Ամերիկացի ռեժիսոր Անջեյ Կրակովսկին մտադիր է ֆիլմ նկարահանել Հայաստանում: Նրա խոսքերով, ֆիլմի սցենարը հիմնված կլինի ռեժիսորի հոր ու հորեղբոր իրական պատմության վրա, այն կպատմի երկու տարեց եղբայրների կյանքի մասին, որոնցից մեկն անցյալում եղել է կուսակցական գործիչ, իսկ ծերության օրոք ձեռնունայն է մնացել, իսկ երկրորդն իր ողջ կյանքում որպես կոշկակար է աշխատել եւ կարողացել է գումար կուտակել սեւ օրվա համար:
«Ես որոշել եմ ֆիլմ նկարահանել Հայաստանում, քանի որ, չեմ ցանկանում, որ ֆիլմը կրի լեհական կինեմատոգրաֆի առանձնահատկության կնիքը: Շատ կցանկանայի, որ ֆիլմը բոլորի համար հասկանալի լիներ»,-հայտարարել է ռեժիսորը:
Անջեյ Կրակովսկին առաջին անգամ է Հայաստանում, նա մասնակցում է «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին, որին ներկայկացվել են նրա աշխատանքներն, այդ թվում «Պալադինին որոնելիս» ֆիլմը, որը մասնակցում է «Միջազգային կինո» մրցութային ծրագրին: Արդեն 41 տարի է, ինչ ազգությամբ լեհ ռեժիսորը բնակվում է ԱՄՆ-ում , քանի որ արտաքսվել է Լեհաստանից հրեական ծագում ունենալու պատճառով:

American director Andjey Krakovksy, Polish by nationality, intends to shoot a film in Armenia. Film scenario according to him, will be based upon a real history from the lives of his father and uncle. It will tell about the lives of two elderly brothers, one of them a former communist left without a single penny and the other – a shoemaker who managed to save money for a rainy day.
“I decided to shoot the film in Armenia because I don’t want it to bear the imprint of Polish cinematography,” the director said.
Andjey Krakovsky visited Armenia for participating in “Golden Apricot” film festival. One of his films – “Looking Paladin”, is nominated for “International Film” award within festival frameworks. Dismissed from Poland because of his Jewish origin, the Polish director has been living and working in US for more than 41 years.