Սեպտեմբերի վերջում Հայաստանում տեղի կունենա արվեստի քննադատների սիմպոզիում, որի կազմակերպիչը Արվեստի քննադատների ազգային ասոցիացիան է:
«Եռօրյա խորհրդաժողովի հիմնական թեման տարածաշրջանի արվեստի ոլորտի արդի խնդիրների քննարկումն է»,-ասել է Ազգային ասոցիացիայի նախագահ Նազարեթ Կարոյանը: Նա հաղորդել է, որ սիմպոզիումին կմասնակցեն քննադատներ շուրջ 10 երկրներից:
Արվեստի քննադատների ագային ասոցիացիան ստեղծվել է 2005թ.: Նրան անդամակցում են 10 արտ-քննադատներ Հայաստանից: Ասոցիացիայի հիմնական խնդիրն է արվեստի քննադատության զարգացումը Հայաստանում, նրա դերակատարության բարձրացումը հանրության շրջանում եւ համապատասխան հասարակական կարծիքի ձեւավորումը, ինչպես նաեւ կրթական ծրագրերի անցակցումը:

In the end of September, Yerevan will host art critics’ symposium, organized by National Association of Art Critics.
“The 3-day conference aims at discussion of current issues of art critics in the region,” National Association Chairman Nazaret Karoyan said. According to Karoyan, critics from 10 countries will participate in the symposium.
National Association of Art Critics was founded in 2005. The association includes 1- Armenian art-critics. Association’s main goal is art-critics development in Armenia, increasing its role in the society as well as implementation of educational programs.