Հուլիսի 11-ին Հայաստանի Գեղագիտական դաստիարակության կենտրոնում կբացվի ճապոնական թղթե արվեստի` օրիգամիի ցուցահանդեսը: Բոլոր աշխատանքները կատարել են կենտրոնի աշակերտները:
Նույն օրը կենտրոնի Փոքր թատրոնում տեղի կունենա դասական ճապոնական քնարերգության թատերականացված բեմականացում «Գարուն, ամառ, աշուն, ձմեռ..» խորագրով:
2005թ. ի վեր իրականացվում է «Խաղաղության լապտերիկներ» խոշոր հայ-ճապոնական քաղաքական-մշակութային ծրագիրը: Ծրագիրը լավ արձագանքներ է ստացել ճապոնական կողմից: Այս մշակութային միջոցառումը նախագծի կարեւոր մասերից մեկն է:
Գեղագիտական կենտրոնի տնօրինության աջակցությամբ մեծ հաջողությամբ անցավ կենտրոնի սաների թատերականացված բեկամանացումը ճապոներեն լոզվով: Ներկայացմանը ներկա էր Մոսկվայում Ճապոնիայի դեսպանատան քարտուղար Իիդա Ձիրոն. «Սա անհավանական է, հայ երեխաներն այնքան տաղանդավոր են: Հոյակապ նախագիծ է»:
Միջոցառմանը հրավիրված են ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն ու Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը եւ այլ բարձրաստիճան հյուրեր:

7 Июль 2009 - 11:14 AMT
11 июля в Эстетическом центре Армении пройдет выставка японского искусства бумажной пластики – оригами. Все работы выполнены учениками эстетического центра.
В тот же день в Малом театре при Эстетическом центре состоится театрализованное представление классической японской лирики под названием “Весна, Лето, Осень, Зима…”.
Начиная с 2005 года, осуществляется крупная японо-армянская политико-культурная программа под названием “Фонарики мира”. Эта программа получила громкие отклики с японской стороны. Данное культурное мероприятие является важнейшей частью всего проекта.
При содействии дирекции Эстетического центра с огромным успехом прошло театрализованное представление маленьких воспитанников центра на японском языке. Представление посетил Первый секретарь посольства Японии в Москве Иида Дзиро: “Это невероятно, армянские дети такие талантливые. Великолепный проект”.
На мероприятие приглашены Министр культуры РА Асмик Погосян, мэр города Еревана Гагик Бегларян и другие высокопоставленные гости.