«Ֆիլմ նկարահանելով Հայոց ցեղասպանության թեմայով, կինոռեժիսորները պետք է նոր ոճ ու միջոց գտնեն, հետաքրքրելու համար ոչ միայն հայ, այլ նաեւ օտարերկրյա հանդիսատեսին»,-այսօր մամլո ասուլիսում հայտարարել է կանադահայ դերասանուհի Արսինե Խանջյանը:
Ըստ դերասանուհու, Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմեր են նկարահանում հիմնականում սփյուռքահայ ռեժիսորները, մինչդեռ Հայաստանում այդ թեմային չեն անդրադառնում, չնայած, որ տեխնիկան արդեն հնարավորություն տալիս փոքր բյուջեով ֆիլմեր նկարահանել:
«Վերջերս ես ԼՂՀ-ում էի: Մտա հաց գնելու եւ վաճառողն անմիջապես ճանաչեց ինձ: Ես խորապես համոզված եմ, որ հայերի շրջանում ես նման ճանաչման համար պարտական եմ «Արարատ» ֆիլմին: Դա ապացուցում է, թե որքան կարեւոր է հայ ժողովրդի համար Հայոց ցեղասպանության թեման»,-ասել է Ա.Խանջյանը, որը Հայաստանում ճանաչում ստացավ` նկարահանվելով իր ամուսնու` կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի «Արարատ» ֆիլմում:
Դերասանուհին վստահ է, որ կարեւոր է ներկայացնել Ցեղասպանության թեման, որպեսզի նման բան այլեւս չկրկնվի: «Ինձ մոտ երբեմն այնպիսի տպավորություն է առաջանում, որ Հայաստանի իշխանությունները ձգտում են կոծկել Ցեղասպանության հարցը` ելնելով տնտեսական նկատառումներից` չնկատելով, որ կորցնում են սփյուռքահայերին»,-ասել է Արսինե Խանջյանը:
Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր: 1915-23թթ. բնաջնջվեց 1,5 մլն հայ, եւս կես միլիոնը սփռվեց աշխարհով մեկ, ինչն էլ հիմք հանդիսացավ սփյուռքի առաջացման համար:–

“Снимая фильм на тему Геноцида армян, кинорежиссеры должны найти новый стиль и способ заинтересовать не только армянского, но и иностранного зрителя”,- на прошедшей сегодня пресс-конференции сказала канадская актриса армянского происхождения Арсине Ханджян.
По словам актрисы, фильмы о Геноциде армян снимают в основном кинорежиссеры из армянской диаспоры, между тем в самой Армении к этой теме не обращаются, не смотря на то, что техника уже предоставляет возможность снимать малобюджетные фильмы.
“Недавно я была в Нагорно-Карабахской Республике. Зашла купить хлеб, а продавец сразу узнал меня. Я глубоко уверена, что среди армян такому широкому признанию моего искусства помог фильм “Арарат”. Это прямое доказательство того, что тема Геноцида все еще имеет первостепенную важность для армянского народа”,- отметила Арсине Ханджян, которая в Армении стала известна после того как сыграла в фильме супруга, кинорежиссера Атома Эгояна “Арарат” о Геноциде армян.
Актриса выразила уверенность, что очень важно представить проблему Геноцида во избежание повторений. “У меня иногда создается впечатление, что власти Армении стараются быстренько замять вопрос Геноцида, исходя из экономических интересов, при этом, не замечая, что теряют армян из диаспоры”, – отметила Арсине Ханджян.
Геноцид армян в Османской империи в годы Первой мировой войны является первым геноцидом ХХ века. С 1915 по 1923 было вырезано полтора миллиона армян, еще полмиллиона были рассеяны по всему свету, что и стало причиной возникновения Диаспоры.