ԱՄՆ-ում կկայանա վեցերորդ ավանդական հայկական փառատոնը: Հուլիսի 11-ին Գրինվիլում` Նյու-Յորքի արվարձանում` «Արարատ» Կենտրոնում կհավաքվեն ավելի քան 500 հոգի, ովքեր կկարողանան ընկղմվել հայկական ազգային երգ ու պարի աշխարհ, փորձել հայկական խոհանոցի ուտեստները:
Փառատոնին կկայանա ավանդական տոնավաճառ, որտեղ կներկայացվեն ոսկերիչների, լուսանկարիչների աշխատանքներ, գրքեր, CD-սկավառակներ եւ շատ այլ բաներ: Այցելուների համար ելույթ կունենա «Սիփան» պարային համույթը:
«Արարատ» Կենտրոնը հինադրվել է 2004-ին Արեւելյան հայկական թեմի կողմից եւ այժմ շատ հայկական կազմակերպությունների եւ ընկերակցությունների նստավայրն է: Կենտրոնի տարածքը ներառում է մի շարք կառույցներ, որոնցից յուրաքանչյուրը նվիրված է Հայաստանի որոշակի պատմական տարածքին:

В США пройдет шестой традиционный армянский фестиваль. 11 июля в Гринвилле, пригороде Нью Йорка, в Центре «Арарат» соберутся более пятисот человек, которые смогут окунуться в мир армянской национальной музыки и танцев, попробовать изделия армянской кулинарии.
На фестивале состоится традиционная ярмарка, где будут представлены работы армянских ювелиров, фотографов, книги, CD-диски и многое другое. Перед посетителями выступит танцевальный ансамбль «Сипан».
Центр «Арарат» был основан Восточной армянской епархией в 2004 году и сейчас является резиденцией для многих армянских организаций и ассоциаций. Территория центра включает в себя ряд знаний, каждое из которых посвящено определенному историческому региону Армении.