«Ոսկե ծիրան» փառատոնի միջազգային մրցութային ծրագրում ներկայացված է ԱՄՆ-ից ազգությամբ լեհ ռեժիսոր Անջեյ Կրակովսկու «Պալադինին որոնելիս» ֆիլմը: Ռեժիսորի նոր ֆիլմը, որն արդեն 41 տարին է ինչ աշխատում է ԱՄՆ-ում, նկարահանվել է Գվատեմալայում եւ պատմում է երիտասարդ հոլիվուդյան գործակալի մասին, որը մեկնում է Գվատեմալա` կրկնակի օսկարակիր ռեժիսոր Ջեկ Պալադինին որոնելու նպատակով, որն արդեն շուրջ 20 տարի է, ինչ այդ երկրում է ապրում:
«Պալադինին որոնելիս» ֆիլմում չկա ոչ սեքս, ոչ բռնություն: Ֆիլմը շատ ջերմ է եւ կարող է կամուրջ հանդիսանալ տարբեր ազգերի, մշակույթների ու տարիքային խմբերի համար: Ֆիլմը հաջողությամբ բացահայտում է ամերիկյան երիտասարդության սնահավատությունները»,-մամլո ասուլիսում ասել է Ա.Կրակովսկին:
«Պալադինին որոնելիս» ֆիլմն առաջին օտարերկրյա ֆիլմն էր «Տարզանն ու կանաչ աստվածուհին» (1938թ.) կինոնկարից հետո, որ նկարահանվել է Գվատեմալայում:
Վերջերս նկարահանված «Պալադինին որոնելիս» ֆիլմն արդեն լավագույնն է ճանաչվել Օռլանդոյի եւ Քուինսի լատինամերիկյան կինոյի փառատոներում, ինչպես նաեւ Wine Country փառատոնում:

Within the frames of “Golden Apricot” international film festival, Yerevan will host the presentation of “Looking for Palladin” (director: Andjey Krakovsky). The film tells about a young Hollywood agent sent to Guatemala to find two-time Oscar winner actor Jack Palladin who had been living in US for over 20 years.
A very warm film featuring neither sex nor violence, it became a kind of bridge between different nations, cultures and age groups. ” ‘Looking for Palladin’ reveals the prejudices of contemporary American youth,” Krakivsky told a press conference.
It was the first foreign film shot in Guatemala after “Tarzan and the Green Goddess” (1938), director said.
Shot quite recently, “Looking for Palladin” has been already declared as the best film during Latin American film festivals in Orlando and Kunis as well as during Wine Country Festival in Napa.