Մայիսի վերջում ամփոփվեցին «Գրքարվեստ» երկրորդ հանրապետական մրցույթի արդյունքները, իսկ այսօր ՀՀ մշակույթի նախարարությունում հաղթողներին պարգեւներ են հանձնվել:
«Մրցույթի նպատակն է գրահրատարակչության որակի բարձրացումը Հայաստանում, գրքարվեստի զարգացումը, հրատարկչությունների միջեւ համագործակցության ու մրցակցության խթանումը»,-ասել է ՀՀ մշակույթի նախարարության գրահրատարակչության գործակալության պետ Էդուարդ Միլիտոնյանը:
Ինչպես հաղորդել է Միլիտոնյանը, մրցույթին ներկայացվել է 32 գիրք, որոնցից մասնագիտական ժյուրին գաղտնի քվեարկությամբ ընտրել է 21 հրատարակություն յոթ անվանակարգերի համար` «Հետաքրքիր ճակատագրի գիրք», «Հրատարակված է Հայաստանում», «Իմ Հայրենիքը»,«Մեր ժամանակակիցը», «Արվեստի գիրք», «Գիրք երեխաների համար», «Գլխավոր մրցանակ»:
ԱՊՀ երկրների «Գրքարվեստ» միջազգային մրցույթում երկու գիրք` Գագիկ Բաղդասարյանի «Երեւան» գիրքը եւ Վան Խաչատուրի «Գույնը 4-19թթ. հայ ճարտարապետության մեջ» ալբոմը ստացել են առաջին աստիճանի դիպլոմներ:

В конце мая были подведены итоги второго республиканского конкурса «Книжное искусство», а сегодня в Министерстве культуры Армении победителям были вручены награды.
“Цель конкурса – повышение качества книгоиздательства в Армении, развитие книжного искусства, стимулирование сотрудничества и конкуренции между издателями»,- сказал начальник Агентства по книгоиздательскому делу Минкульта Армении Эдуард Милитонян.
Как сообщил Милитонян, на конкурс были представлены 32 книги, из которых профессиональное жюри тайным голосованием определило 21 издание в семи номинациях: “Книга интересной судьбы”, “Издано в Армении”, “Моя Родина”, “Наш современник”, “Книга искусства”, “Книга для детей”, “Главный приз”.
На международном конкурсе стран СНГ “Книжное искусство” две книги – “Ереван” Гагика Багдасаряна и альбом “Цвет в армянской архитектуре 4-19 веков” Вана Хачатура, получили диплом первой степени.