«Ոսկե ծիրան» 6-րդ միջազգային կինոփառատոնը, որը տեղի կունենա հուլիսի 12-19 Երեւանում, նախորդ 5 տարիներին անցել է կայացման ուղին ու այս տարի արդեն հանդես է գալիս որպես ճանաչում ունեցող փառատոն:
«Մի ամբողջ տարի մենք սպասում ենք «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին, վստահ լինելով, որ կազմակերպիչները հերթական անգամ մեզ տոն կպարգեւեն: Իմ արտերկրի գործընկերները բազմիցս են հետաքրքրվել փառատոնով: Վստահաբար հայտարարում եմ, որ կինոփառատոնը դարձել է Հայաստանի այցեքարտն աշխարհում»,-ասել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Իր հերթին փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սուսաննա Հարությունյանը հայտարարել է.«Եթե մեզ ճանաչում են այնպիսի պետություններում, ինչպիսիք են Լաոսը, Հոնդուրասը, որտեղ կինոն ամենակարեւոր ու զարգացած ոլորտը չէ, ապա կարելի է ասել, որ «Ոսկե փառատոնը» դարձել է ճանաչված կինոփառատոներից մեկը»:
«Փառատոնն իր ուղին անցնում է մշակույթի նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ: Եվ մենք ուրախ ենք հայտարարել, որ ամեն տարի աճում է մասնակցության հայտ ներկայացրածների թիվը, եւ գնալով ավելի շատ ճանաչված կինեմատոգրաֆիստներ են մասնակցում «Ոսկե ծիրանին»,-ասել է փառատոնի նախագահ Հարություն Խաչատրյանը:

6 международный кинофестиваль “Золотой абрикос”, который пройдет с 12 по 19 июля в Ереване, за предыдущие 5 лет прошел путь становления и в этом году предстал участникам и любителям кино как уже завоевавший признание.
“Фестиваль “Золотой абрикос” мы ждем целый год, будучи уверенными в том, что организаторы в очередной раз подарят нам праздник. Мои зарубежные коллеги неоднократно интересовались фестивалем. Со всей уверенностью заверяю, что кинофестиваль стал нашей визитной карточкой в мире”, – сказала министр культуры Армении Асмик Погосян.
В свою очередь художественный руководитель фестиваля Сусанна Арутюнян заявила: ”Если нас знают в таких государствах как Лаос, Гондурас, где кинематография не самая важная и развитая сфера, то можно сказать, что “Золотой абрикос” стал одним из признанных кинофестивалей”.
“Фестиваль проходит свой путь в тесном сотрудничестве с Министерством культуры. И мы рады заявить, что с каждым годом растет число заявок на участие, и все больше известных кинематографистов принимает участие в “Золотом абрикосе” в качестве гостей”, – отметил председатель фестиваля Арутюн Хачатрян.