Քրիստոսի հարության տոնի օրը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը տիկնոջ հետ եղել է Հալեպում Սիրիայի օգնության խաչի կազմակերպության մանկատանը: Հաջորդ օրը նախագահական նստավայրում Բաշար Ասադը 10 հազար դոլար է հանձնել մանկատան ներկայացուցիչներին:
Օրերս Սիրիայի նախագահը կատարել է մանկատան սաներից մեկին` մի հայ աղջնակին տված խոստումը: Բաշար Ասադը վճարել է ֆրանսիական համալսարանում հայուհու ուսուցման համար:
Հալեպի մանկատունը 1953 թվականից գտնվում է Սիրիայի օգնության խաչի հովանավորության տակ: Իր գոյության ողջ ընթացքում մանկատունը նպաստել է հայկական համայնքի ներկայացուցիչների սոցիալական հարցերի լուծմանը, այդպիսով նպաստելով երկրի զարգացմանը: Հիմնադրման օրից մանկատանը դաստիարակվել է հայկական չքավոր ընտանիքներից 2 հազար երեխա:

22 Июль 2009 - 15:21 AMT
В день праздника Воскресения Христова президент Сирии Башар Асад вместе с супругой побывал в приюте организации Крест помощи Сирии в Аллепо. На следующий день в президентской резиденции Башар Асад вручил 10 тыс. долларов представителям приюта.
На днях президент Сирии выполнил обещание, данное армянской девочке – воспитаннице приюта. Башар Асад оплатил учебу армянки во Французском университете.
Приют Алеппо с 1935 года находится под покровительством Креста помощи Сирии. За все время существования приют способствовал решению социальных вопросов представителей армянской общины, тем самым помогая развитию страны. Со дня основания в приюте воспитывались 2 тыс. детей из неимущих армянских семей.