«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի Միջազգային խաղարկային կինոյի մրցույթին մասնակցում է թուրք ռեժիոսոր Օյան Ալփերը իր «Աշուն» ֆիլմով, որը ռեժիսորի դեբյուտային աշխատանքն է խաղարկային կինոյի ժանրում:
Ըստ ռեժիսորի, ֆիլմի ստեղծման գաղափարը հայտնվեց «Ռեժիսորներ առանց սահմանի» ծրագրին մասնակցության ժամանակ` V-րդ «Ոսկե ծիրանում»:
«Ոսկե ծիրան» փառատոնը հնարավորություն է տալիս մեր տարածաշրջանի կինոգործիչներին քաղաքական խոչընդոտներին հակառակ համագործակցություն հաստատել: Կինոպլատֆորմը հնարավարություն է տալիս ֆիլմեր ստեղծել, այդ թվում վավերագրական, որոնք թույլ են տալիս մշակութային երկխոսություն սկսել ժողովրդների միջեւ, որոնք հարեւաններ են, սակայն միեւնույն ժամանակ հեռու են միմյանցից: Այսպիսով, հարկ է նշել, որ հայ-թուրքական պլատֆորմի առաքելությունը դուրս է գալիս կինոյի շրջանակներից, քանի որ այդ պլատֆորմի շրջանակներում մասնակիցների բանավեճը կինոյից փոխանցվում է քաղաքականության ու ցեղասպանության թեմաներին»,-ասյօր ասել է Օյան Ալփերը:
«Ֆիլմը հիմնված է իմ եւ իմ ծանոթների հետ կատարված իրադարձությունների վրա, պատմում է իմ սերնդի եւ վերջին 15 տարում Թուրքիայում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին: Պատմությունը ներքին պատնեշների ու հերոսների անձնական ապրումների մասին է: Ես աշխատել եմ պատմել սիրո ու մահվան մի պատմություն»,-ասել է ռեժիսորը:
Ինչպես եւ ֆիլմի հերոսը, ռեժիսորը մի քանի տարի առաջ պայմանականորեն դատապարտվեց մեկ տարվա ազատազրկման իր քաղաքական հայացքների համար:
«Աշուն» ֆիլմը ստացել է «Լավագույն ռեժիսուրայի» համար մրցանակը վերջերս Սոֆիայում տեղի ունեցած փառատոնում:

17 Июль 2009 - 18:49 AMT
В конкурсе Международного игрового кино в рамках шестого кинофестиваля «Золотой абрикос» принимает участие турецкий режиссер Оджан Алпер с фильмом «Осень», который является дебютной работой режиссера в жанре игрового кино.
По словам режиссера, идея создания фильма появилась во время его участия в программе «Режиссеры без границ» в рамках пятого кинофестиваля “Золотой абрикос” в Ереване.
«Фестиваль «Золотой абрикос» кинодеятелям нашего региона дает возможность вопреки политическим преградам установить сотрудничество. Киноплатформа, основанная фестивалем «Золотой абрикос», предоставляет возможность создать фильмы, в том числе документальные, которые позволяют начать культурный диалог между народами, которые являются соседями, но в то же время далеки друг от друга. Таким образом, следует, что Армяно-турецкая киноплатформа несет в себе миссию, выходящую за рамки одного только кино, так как в рамках этой платформы дискуссии участников о кино плавно перетекают на темы политики и геноцида», – сегодня на прошедшей пресс конференции в Ереване сказал Оджан Алпер.
Фильм рассказывает о политзаключенном, просидевшем 10 лет в тюрьме за свои левые взгляды и вернувшемся в родную деревню на восточном берегу Черного моря. Здесь он встречает грузинскую девушку, с раненной, как и у него, душой. Как и в предыдущих работах Оджана Алпера, в фильме можно встретить диалоги как на турецком, на грузинском языках, так и языке амшенских армян.
«Фильм основан на событиях, произошедших со мной и моими знакомыми, он рассказывает о моем поколении и событиях, имеющих место в Турции в течение последних 15 лет. История рассказывает о внутренних барьерах и личных переживаниях героев. Отделившись от политической тематики, я постарался рассказать историю смерти и любви», – сказал режиссер фильма.
Подобно герою фильма, несколько лет тому назад режиссер был условно осужден на год за свои политические взгляды.