անվանել է «Դեժա-վյու» Լ.Չաուշյանի նոր ստեղծագործության պատվին, որի պրեմիերան կայացավ համերգի շրջանակներում:
«Ես շատ եմ սիրում 20 դարի երաժշտությունը, այդ պատճառով են իմ համերգները նվիրված հենց ժամանակակից երաժշտությանը: Համերգային ծրագրում ես ընդգրկել եմ Տ.Մանսուրյանի ստեղծագործությունները նրա 70-ամյակի պատվին: Տեղի ունեցավ նաեւ Սալվատորե Շարինոյի ու Յանիս Քսենակիսի ստեղծագործությունների երեւանյան պրեմիերան»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել Հայկ Մելիքյանը:
Նա հավելել է, որ ժամանակակից երաժշտության կատարումը պահանջում է որոշակի աշխարհայացք, փիլիսոփայություն, հոգեվիճակ, որն ենթադրում է ազատության զգացողություն: XX դարում ստեղծվել են ստեղծագործություններ, որոնք բարդ տեխնիկա են պահանջում կատարման համար:
29-ամյա Հայկ Մելիքյանը դաշնամուր է ուսանել Իրինա Գրիշինսկայաի մոտ, իսկ ավելի ուշ Ալեքսանդր Գուրգենովի դասարանում: Երաժշտական կոմպոզիցիա նա սովորել է Վարդան Աճեմյանի դասարանում` Երեւանի պետական կոնսերվատորիայում: Այսօր նա երեք սիմֆոնիկ եւ երգչախմբային ստեղծագործությունների, մի շարք վոկալ ստեղծագործությունների եւ դաշնամուրի համար վոկալ ծրագրի հեղինակ է:

4 июля в ереванском доме-музее Арама Хачатуряна молодой пианист Айк Меликян выступил с концертом под названием «Дежа-вю», который был посвящен музыке XX века. В рамках концерта прозвучали произведения Комитаса, Тиграна Мансуряна, Ваграма Бабаяна, Левона Чаушяна, Янися Ксенякиса, Ады Джентиль, Сальваторе Сциарино, Александра Мосолова и Оливера Мессиана. Молодой музыкант назвал свой концерт в честь нового произведения Левона Чаушяна «Дежа-Вю», премьера которого состоялась в рамках сегодняшнего концерта.
«Я очень люблю музыкальную эру двадцатого века, именно по этой причине мои концерты посвящены именно современной музыке. В концертную программу я нашел необходимым внести произведение Тиграна Мансуряна в честь празднования его 70-летия. А также состоялась ереванская премьера произведений Сальваторе Шарино и Яниса Ксенакиса», – в беседе с корреспондентом PanRMENIAN.Net сказал Айк Меликян.
Музыкант добавил, что исполнение современной музыки требует определенного мировоззрения, философии, состояние души, которая предполагает ощущение свободы. В двадцатом веке создавались произведения, требующие более сложной техники, для исполнения.
29-летний Айк Меликян обучался игре на фортепиано у Ирины Гришинской, а позднее в классе Александра Гургенова и музыкальной композиции в классе Вардана Атчемяна в Ереванской государственной консерватории. Сегодня он является автором трех симфонических и хоровых композиций, ряда вокальных произведений и сольной программы для пианино.