«Ոսկե ծիրան» փառատոնի միջազգային մրցութային ծրագրում ներկայացված է ԱՄՆ-ից ազգությամբ լեհ ռեժիսոր Անջեյ Կրակովսկու «Պալադինին որոնելիս» ֆիլմը: Ռեժիսորի նոր ֆիլմը, որն արդեն 41 տարին է ինչ աշխատում է ԱՄՆ-ում, նկարահանվել է Գվատեմալայում եւ պատմում է երիտասարդ հոլիվուդյան գործակալի մասին, որը մեկնում է Գվատեմալա` կրկնակի օսկարակիր ռեժիսոր Ջեկ Պալադինին որոնելու նպատակով, որն արդեն շուրջ 20 տարի է, ինչ այդ երկրում է ապրում:
«Պալադինին որոնելիս» ֆիլմում չկա ոչ սեքս, ոչ բռնություն: Ֆիլմը շատ ջերմ է եւ կարող է կամուրջ հանդիսանալ տարբեր ազգերի, մշակույթների ու տարիքային խմբերի համար: Ֆիլմը հաջողությամբ բացահայտում է ամերիկյան երիտասարդության սնահավատությունները»,-մամլո ասուլիսում ասել է Ա.Կրակովսկին:
«Պալադինին որոնելիս» ֆիլմն առաջին օտարերկրյա ֆիլմն էր «Տարզանն ու կանաչ աստվածուհին» (1938թ.) կինոնկարից հետո, որ նկարահանվել է Գվատեմալայում:
Վերջերս նկարահանված «Պալադինին որոնելիս» ֆիլմն արդեն լավագույնն է ճանաչվել Օռլանդոյի եւ Քուինսի լատինամերիկյան կինոյի փառատոներում, ինչպես նաեւ Wine Country փառատոնում:

В Международной конкурсной программе фестиваля «Золотой абрикос» представлена картина американского режиссера польского происхождения Анджея Краковски «В поисках Паладина». Новый фильм режиссера, который уже 41 год работает в США, был снят в Гватемале и рассказывает о молодом голливудском агенте, отправившемся в Гватемалу на поиски двукратного обладателя Оскара, режиссера Джека Паладина, который уже около 20 лет живет в этой стране.
«В фильме «В поисках Паладина» нет ни секса, ни насилия. Фильм получился очень теплым и стал средством создания моста между разными нациями, культурами и возрастными группами. «В поисках Паладина» успешно раскрывает предрассудки современной американской молодежи», – на прошедшей пресс-конференции свой последний фильм описал Анджей Краковски.
«В поисках Паладина», как сказал Анджей Краковски, стал первым после картины «Тарзан и зеленая богиня» (1938 г.) иностранным фильмом, снятым в Гватемале.
Недавно снятая лента «В поисках Паладина» уже объявлена лучшей лентой на фестивалях Латиноамериканского кино в Орландо, Куинсе и фестивале Wine Country в Напе.