«Շարական» համույթի հիմնադիր եւ ղեկավար Դանիել Երաժիշտն ավարտել է Մակար Եկմալյանի «Բաբելոնի գետերի մոտ» ստեղծագործության վրա տարվող աշխատանքը:
Ինչպես հայտնել է Դանիել Երաժիշտը, ձեռագրերը նրան տրամադրել են Ե.Չարենցի անվան Գրականության եւ արվեստի թանգարանի արխիվից, որտեղ պահպանվում է Մակար Եկմալյանի ձայնադարանը:
Պարտիրտուրան մշակելուց հետո Դանիել Երաժիշտը մեղեդին ադապտացրել է հայկական ոճին, քանի որ Եկմալյանը երգը ստեղծել է` հիմնվելով Դավիթ արքայի 136 սաղմոնի ռուսական տեքստի վրա:
«Բաբելոնի գետերի մոտ» ստեղծագործությունն ամենայն հավանականությամբ Եկմալյանը չի հասցրել ավարտել, եւ այն չի հրապարակվել մինչեւ մեր օրերը:
Մակար Եկմալյանի անավարտ ձեռագրերը հրապարակվելու են Հայաստանի Մշակույթի նախարարությանն առընթեր Հոգեւոր երաժշտության պետական կենտրոնի կողմից, իսկ նրա պրեմիերան տեղի է ունենալու այս տարվա աշնանը «Շարական» համույթի կատարմամբ:

Основатель и руководитель ансамбля “Шаракан” Даниел Еражишт завершил работу над произведением Макара Екмаляна “У рек Вавилона”.
Как сообщил Даниел Еражишт, рукописи ему предоставили из архива Музея литературы и искусства им. Е. Чаренца, где хранится фонд Макара Екмаляна.
После доработки партитуры Даниел Еражишт адаптировал мелодию под армянское ударение, так как Екмалян создал песню, основываясь на русском тексте 136-ого псалма царя Давида.
Произведение “У рек Вавилона”, по всей вероятности, Екмалян не успел закончить, и оно не было опубликовано до сегодняшнего дня.
Завершенная работа рукописи Макара Екмаляна будет опубликована Государственным центром духовной музыки при Министерстве культуры Армении, а ее премьера состоится осенью нынешнего года в исполнении ансамбля “Шаракан”.