Այսօր, հուլիսի 16-ին տեղի կունենա Ֆրենսիս Ֆորդ Կոպպոլայի «Տետրո» նոր ֆիլմի երեւանյան պրեմիերան: Հանրաճանաչ ռեժիսորի ֆիլմը, ով խուսափում է ներկայացնել իր ֆիլմերը փառատոներում, ֆիլմի պրոդյուսեր Անահիտ Նազարյանի շնորհիվ կցուցադրվի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում:
«Տետրո» ֆիլմի այսօրվա ցուցադրությունը թվով երկրորդն է, վերջերս Կաննի փառատոնում տեղի ունեցած ցուցադրությունից հետո»,-այսօրվա մամլո ասուլիսում ասել է Անահիտ Նազարյանը:
Սեւ-սպիտակ «Տետրո« ֆիլմը երկու եղբայրների պատմություն է` մեկը փախչում է հորից Բուենոս Այրես, երկրորդը մեկնում է նրան որոնելու: Ֆիլմի գլխավոր դերերում են դերասաններ Վինսենտ Գալլոն ու դեբյուտանտ Էլդեն Էրենռայխը:
Ֆրենսիս Ֆորդ Կոպպոլան ամերիկացի կինոռեժիսոր է, լրագրող, գինեվաճառ, ամսագրերի հրատարակիչ եւ հյուրանոցների ցանցի սեփականատեր: Առավել հայտնի է շնորհիվ իր «Կնքահայրը» եռապատման եւ վիետնամական պատերազմի մասին պատմող «Ապոկալիպսիսն այսօր» ֆիլմի: Կոպպոլան Օսկարի հնգակի մրցանակակիր է, երեքը ստացել է իր ֆիլմերի համար գրած սցենարների համար: Նաեւ «Ոսկե արմավենու ճյուղի» կրկնակի դափնեկիր է` «Խոսակցություն» եւ «Ապոկալիպսիսն այսօր» ֆիլմերի համար, ինչպես նաեւ եւս մեկ տասնյակ այլ կինեմատոգրաֆիական պարգեւների ու անվանակարգերի դափնեկիր:

Сегодня, 16 июля, в Ереване состоится премьера нового фильма Френсиса Форда Копполы «Тетро». Фильм всемирно известного режиссера, избегающего представлять свои фильмы на фестивалях, благодаря стараниям продюсера фильма Анаит Назарян будет показан в рамках Международного кинофестиваля «Золотой абрикос».
«Сегодняшний показ фильма «Тетро» станет вторым по счету, после недавно состоявшего показа фильма на Каннском кинофестивале», – сегодня на пресс-конференции сказала Анаит Назарян.
Фильм «Тетро», созданный в черно-белом формате, представляет собой историю двух братьев: один убегает от отца в Буэнос-Айрес, второй мчится на его поиски. В главных ролях в фильме снялись актеры Винсент Галло и дебютант Элден Эренрайх.
Фрэнсис Форд Коппола — американский кинорежиссер, журналист, виноторговец, издатель журналов и владелец сети отелей. Наиболее известен благодаря своей кинотрилогии «Крёстный отец» и фильму о вьетнамской войне «Апокалипсис сегодня». Коппола является пятикратным лауреатом премии Оскар, три из которых он получил за сценарии своих фильмов. Также он является двукратным обладателем «Золотой пальмовой ветви» за фильмы «Разговор» и «Апокалипсис сегодня», и еще десятка других кинематографических наград и номинаций